W ataku na kościół w Bangi w Republice Środkowoafrykańskiej zginęło 15 osób

Co najmniej 15 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych we wtorek w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej Bangi, gdy uzbrojeni napastnicy zaatakowali kościół Matki Bożej Fatimskiej. Wśród zabitych jest ksiądz – poinformowały władze kościelne i medyczne.

Kościół został ostrzelany z broni palnej i obrzucony granatami podczas przedpołudniowego nabożeństwa.

Informację o zastrzeleniu jednego z księży, Alberta Toungoumale Baby, przekazała stołeczna archidiecezja. Według świadka agencji Reutera, wokół ciała księdza, które w proteście zaniesiono przed pałac prezydencki, zgromadził się tłum liczący około tysiąca ludzi.

Do kostnicy szpitala miejskiego przewieziono dziewięć ciał zabitych – poinformowały władze. Natomiast działająca w Bangi organizacja Lekarze bez Granic (MsF) oświadczyła, że śmierć poniosło sześciu ludzi, a 60 rannych przewieziono do szpitali. Nie podano, czy wszyscy zabici zginęli na miejscu w kościele, czy w starciach, do których doszło potem w okolicy.

Nie jest jasne, kto przeprowadził atak na kościół w zamieszkanej głównie przez muzułmanów dzielnicy PK 5. W zeszłym miesiącu zginęło tam 21 ludzi, kiedy wspólna misja pokojowa ONZ i lokalnych sił bezpieczeństwa usiłowała rozbroić członków gangu i doszło do regularnych starć z przestępcami.

W Republice Środkowoafrykańskiej nadal żywa jest pamięć o przemocy na tle wyznaniowym z 2013 roku, kiedy rebelianci, głównie muzułmanie z koalicji Seleka, obalili prezydenta Francois Bozizego. Doszło wtedy do ataków na chrześcijan, co pociągnęło za sobą odwet ze strony ochotniczych chrześcijańskich jednostek nazywanych antybalaka.

Zaatakowany we wtorek kościół w Bangi był już celem zamachu w 2014 roku, kiedy uzbrojeni w broń palną i granaty napastnicy zabili księdza i kilkoro wiernych.

Papież Franciszek nawołuje do zakazania posiadania wszelkiej broni

Tragedia opisywana w depeszy PAP, to praktyczny przykład konsekwencji uwierzenia w słowa papieża Franciszka o potrzebie rozbrojenia i zakazania broni. Katolicy wierzący temu co mówi do nich ich papież Franciszek byli bezbronni oczekiwali pokoju i bezpieczeństwa. W miejsce pokoju otrzymali śmierć i przemoc, bo przyszli złoczyńcy i wykorzystali ich bezbronność. Bezbronny pośród uzbrojonych przestępców zawsze będzie ofiarą. Tak działa w praktyce pacyfizm głoszony przez Franciszka z Watykanu.

Katolicy z Afryki, ludzie z całego świata pragnący spokoju i bezpiecznego życia – na miłość Boską – uzbrójcie się wreszcie i nie wierzcie apostołom diabelskiej idei pacyfizmu, głoszącym potrzebę zakazania wszelkiej broni. Aby osiągać efekt w postaci spokoju, bezpieczeństwa, trzeba mieć narzędzia odstraszające złoczyńców. Inaczej się nie da. Złoczyńca, morderca, przestępca tylko czekają aż będziecie bezbronni. Odebrać broni wszystkim złym ludziom na świecie najnormalniej się nie da.

Pamiętajcie proszę o wsparciu Fundacji Trybun.org.pl. Ta strona istnieje dzięki zaangażowaniu tych, którzy finansują jej działanie. Wspieranie tego co robię jest wówczas, gdy opiera się nie o słowa, a o czyny.

Polskie noże w polskim sklepie czyli polishcustomknives.pl