Szef Komisji Europejskiej tow. Jean-Claude Juncker wystąpi na uroczystościach 200 rocznicy urodzin Marksa

Szef Komisji Europejskiej towarzysz Jean-Claude Juncker będzie w piątek 4 maja przemawiał w Trewirze na zachodzie Niemiec podczas obchodów 200. rocznicy urodzin Karola Marksa.

Juncker jest honorowym obywatelem Trewiru. Dlatego szef KE został zaproszony przez Malu Dreyer, premier (kraju związkowego) Nadrenii-Palatynatu, by wziął udział w ceremonii otwarcia wystawy o Karolu Marksie. Mając dekady doświadczeń w polityce na poziomie narodowym i europejskim, przewodniczący Juncker jest świadomy historycznych faktów i wrażliwości. Jakiekolwiek są poglądy ludzi o Karolu Marksie, nikt nie może zaprzeczyć, że Karol Marks jest osobą, która ukształtowała historię, w ten czy inny sposób – powiedziała Andreewa, pytana o uroczystości.

Karol Marks urodził się 5 maja 1818 r. w Trewirze.


Europa i Rosja muszą odbudować kontakty i skończyć z “zimnowojenną retoryką” – powiedział szef KE tow. Jean-Claude Juncker w wywiadzie opublikowanym w holenderskim portalu „Trouw”. Dodał, że prezydent Rosji Władimir Putin jest jego przyjacielem.

Mój przyjaciel Władimir Putin – ponieważ jesteśmy przyjaciółmi od lat, mimo że dziś nie można powiedzieć, że Putin jest twoim przyjacielem – został bardzo nieprzyjemnie dotknięty jednym zdaniem prezydenta (USA Baracka) Obamy, który powiedział (w 2014 r. w Hadze), że Rosja jest tylko potęgą regionalną – ujawnił Juncker w wywiadzie dla „Trouw”, cytowanym przez „Politico”.

“Musimy ponownie nawiązać kontakt z Rosją” – dodał przewodniczący Komisji. “Rosja jest ważnym graczem. Nie ma agendy bezpieczeństwa dla Europy bez Rosji. Nie podoba mi się obecna retoryka zimnej wojny” – powiedział.


Dwie depesze PAP o tow. przewodniczącym Komisji Europejskiej. Moim zdaniem one pokazują kto kim jest w Europie i nie ma wątpliwości, że ten pan jest wyznawcą komunizmu.

Nie byłoby niczego niebezpiecznego w tym stwierdzeniu, gdyby nie fakt, że ten towarzysz ma bardzo wiele do powiedzenia o tym co się w Polsce dzieje. Poucza, strofuje, wskazuje kryteria praworządności, a rząd PiS pokornie wykonuje polecenia tow. Junckera. Przystosowuje polskie ustawy do oczekiwań komisji kierowanej przez tego towarzysza. Oczywiście pokorni wykonawcy oczekiwań tego towarzysza z PiS ogłaszają, że Polska jest suwerenna. Moim zdaniem to suwerenność nowego rodzaju, suwerenność komunistyczna, podporządkowana międzynarodowym organizacjom. Można powiedzieć, że to taka suwerenność na niby i tą na niby suwerenność w rytmie Mazurka Dąbrowskiego machając polską flagą uskutecznia rząd PiS.

W tym widzę straszliwe zagrożenie. Marks gdy ogłaszał swoje brednie nikt nie przypuszczał, że urodzi się Stalin, Hitler i MAO – wyznawcy socjalizmu. Gdy komunistyczne ideały są urzędowo wspierane, aż strach pomyśleć co się stanie ze światem, gdy objawi się ten który przy ich pomocy cały świat zbawi od cierpień jakie niesie narodowość, obywatelska wolność, kapitalizm… Możecie być pewni, że zniewolenie w UE będzie nabierało prędkości i będzie to nie nie tylko zniewolenie państw, ale przede wszystkim ludzi.

A takie jeszcze spostrzeżenie. W USA Prezydent Wolnego Świata Donald Trump wystąpi dzisiaj na konferencji organizacji walczącej o obywatelską wolność, o prawo posiadania broni. W EU tow. przewodniczący KE wystąpi na rocznicy urodzin twórcy idei, która przyniosła milionom śmierć, niewolę i cierpienie. Zestawienie wręcz prorocze…


… i stary komunista przemówił…

2018-05-04 20:30 (EFE,AP/PAP) Juncker: nie obwiniajmy Marksa za zbrodnie komunistycznych dyktatur

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w przemówieniu z okazji 200. rocznicy urodzin Karola Marksa zaapelował, by pamiętać o umieszczeniu ideologa socjalizmu w kontekście, bez zrzucania na niego odpowiedzialności za zbrodnie komunistycznych dyktatur.

“Jeśli nie ma wspomnień, nie ma przyszłości” – powiedział w piątek cytowany przez agencję EFE Juncker, przemawiając podczas uroczystości w Bazylice Konstantyna w Trewirze na zachodzie Niemiec, gdzie 5 maja 1818 roku urodził się Marks.

