W Opolu policjant strzelał do człowieka, 43-letni mężczyzna nie żyje

W środę ok. południa w okolicach ul. Cmentarnej w Opolu doszło do strzelaniny. W jej wyniku jedna osoba poniosła śmierć.

Do zdarzenia doszło w pobliży komisariatu. Jak dowiedziała się PAP, policjant strzelał tam do 43-letniego mężczyzny, który poniósł śmierć. Według nieoficjalnych informacji, mieszkańcy słyszeli trzy strzały.

KWP w Opolu odmówiła komentarza w tej sprawie.


Czekam na więcej informacji…

2018-05-23 15:14 (PAP) Opole/ Strzały przy komisariacie, nie żyje mężczyzna (opis)

Około południa przed I Komisariatem Policji przy ul. Cmentarnej w Opolu padły strzały. Według wstępnych ustaleń, od kul policjanta zginął 43-letni mężczyzna – poinformował PAP Stanisław Bar z prokuratury okręgowej w Opolu.

Do zdarzenia doszło przed budynkiem komisariatu. Według wstępnych ustaleń prokuratury około południa pracujący w komisariacie funkcjonariusze zauważyli mężczyznę, który niszczył zaparkowany przed komendą samochód. Z komisariatu wybiegło kilku policjantów.

“Kiedy funkcjonariusze zbliżyli się do mężczyzny, ten miał sięgnąć po przedmiot przypominający broń. Wówczas jeden z policjantów otworzył ogień. Oddano kilka strzałów. Mężczyzna nie żyje” – powiedział prokurator Bar.

Na miejscu nadal są prowadzone czynności śledcze z udziałem policji i prokuratorów. Biuro Prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu odmówiło komentarza. Według nieoficjalnych informacji, świadkowie słyszeli trzy strzały. (PAP)


O ile te informacje są prawdziwe, można powiedzieć, że facet sam sobie winien. OK, sprawa wyjaśniona, policjanci mieli rację, że sięgnęli po broń.

Zwróćcie uwagę, że przestępca sięgał po przedmiot przypominający broń, nawet nie wiadomo czy on faktycznie broń posiadał i chciał jej użyć. To nie zmienia mojej oceny, że gdy ktoś jest przestępcą i chce swoje przestępcze zachowanie zaostrzyć, to powinien liczyć się ze stanowczą reakcją.

Mnie zastanawia coś innego gdy czytam o podobnych sprawach. Czy reakcja stanowcza może być wówczas gdy jest na przeciwko funkcjonariusz państwa, czy też gdy jest cywilny obywatel. Zawsze się zastanawia dlaczego policjant może w takim przypadku strzelać, a cywilny obywatel nie?! To jest dla mnie problem niewytłumaczalny. Przecież użycie broni w sytuacji jak z depeszy przez cywila skończyłoby się niewyobrażalnymi problemami, areszt, więzienie, infamia, niemal koniec życia. Czy życie ewentualnie uzbrojonego obywatela, który mógłby znaleźć się w takiej sytuacji, mniej warte od życia policjanta? Policjant lepiej rozpoznaje sytuację niż cywilny obywatel? Może życie przestępcy mniej warte gdy strzela do niego policjant niż gdy strzela cywilny obywatel?

Nie potrafię zrozumieć, z jakiego powodu obywatel ma mniej praw w obliczu zagrożenia niż funkcjonariusz państwa. Może ktoś spróbuje mi wyjaśnić, a może macie podobne jak ja przemyślenia?


2018-05-23 20:13 (PAP) Opole/ Strzały pod komisariatem, nowe fakty

Mężczyzna, który został zastrzelony przed komisariatem policji w Opolu, miał wcześniej użyć broni palnej. Prokurator Stanisław Bar potwierdził PAP, że taka wersja zdarzenia będzie badana.

Do zdarzenia doszło w środę koło południa przed komisariatem policji przy ulicy Cmentarnej w Opolu. W pewnym momencie policjanci z komisariatu zauważyli mężczyznę, który pałką niszczył zaparkowany przez budynkiem samochód. Kilku funkcjonariuszy wybiegło z komisariatu, żeby ująć wandala. Wtedy miał oddać w ich kierunku strzał z broni palnej. Jeden z policjantów miał wezwać mężczyznę do oddania broni. Mężczyzna miał nie reagować i trzymać w rękach niebezpieczne przedmioty, więc policjant oddał kolejne strzały. Jeden z pocisków trafił mężczyznę. Mimo prób reanimacji 43-latek zmarł.

Sprawę prowadzi opolska prokuratura. Jej rzecznik, prokurator Bar, przyznaje, że zgodnie z jedną z badanych wersji policja użyła broni w odpowiedzi na strzał oddany przez ofiarę. Prokurator poinformował PAP, że śledczy mają przedmiot, z którego mężczyzna miał strzelać. Nie wiadomo jeszcze, czy była to broń palna czy hukowa. Badane będą także znalezione łuski i ślady pozostałości po prochu – tzw. badanie GSR.(PAP)

Czy w Polsce przestępca, który wymierza w kierunku obywatela broń, musi liczyć się z pozbawieniem życia?

Pamiętajcie proszę o wsparciu Fundacji Trybun.org.pl. Ta strona istnieje dzięki zaangażowaniu tych, którzy finansują jej działanie. Wspieranie tego co robię jest wówczas, gdy opiera się nie o słowa, a o czyny.