Strzelanina w szwedzkim Malmoe – to zwyczajna sprawa

2018-06-18 21:12 (Reuters/PAP) Szwecja/Strzały w Malmoe, są ranni (krótka)

Szwedzka policja informuje w poniedziałek wieczorem o strzałach w centrum Malmoe. Jak podała, cztery osoby zostały ranne, nie wiadomo na razie, w jakim są stanie.

Szczegóły zajścia nie są jeszcze znane. Według policji nie ma powodu, by ogłaszać alarm. (PAP)


2018-06-18 21:48 (AP,Reuters/PAP) Szwecja/Policja: strzelanina w Malmoe nie ma związku z terroryzmem (krótka2)

Strzelanina, do której doszło w poniedziałek w centrum Malmoe, nie ma związku z terroryzmem – zapewniła szwedzka policja, dodając, że nie ma powodu do ogłaszania alarmu.

Według gazety “Aftonbladet” do strzelaniny doszło w pobliżu posterunku policji. Świadkowie mówią o 15-20 strzałach.

“Aftonbladet potwierdza wcześniejsze informacje o czterech osobach rannych. Nadal nie wiadomo, w jakim są stanie.

Funkcjonariusze policji natychmiast pojawili się na miejscu i zabezpieczyli okolicę. (PAP)


2018-06-18 22:25 (AP,Reuters/PAP) Szwecja/Strzelanina w Malmoe, pięciu rannych (opis)

Szwedzka policja poinformowała, że w poniedziałek w centrum Malmoe doszło do strzelaniny, w której rannych zostało pięć osób. Strzelanina nie ma związku z terroryzmem – zapewniła, dodając, że nie ma powodu do ogłaszania alarmu.

Agencja informacyjna TT podała, że do incydentu doszło tuż po godz. 20. Gazeta “Aftonbladet” cytuje świadków, którzy twierdzą, że słyszeli 15-20 strzałów. Jeden ze świadków opowiadał, że widział, jak rannych wsadzano do prywatnych samochodów, które odjechały “tak szybko jak to możliwe”. Nie wiadomo, w jakim stanie są ranni.

Policja poinformowała, że po wiadomości o strzelaninie nasilono ochronę w szpitalu. Według policyjnego komunikatu “jedna osoba została przywieziona do szpitala prywatnym samochodem”.

“Aftonbladet” pisze, że do incydentu doszło w pobliżu komisariatu, funkcjonariusze policji pojawili się więc na miejscu natychmiast i zabezpieczyli okolicę.

Agencja Associated Press przypomina, że w ostatnich latach na przedmieściach dużych miast w Szwecji dochodzi do walki gangów przestępczych o terytorium. (PAP)


2018-06-19 09:04 (AFP,Reuters,AP/PAP) Szwecja/ Policja: dwóch zabitych w strzelaninie w Malmoe

Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji – poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

Policja w Malmoe poinformowała na swej stronie internetowej, że mężczyźni w wieku 18 i 29 lat zmarli w szpitalu w nocy z poniedziałku na wtorek od ran postrzałowych. Pozostali ranni są nadal hospitalizowani.

W sprawie strzelaniny wszczęto śledztwo, przesłuchiwani są świadkowie zajścia. Nic nie wskazuje, że incydent był związany z terroryzmem, na razie nikogo nie zatrzymano – poinformowała rzeczniczka policji Maya Forstenius.

Do incydentu doszło tuż po godz. 20 w pobliżu komisariatu policji; funkcjonariusze pojawili się więc na miejscu natychmiast i zabezpieczyli okolicę. Gazeta “Aftonbladet” cytuje świadków, którzy twierdzą, że słyszeli 15-20 strzałów. Według kilku świadków, cytowanych przez lokalne media, co najmniej jeden napastnik strzelał z broni automatycznej.

Na razie nie wiadomo, czy napastnik był jeden czy kilku.

Jak precyzuje szwedzka agencja prasowa TT, na którą powołuje się AFP, kilka ofiar zajścia jest znanych służbom policyjnym.

O ile w Szwecji przestępczość jest na stosunkowo niskim poziomie, to w tzw. trudnych dzielnicach dużych miast takich jak Sztokholm, Goeteborg czy Malmoe od lat rośnie przestępczość związana z rywalizującymi ze sobą gangami zajmującymi się handlem narkotykami i prostytucją – zwraca uwagę AFP.

Agencja Associated Press wskazuje, że w ostatnich latach na przedmieściach dużych miast Szwecji dochodzi do rywalizacji gangów o kontrolę nad danym terytorium. (PAP)


O takim bandyckim ataku media podają info, z lubością używając słowa strzelanina. Za moment zamieszczę kolejny wpis dotycząc powstrzymania mordu w Ameryce przez uzbrojonego obywatela i o tym w żadnym przekaźniku docierającym powszechnie do Polaków nie przeczytacie. Tak buduje się psychozę strachu przed posiadaniem broni.

Poza tym to kolejny dowód na to, że przestępcy posiadają nielegalnie broń i w nosie mają wszelkie restrykcje z posiadaniem broni związane.