Lepsze dwustronne porozumienie handlowe z USA niż cała Unia Europejska

2018-06-29 13:39 (Media/PAP) USA/ “WP”: Trump zasugerował Macronowi wystąpienie Francji z UE

Prezydent USA Donald Trump zasugerował francuskiemu przywódcy Emmanuelowi Macronowi wyjście z Unii Europejskiej i wskazał, że gdyby do tego doszło, USA mogłyby zaoferować Francji korzystne dwustronne porozumienie handlowe – twierdzi “Washington Post”.

“Dlaczego nie opuścicie UE?” – miał zapytać Macrona Trump podczas prywatnego spotkania w Białym Domu pod koniec kwietnia.

Jak pisze Josh Rogin na stronie internetowej “Washington Post”, amerykański przywódca dodał, że gdyby Francja opuściła Wspólnotę, USA zaoferowałyby Paryżowi umowę handlową opartą na lepszych warunkach od tych, na których bazuje porozumienie handlowe między USA a UE jako całością. Rogin powołuje się na dwóch przedstawicieli europejskich władz.

“Jest to przykład tego, że prezydent USA zachęca do zdemontowania organizacji składającej się z amerykańskich sojuszników, co jest sprzeczne z ustaloną polityką rządu USA” – ocenia Rogin.

Biały Dom odmówił komentarza w tej sprawie, ale nie zaprzeczył doniesieniom gazety.

Komentator “Washington Post” przypomina, że Trump publicznie atakował Unię Europejską i NATO od czasu kampanii wyborczej, jednak zakres i “brutalność” tych ataków w ostatnim czasie wzrosły.

Rogin przywołuje m.in. przykład niedawnego wiecu w Dakocie Północnej, na którym Trump miał powiedzieć: “Unia Europejska oczywiście została utworzona, by czerpać korzyści ze Stanów Zjednoczonych, by atakować naszą skarbonkę”. Następnie miał uskarżać się na deficyt handlowy z UE. Według doniesień Trump miał też powiedzieć liderom G7, że “NATO jest tak samo złe jak NAFTA”. Na początku czerwca Trump oświadczył, że USA mogą zrezygnować z renegocjowanego obecnie z Kanadą i Meksykiem Północnoamerykańskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (NAFTA) na rzecz odrębnych umów z obu tymi państwami.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zapewnił w niedawnym wywiadzie, że prezydent próbuje “zresetować”, a nie zdemontować porządek świata.

“Washington Post” nie pisze, jak na propozycję Trumpa zareagował Macron. Portal “The Hill” wyraża przekonanie, że jest to bardzo mało prawdopodobne, by Francja, będąca jednym z kluczowych państw członkowskich Wspólnoty, opuściła UE. (PAP)

2018-06-29 19:30 (Reuters/PAP) Macron nie chce komentować sprawy sugestii Trumpa o wyjściu Francji z UE

Prezydent Francji Emmanuel Macron odmówił w piątek komentarza na temat doniesień amerykańskiego dziennika “Washington Post”, według którego prezydent USA Donald Trump miał sugerować francuskiemu przywódcy, by Francja wystąpiła z Unii Europejskiej.

“Co powiedziano w tamtym pokoju, zostaje w tamtym pokoju” – powiedział Macron zapytany przez dziennikarzy w Brukseli o prywatną rozmowę z Trumpem.

Wcześniej w piątek “WP” podał, że Trump podczas prywatnego spotkania w Białym Domu pod koniec kwietnia zasugerował Macronowi wyjście z UE, wskazując, że gdyby do tego doszło, USA mogłyby zaoferować Francji dwustronne porozumienie handlowe korzystniejsze niż umowa ze Wspólnotą jako całością.

Również Biały Dom odmówił komentarza w tej sprawie. Jednak żadna ze stron nie zdementowała wyraźnie doniesień. (PAP)

Gdybym był kimś ważnym w Polsce… to niezwłocznie napisałbym do Prezydenta USA prośbę o takie porozumienia handlowe i zadeklarowałbym natychmiastową chęć opuszczenia Unii Europejskiej. Propozycja Trumpa dla Francji jest dowodem na to, że jest szansa na wyrwanie się z ideologicznej czarnej dziury jaką jest UE. Trump proponuje dwustronne porozumienia handlowe, a to nie jest możliwe gdy jest się w niewoli Brukselskiej. Porozumienia handlowe to cła, a cła wymyśla w Polsce Berlin, za pośrednictwem Brukseli.

Dlaczego propozycja Trumpa jest lepsza niż cała UE. Już w krótkich słowach wyjaśniam. USA to wolność gospodarcza, niskie podatki, likwidacja biurokracji. USA to wolność osobista. USA to prawo ludzi do posiadania i noszenia broni. USA to państwo, które nie nastaje na wolność i niepodległość Polski od stuleci. USA Donalda Trumpa to systematyczne zrywanie z poprawnością polityczną. USA to potęga gospodarcza, która nie jest znamienna podbijaniem innych i drenowaniem ich gospodarki. USA to widać coraz wyraźniej, przeciwnik naszych śmiertelnych wrogów – Niemiec i Rosji.

Niepowtarzalna okazja, ale socjalistyczny PiS z tej niepowtarzalnej okazji nie skorzysta. Czas na Ruch 11 Listopada!

Herman Knives – czyli wizyta w miejscu gdzie powstają niezwykłe noże