Otwarto pierwszy obiekt programu “Strzelnica w powiecie” – mam poważne podejrzenia, że ten program to tylko propaganda

Pierwszy obiekt w ramach pilotażu programu “Strzelnica w powiecie” został w poniedziałek otwarty w Maleniskach k. Jarosławia (Podkarpackie). W uroczystości uczestniczył szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk; pomysłodawca przedsięwzięcia.

“Strzelnica w Maleniskach to jest zasługa przede wszystkim lokalnych samorządowców, oficerów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ich aktywność sprawiła, że Ministerstwo Obrony Narodowej, w którego kierownictwie wówczas byłem, zdecydowało się, że pilotażowy obiekt zostanie zbudowany w powiecie jarosławskim” – powiedział Dworczyk.

Przypomniał, że program zakładała budowę strzelnic w powiatach, gdzie nie ma strzelnic wojskowych. “Skierowany jest przede wszystkim dla samorządowców dlatego, że ma kształtować postawy proobronne. Ma też tworzyć infrastrukturę, z której będą korzystały szkoły prowadzące klasy mundurowe. Ale wojsko ma również z tych obiektów korzystać” – zaznaczył minister.

Jak dodał, na program w tym roku zaplanowano 40 mln zł. Natomiast w najbliższych tygodniach zostanie rozpisany konkurs dla samorządów chcących budować lub rewitalizować strzelnice.

Budowa strzelnicy w Maleniskach rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku. Obiekt o długości 400 metrów kosztował blisko 2 mln zł. Dofinasowanie przedsięwzięcia w wysokości 1,75 mln zł samorząd powiatowy otrzymał z MON. W wyniku przetargu obiektem ma zarządzać Związek Strzelecki “Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

“Strzelnica będzie służyła nie tylko do szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Będą na niej mogli ćwiczyć funkcjonariusze innych służb, organizacje proobronne, klasy mundurowe. Będzie dostępna także dla osób prywatnych, które mają pozwolenie na broń” – powiedział rzecznik 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Witold Sura.

Podczas uroczystości starosta powiatu jarosławskiego Tadeusz Chrzan podkreślił, że dzięki strzelnicy wzrośnie bezpieczeństwo w tym położonym w pobliżu granicy powiecie.

Obiekt w Maleniskach powstał w miejscu istniejącej tam od połowy XIX stulecia strzelnicy. Została ona zlikwidowana w latach 70. ub. wieku.

W czasach zaborów ćwiczyło na niej wojsko austriackie. W 1856 r. swoje umiejętności strzeleckie doskonalił tam ówczesny następca tronu Austro-Węgier arcyksiążę Rudolf.

W okresie międzywojennym korzystali z niej żołnierz 39. Pułku Strzelców Lwowskich z Jarosławia. Podczas okupacji niemieckiej w Maleniskach szkolili się żołnierze oddziałów dywersyjnych Armii Krajowej.

Samorządy zainteresowane udziałem w programie “Strzelnica w powiecie” mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 proc. wartości inwestycji. (PAP)


Galerię fotografii można obejrzeć na stronie Interii. Podoba mi się ta strzelnica. Jest zbudowana jak trzeba. Wały, duża przestrzeń, jest gdzie strzelać.

Komentarza jakiegoś szczególnego nie mam. Może taki jak poniżej.

Niechże, się wreszcie ukaże ogłoszenie o konkursie i niech się zacznie budowanie strzelnic w całej Polsce. Pisowcy, jak wszyscy politycy, lubują się w fotografowaniu przez media. Nam nie zdjęcia polityków są potrzebne, a pozwolenia na broń i strzelnice. Ale zaraz, zaraz, ten program to realne działania, czy tylko propaganda? Trzeba to sprawdzić, zanim się zacznie cieszyć z tego jak bardzo dbają o nas politycy. Liczby powiedzą nam o wiele więcej niż przepiękne zdjęcia z jednej strzelnicy.

W projekcie rozporządzenia zapisano, że co roku planuje się w budżecie MON przeznaczyć po 40 milionów złotych, przez kolejne 10 lat.

Roczny budżet to 40 milionów. Podzieliłem roczny budżet przez kwotę dofinansowania jaką przekazaną na tą konkretną strzelnicę i wychodzi mi, że takich jak ta strzelnic, z takim jak to dofinansowaniem, z rocznego budżetu będzie mogło powstać raptem (w zaokrągleniu) 23 – w roku!!! (40 000 000 : 1 750 000 = 22,86)

W Polsce jest 380 powiatów, co by oznaczał, że program strzelnica w powiecie jest przez PiS rozpisany na 16,5 roku. Matematyka jest prosta 380 : 23 = 16,5. Ludzie, już za krótki czas socjalizm ten rząd przewróci, albo nastanie jaka wojna, a oni myślą zbudować strzelnice w każdym powiecie w ciągu szesnastu lat?!

