W Kaliszu 31-letni mężczyzna strzelał z tzw. wiatrówki do 19-latka; pokrzywdzony stracił oko

Sąd Rejonowy w Kaliszu aresztował w poniedziałek na dwa miesiące 31-letniego kaliszanina, który okaleczył 19-latka, strzelając do niego z broni pneumatycznej. Pokrzywdzony stracił oko.

“Prokuratura Rejonowa w Kaliszu prowadzi postępowanie przeciwko 31-letniemu mieszkańcowi Kalisza, podejrzanemu o spowodowanie ciężkiego kalectwa w postaci utraty wzroku przez 19-latka” – powiedział PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

1 czerwca około godz. 22 19-letni kaliszanin szedł ul. Lubelską w towarzystwie innych osób. W pewnym momencie z jednego z domów wyszedł mężczyzna, który strzelił do chłopaka z broni pneumatycznej.

“Ranny ukrył się w pobliskim budynku i poprosił o wezwanie pomocy” – powiedziała PAP rzecznik prasowy kaliskiej policji Anna Jaworska-Wojnicz.

Prokurator Meler poinformował, że padły dwa strzały. 19-latek został raniony w plecy i w twarz.

“31-letni mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia, które będą weryfikowane w toku postępowania. Grozi mu od 3 lat więzienia” – powiedział Maciej Meler.

Prokurator dodał, że z uwagi na grożącą podejrzanemu surową karę i dla zapewnienia prawidłowego toku postępowania Sąd Rejonowy w Kaliszu przychylił się do wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztu na dwa miesiące. (PAP)


Serwisy medialne pewnie są już rozgrzane z powodu tej wiadomości. Jakiś zwyczajny głupek i zarazem być może przestępca wyrządził młodemu chłopakowi poważną krzywdę. O ile potwierdzą się okoliczności i dowody będą wskazywały na sprawstwo, facet powinien gnić długie lata w kryminale. Za takie sprawy nie powinno być taryfy ulgowej.

Niestety obawiam się też tego, że w przestrzeni publicznej będzie nadużywane słowo “strzelał”. To słowo oczywiście kojarzy się z bronią palną, a gdy się to zestawi z ludzką krzywdą, osiągany jest efekt socjotechniczny. Nie mam na to żadnego wpływu. Nie jestem w stanie zawrócić kijem Wisły.

Z drugiej strony jak opowiedzieć o tej sprawie nie używając słowa “strzelał”? Przecież faktycznie ten głupek oddał strzał z urządzenia pneumatycznego, które powszechnie nazywane jest bronią pneumatyczną. Przez takich zwyczajnych durniów, praworządni Polacy muszą czasem z wielkim poświęceniem wyjaśniać, że za przestępstwa łobuzów nie odpowiadają wszyscy inni.

Oczywiście za przestępstwo i krzywdę nie odpowiada ani przedmiot, ani nie odpowiadają inni ludzie. Tak samo jak za wypadki, których było całkiem sporo w bardzo długi czas odpoczynku, nie odpowiadają samochody ani bezpiecznie podróżujący kierowcy. Wypadków było całkiem sporo:

2018-06-04 10:19 (PAP) KGP: od środy do niedzieli ponad 500 wypadków, 27 osób zginęło

Od środy do niedzieli na polskich drogach doszło do 503 wypadków, w których zginęło 27 osób, a ponad 600 zostało rannych; policjanci zatrzymali prawie 2 tys. kierowców, którzy byli pod wpływem alkoholu – poinformowała w poniedziałek PAP Komenda Główna Policji.

Jak powiedział Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP podczas długiego weekendu, czyli od środy, 30 maja do niedzieli, 3 czerwca doszło do 503 wypadków, w których zginęło 27 osób, a rannych zostało 619 osób.

Dla porównania w analogicznym okresie 2017 r. doszło do 466 wypadków, w których zginęły 44 osoby, a rannych zostało 607.

Kobryś ocenił, że różnica w liczbie osób, które zginęły w tym roku i w ubiegłym jest diametralna. “Miejmy nadzieję, że ta tendencja się utrzyma” – podkreślił.

Podczas tegorocznego długiego weekendu policja zatrzymała 1 tys. 862 kierowców pod wpływem alkoholu, w ub. roku zatrzymanych pijanych kierowców było 1 tys. 721.(PAP)

Pamiętajcie proszę o wsparciu Fundacji Trybun.org.pl. Ta strona istnieje dzięki zaangażowaniu tych, którzy finansują jej działanie. Wspieranie tego co robię jest wówczas, gdy opiera się nie o słowa, a o czyny.