Kluby Strzeleckie w Polsce – Klub Strzelecki Defendu z Poznania

Pomyślałem sobie, że może warto czasem napisać o ciekawych klubach strzeleckich w Polsce. Klub klubowi nie jest równy. Są stowarzyszenia o mające jakieś szczególnie ciekawe cechy. Te chciałbym przedstawiać na trybunie.

Dzisiaj pierwszy klub, z Wielkopolski – Klub Strzelecki Defendu. Szczerze pisząc, gdy przeczytałem poniższą prezentację tego klub, zaciekawiło mnie to bardzo. Może kogoś z czytelników też zainteresuje i będzie powód do zmiany czegoś we własnym klubie.

Klub Strzelecki Defendu działa od 2015 roku; jest klubem strzelectwa dynamicznego z Wielkopolski afiliowanym przy IDPA, czyli Międzynarodowym Związku Pistoletu Obronnego. Ze względu na nazwę i umiejętności czujemy się spadkobiercami pewnej idei, zgodnie z którą należy używać broni bezpiecznie, ale w sposób naturalny, żeby służyła do obrony. Jesteśmy klubem, który obecnie liczy ponad 250 członków, z czego 20 to kobiety, a wśród nich są instruktorzy i zawodnicy z wieloletnim doświadczeniem, potwierdzanym także w zawodach. Sami wciąż się rozwijamy – wraz z rozwojem strzelectwa zmieniamy treningi, stosujemy nowe metody szkoleniowe, wykorzystujemy wynalazki i zdobycze techniki. Ponadto dzielimy się efektami naszej pracy, prowadzimy kanał na YouTube i blog, na których publikujemy nie tylko nagrania z naszych treningów, ale też ogólne aktualności z dziedziny strzelectwa. Ważne jest też to, że w KS Defendu wszyscy są równi i zwracają się do siebie po imieniu – podczas zajęć atmosfera ma sprzyjać skupieniu i jednocześnie izolować od stresów i napięć dnia codziennego.

Defendu to współczesny system walki rozwinięty przez Williama Fairbairna i Erica Sykesa dla Policji Miejskiej w Szanghaju w latach 20-tych XX wieku. Problemem był wówczas duży odsetek śmiertelności wśród funkcjonariuszy, istniała więc potrzeba stworzenia szybkiego i skutecznego systemu szkolenia policji. System powstał na podstawie obserwacji naturalnych zachowań ludzkich w sytuacjach ekstremalnych – został oparty na instynktownych reakcjach, dlatego jest łatwy do przyswojenia i skuteczny. Samo „Defendu”, tytuł książki napisanej przez Fairbairna, jest złożeniem angielskich słów „defend you”, skojarzenie z obroną jest więc słuszne. W skrócie celem tego systemu jest obrona, a nie atak.

Strzelectwo dynamiczne, zwane również praktycznym, to najszybciej rozwijająca się dyscyplina strzelectwa sportowego. Ten typ wiąże się z ruchem, z działaniem w różnych warunkach pogodowych, często w trudnym otoczeniu. Jest więc bardziej naturalny, w końcu w życiu okoliczności rzadko są tak wyliczone, jak na strzelnicy. Mówimy, że jeśli ktoś ma prawidłową postawę strzelecką podczas strzelania, to albo strzela za wolno, albo nie ma zagrożenia.

Członkami klubu są również wyspecjalizowani instruktorzy. Szkolimy w strzelaniu z broni krótkiej i długiej, z pistoletu, rewolweru, strzelby, karabinu sportowego i wyborowego. Prowadzimy treningi dla różnych formacji służb mundurowych, policji, służb ochrony i straży przemysłowych oraz posiadaczy broni do obrony własnej. Szczególnymi formami są pointshooting, czyli metoda szybkiego strzelania w kontakcie bezpośrednim bez użycia przyrządów celowniczych; historycznie opracowana przez twórców Defendu i rozwijana później podczas II wojny światowej przez pułkownika armii amerykańskiej Rexa Applegate’a. Odrębnym etapem szkoleniowym są ćwiczenia symulacyjne (ang.  force on force), a więc strzelanie w sytuacjach skrajnych, pod wpływem stresu, ze specjalnej broni z amunicją niepenetrującą. Ćwiczenia takie są rozgrywane wg ustalonych scenariuszy.

Zajęcia teoretyczne z budowy i działania broni oraz podstaw balistyki również się odbywają. Ale na poziomie strzelectwa powszechnego najważniejsze jest, żeby umiejętności stworzyły odruchy psychomotoryczne, nawyki mięśniowe. Strzelec musi prawidłowo obsługiwać broń i rozumieć zasadę jej działania, żeby obsługiwał ją bezpiecznie. Jeśli chodzi o spisane zasady bezpieczeństwa, to w nowożytnym strzelectwie sformułował je amerykański pułkownik Jeff Cooper i są powszechnie stosowane na całym świecie:

  1. Każda broń jest zawsze naładowana
  2. Nie kieruj wylotu lufy w coś, czego nie zamierzasz ostrzelać
  3. Trzymaj palec poza językiem spustowym dopóki nie wycelujesz
  4. Bądź pewien celu i jego otoczenia.

Ciekawych sprawdzenia czy jest to sport dla nich, zapraszamy na pierwszy darmowy trening. Natomiast członkostwo w klubie jest płatne, składka roczna zawiera opłaty za zawody, ubezpieczenie, treningi oraz coroczne odnowienie licencji strzeleckiej.  Strzelnica Klubowa jest czynna w czwartki (13:00 do 19:00) i soboty (11:00 do 17:00), wtedy też zapraszamy żadnych spróbowania. Żeby sprawnie ćwiczyć, rozwijać swoje pasje i uczestniczyć w zawodach i treningach, własna broń jest niezbędna. Wszystkim, którzy dołączają do naszego Klubu, pomożemy przejść sprawnie proces uzyskania pozwolenia na broń.

Klub Strzelecki Defendu jest otwarty na współpracę ze wszystkimi organizacjami, klubami i firmami z kręgu strzelectwa. Nie zamykamy się na żaden kontakt zwiększający wiedzę i możliwości naszych członków. Wspieramy wszystkie inicjatywy związane ze strzelectwem, współpracujemy ze Strzelecką Fundacją Sportową, Fundacją Trybun, WZSS, firmami szkoleniowymi z kraju oraz instruktorami i klubami strzeleckimi z USA, Włoch i innych państw. Wszystkich zainteresowaniem poznaniem nas zapraszamy na stronę www oraz na facebookowy fanpage Klubu. Do zobaczenia na strzelnicy!