Zatrzymanie motocyklistów, którzy posiadali alarmowce i straszaki, spektakularnym dokonaniem policji

Wspólne działania dolnośląskich policjantów wspieranych przez funkcjonariuszy pododdziału antyterrorystycznego, doprowadziły do zatrzymania grupy motocyklistów jadących na zlot. Podczas kontroli policjanci znaleźli przy osobach niebezpieczne przedmioty m. in. broń palną i amunicję. Policjanci w związku z tym zatrzymali kilku mężczyzn do wyjaśnienia. Po wykonaniu czynności procesowych 5 z nich usłyszało zarzuty posiadania broni i amunicji bez wymaganego zezwolenia. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Do zatrzymania doszło około godziny 18.30 na MOP Krajków przy autostradzie A4. Z ustaleń policjantów wynikało, że motocykliści jadący na zlot do Wrocławia mogą posiadać przy sobie przedmioty niebezpieczne, a także te zabronione prawem.

Funkcjonariusze z komendy miejskiej i wojewódzkiej we Wrocławiu, wspierani przez policjantów pododdziału antyterrorystycznego, oddziału prewencji zatrzymali do kontroli grupę motocyklistów. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy na miejscu sprawdzenia wykazały, że mają oni przy sobie przedmioty niebezpieczne m. in. broń palną, amunicję, noże, kastety i pałki teleskopowe. Wszystkie przedmioty zostały zabezpieczone i przekazane do dalszych badań.

Łącznie w tej sprawie do wyjaśnienia zatrzymanych zostało 6 mężczyzn, którzy trafili do policyjnego aresztu. Po wykonaniu czynności procesowych przez funkcjonariuszy z komisariatu na wrocławskich Krzykach 5 z nich przedstawiono zarzuty posiadania broni i amunicji bez wymaganego zezwolenia. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwocie od 10 do 20 tys. złotych.

Przypomnijmy, że w świetle obowiązujących przepisów posiadanie broni i amunicji bez wymaganego zezwolenia zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

(źródło dolnoslaska.policja.gov.pl)

 

Całym sercem jestem za porządkiem i bezpieczeństwem publicznym. To fundament istnienia bezpiecznego państwa. Zarazem całym sercem jestem przeciwko robieniu taniej sensacji ze zdarzeń, które na traktowanie ich jako sensacyjne nie zasługują. Jestem przeciwnikiem robienia pokazówek ze zdarzeń, które w istocie nie niosą ze sobą zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego.

Po obejrzeniu zdjęć i filmu opatrzonego budzącą grozę muzyką, doszedłem do przekonania, że wiadomość zamieszczona na stronie Komendy Wojewódzkie Policji we Wrocławiu, to show jaki zostało urządzony na autostradzie, to sztuczne wywoływanie społecznych strachów tam gdzie ich nie potrzeba wywoływać. To moim zdaniem wywoływanie terroru społecznego, bo teraz z medialnym przekazie będzie, że motocykliści do bandyci. Blokada, samochody policyjne, śmigłowiec polityczny, a efekty żadne, tzn. medialnie mają być doniosłe, ale merytoryczna ocena faktów na to nie pozwala.

Już wyjaśniam w technicznych szczegółach. Na zdjęciach, które zamieściła dolnośląska policja widać scyzoryki, noże, maczetę, gazy pieprzowe, dwa kastety, dwa rewolwery alarmowe Ekol oraz jeden pistolet alarmowy, być może gazowy, pojemnik z gazem, być może pieprzowy – nie widać co jest napisane. Witać też amunicję – krótka 6 mm. Są też pałki, nie widać jakie, może teleskopowe.

Scyzoryki. Każdy może posiadać bez ograniczeń w dowolnym rozmiarze i ilościach.

Noże. Każdy może posiadać bez ograniczeń w dowolnym rozmiarze i ilościach.

Maczeta. Każdy może posiadać bez ograniczeń w dowolnym rozmiarze i ilościach.

Gaz pieprzowy. Każdy może posiadać bez ograniczeń w dowolnych ilościach.

Amunicja krótka 6 mm. Każdy może posiadać bez ograniczeń w dowolnych ilościach.

Pałki teleskopowe. Każdy może posiadać bez ograniczeń w dowolnych ilościach.

Kastety. Posiadanie kastetu jest zabronione, posiadanie tego narzędzia jest wykroczeniem z ustawy o broni i amunicji.

Rewolwery Ekol. Policja twierdzi, że to broń palna wymagająca pozwolenia na broń, ale przez pewien czas były w zupełnie wolnej sprzedaży.

Pistolet alarmowy, być może gazowy, z samego zdjęcia nie można poznać. Na posiadanie tego konieczne jest pozwolenie na broń, ale tego rodzaju pistolet nie jest zdolny do miotania pocisków na odległość. Przepis traktuje go jako broń palną, ale to wyłącznie ustawowe pojęcie. W ogromnej większości państw w Europie posiadanie tego rodzaju broni jest bez pozwolenia.

No i co? Gdzie tu spektakularne zatrzymanie przestępców? Po co śmigłowiec, po co antyterroryści, po co to całe show, a w istocie wyłącznie medialna inscenizacja? Aby budować pozytywny obraz policji? Acha… To może warto aby policyjni twardogłowi decydenci zrozumieli, że pozytywny obraz policji sam się zbuduje gdy policja będzie przyjazna obywatelom, będzie łapała rzeczywiście szkodliwych bandytów i złodziei, a nie zatrzymywała z użyciem śmigłowca i antyterrorystów motocyklistów z których no może 3 osoby dopuściło się jakiegoś czynu zabronionego, którego szkodliwość jest naprawdę niewielka. Już media podłapały temat i grzeją go bez rozumu.

Co teraz?! Kupiłem sobie motocykl jak tysiące, dziesiątki tysięcy Polaków, z bandziorami nie mam niczego wspólnego, teraz jadąc spokojnie ulicą będę oceniany przez innych użytkowników ruchu jako jakiś łobuz? Czy o taki efekt chodziło policyjnym decydentom? Dla mnie i dla ludzi trzeźwo oceniających rzeczywistość takie akcje wywołują niechęć do policji. Myśląc policja myślę zagrożenie dla spokojnego człowieka, pewnie zaraz się czegoś przyczepią. Nie myślę policja, można liczyć na pomoc, myślę policja będą jakieś nierzeczywiste kłopoty, lepiej ich mijać z daleka.

W uzupełnieniu tak mi przyszło do głowy przypomnieć mój wpis o amerykańskich motocyklistach. Przeczytajcie, zobaczycie czym różni się postkomuna od wolnego świata.

The Rolling Thunder to największa patriotyczna parada motocykli na świecie