Gdyby strzelnice miały powstawać w gminach, a tak być powinno, program byłby w tym tempie realizowany przez 107 lat (2478 : 23 = 107,7). Gmin w Polsce jest 2478 – niech będzie, że strzelnice powinny powstać jedynie w połowie z nich. No to mamy program przewidziany na 50 lat. Jak by nie dzielić, zawsze wyjdzie śmiesznie.

Ten program to będzie lub już jest tylko propaganda. Moim zdaniem strzelnic w powiatach nie będzie. Na początku będzie wielka pompa, jak z otwarciem tej strzelnicy. Zbudowanych zostanie kilka strzelnic i na tym się sprawa zakończy. Gdy na to się nałoży planowane przez PiS zaostrzenie prawa do broni… sprawa jest jasna.

Nie chce mi się dalej tego komentować. Jestem trochę zły na siebie, że dałem się oszukać i ogłupić pisowskiej proobywatelskiej propagandzie. Słowami można oszukać, matematyka nie kłamie. Ten program jest dla oka, albo przekonajcie mnie, że się pomyliłem.


Uzupełnienie. Jak pięknie się w czasie złożyło, bo dzisiaj NIK podał wyniki kontroli w sprawie Orlików. PiS strzelnicami – Sokołami – chciał konkurować z programem Orlików. Liczby, jeszcze raz powtarzam, liczby pokazują jednoznacznie, że program pisowskich strzelnic to jedna wielka mistyfikacja, która nie będzie miała żadnego praktycznego znaczenia.

Najwyższa Izba Kontroli podaje:

W latach 2008-2012, w ciągu pięciu edycji programu „Moje Boisko – Orlik 2012” wybudowano 2604 nowoczesne kompleksy boisk sportowych w 1664 gminach (67 proc. wszystkich gmin w Polsce). Wydano na to z budżetu państwa blisko 970 mln zł.

Głównym celem programu „Moje Boisko – Orlik 2012” było nadrobienie wieloletnich zaległości w budowie infrastruktury sportowej, przeznaczonej głównie dla dzieci i młodzieży oraz zapewnienie społeczeństwu bezpłatnego dostępu do nowoczesnych obiektów sportowych. Program był skierowany do samorządów, które otrzymywały dofinansowanie z budżetu państwa oraz z samorządów wojewódzkich.

Samorząd, jako inwestor był także odpowiedzialny za przeprowadzenie postępowania przetargowego i wybranie wykonawcy robót budowlanych. Ministerstwo Sportu i Turystyki udostępniało nieodpłatnie typowy projekt architektoniczny, wymagający jedynie adaptacji do warunków miejscowych oraz wzór specyfikacji przetargowej. Z programu skorzystało 67 proc. gmin w Polsce. Z badania kwestionariuszowego NIK wynika, że głównymi przyczynami niewzięcia udziału w programie były najczęściej: brak środków własnych samorządów (37 proc.), zbyt duże koszty utrzymania obiektu (26 proc.), posiadanie podobnych obiektów (22 proc.), czy też brak odpowiedniej lokalizacji (15 proc.).

Wydatki na budowę Orlika w skontrolowanych gminach były zróżnicowane: od ok. 850 tys. zł do blisko 1,5 mln zł.

Średnio w roku wydawano na budowę Orlików 240 milionów złotych, to sześć razy więcej niż PiS chce przeznaczyć na budowę strzelnic. To porównanie pokazuje, że słuszne są moje podejrzenia – program budowy strzelnic “Strzelnica w powiecie” to tylko propaganda. Sokół – strzelnica w powiecie, nawet była taka konferencja na Stadionie Narodowym. Mówiono, że PO miało Orliki PiS będzie miało Sokoły. Niestety to była tylko zwyczajna maskarada, mistyfikacja, aby ogłupić nas, ludzi zainteresowanych posiadaniem broni.


Uzupełnienie 8.05.2018 r. Przypomniało mi się o tym, że w styczniu 2017 roku zawiadamiałem o tym, że rząd Węgier zaakceptował propozycję Ministerstwa Obrony i ogłosił, że w ciągu najbliższych trzech lat zbuduje na Węgrzech 197 strzelnic. Tworzone będą strzelnice o torach długości 25, 50 i 100 metrów. Przy strzelnicach powstaną budynki dla sportowych klubów strzeleckich. Węgry przeznaczą na ten cel równowartość 400 milionów złotych.

W ciągu trzech lat 400 milionów, to tyle ile planuje pisowski rząd wydać w 10 lat. Racjonalna perspektywa to do następnych wyborów, ale to pomijam. Węgry liczą 10 milionów mieszkańców, Polska 35 milionów. Węgrzy budują strzelnice i to jest kolejny dowód na to, jak bardzo ten pisowski program budowy strzelnic to ściema.


Nagrałem też komentarz w formie filmiku na you tube

Pamiętajcie proszę o wsparciu Fundacji Trybun.org.pl. Ta strona istnieje dzięki zaangażowaniu tych, którzy finansują jej działanie. Wspieranie tego co robię jest wówczas, gdy opiera się nie o słowa, a o czyny.