Pamiętanie polega na “refleksji nad kontekstem” tego, co jest przywoływane – kontynuował, dodając, że w przypadku autora “Kapitału” i współautora “Manifestu komunistycznego” powinno to oznaczać “zrozumienie” tych dzieł, a nie obwinianie go za zbrodnie popełnione w imię jego idei. “Marks nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie zbrodnie, za które odpowiedzieć powinni jego rzekomi dziedzice” – oświadczył Juncker według agencji AP.

Szef KE był głównym mówcą podczas uroczystości odbywającej się w przeddzień obchodów 200. rocznicy urodzin tego działacza rewolucyjnego. Juncker jest honorowym obywatelem Trewiru.

“Bycie honorowym obywatelem wiąże się z wieloma przywilejami, ale oznacza także obowiązki” – zauważył. Wśród przywilejów wymienił, ironizując, “prawo do darmowego pochówku w tym mieście”. Z kolei obowiązkiem nazwał przemawianie podczas uroczystości dotyczących osób, których poglądów do końca nie podziela.

Juncker nazwał też niemieckiego filozofa “obywatelem europejskim”. EFE przypomina, że współzałożyciel I Międzynarodówki spędził dzieciństwo i młodość w różnych niemieckich miastach, by następnie przenieść się do Paryża i Brukseli i ostatecznie udać się do Londynu, gdzie zmarł.

W Trewirze, tuż przy granicy z Luksemburgiem, odbywają się główne uroczystości z okazji 200. rocznicy urodzin Marksa. Jego osobie poświęcono trzy wystawy i liczne debaty.

W sobotę zostanie odsłonięty prawie pięciometrowy i ważący ponad dwie tony pomnik filozofa, ofiarowany przez Chiny. Wywołał on kontrowersje nie tylko ze względu na swoje rozmiary, ale także z powodu niechęci, jaką Marks budzi wśród części mieszkańców.

Pomnik skrytykowali nie tylko konserwatyści, ale także niemiecki PEN Club, który wskazywał na łamanie wolności wypowiedzi w Chinach. (PAP)


2018-05-05 22:06 (dpa/PAP) Niemcy/ W Trewirze świętowano 200. rocznicę urodzin Marksa

Z okazji dwusetnej rocznicy swych urodzin Karol Marks doczekał się pomnika także w swym rodzinnym Trewirze na południowym zachodzie Niemiec. Odsłonięta w sobotę 5,5-metrowa figura z brązu została podarowana przez Chińską Republikę Ludową.

Jak zaznacza agencja dpa, jest to pierwszy nowy pomnik Marksa ustawiony w Niemczech od czasu upadku NRD. Ma wygląd konwencjonalny – przedstawia stojącego współautora “Manifestu komunistycznego” w ubiorze spacerowym z prawą ręką na piersi i książką w opuszczonej wzdłuż ciała ręce lewej.

Chińczycy dostarczyli także wykonaną z syntetycznej tkaniny płachtę, która spowijała figurę przed odsłonięciem. Ustawiono ją na schodkowym postumencie w pobliżu zabytkowej bramy miejskiej Porta Nigra z czasów rzymskich. Ceremonia odbyła się w obecności około 4 tys. ludzi, w tym niemieckich i chińskich osobistości oficjalnych.

W obliczu spodziewanych manifestacji i kontrmanifestacji do liczącego 110 tys. mieszkańców Trewiru skierowano kilkuset policjantów, ale do poważniejszych zakłóceń porządku publicznego nie doszło. W momencie odsłaniania pomnika słychać było pohukiwania oraz gwizdy protestujących – między innymi ofiar komunizmu, zwolenników zakazanego przez chińskie władze ruchu Falungong oraz zwolenników antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

“Nie uważam, byśmy byli odważni stawiając tutaj pomnik Marksa” – powiedział socjaldemokratyczny burmistrz Trewiru Wolfram Leibe. Według niego, “do intelektualnego wyzwania należy to, że podejmujemy ten temat”.

“Dobrze jest, że spieramy się o Karola Marksa” – zaznaczyła Malu Dreyer, socjaldemokratyczna krajowa premier obejmującej Trewir Nadrenii-Palatynatu. Według niej, obecny jubileusz daje okazję do tego, by intensywnie i na nowo zajmować się Marksem. “Z jednej strony nie można przypisywać Karolowi Marksowi dokonanych w jego imieniu okrucieństw. Ale z drugiej strony nie wolno także stylizować Marksa na świętego” – wskazała Dreyer.

Przed odsłonięciem pomnika oficjalni goście odwiedzili rodzinny dom Marksa, który należy obecnie do bliskiej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Fundacji Friedricha Eberta. Głos zabrała tam przewodnicząca SPD Andrea Nahles, według której “Marks odcisnął się na socjaldemokracji bardziej niż ktokolwiek inny”. Dodała, że po zakończeniu zimnej wojny można dzisiaj “mieć w końcu pozbawione uprzedzeń spojrzenie na Marksa”, którego poglądy są w niektórych kwestiach wciąż jeszcze aktualne.

“Pomnik jest symbolem przyjaźni niemiecko-chińskiej” – powiedział w swym przemówieniu Guo Weimin, wiceminister z Państwowego Biura Informacji ChRL. W jego opinii pomnik odzwierciedla “wielkość charakteru i osobisty urok myśliciela”. (PAP)


W miejsce komentarza mój twitt

Słowa antysemity Marksa czczonego przez postępowych Europejczyków: