Rosjanka dążąca do bliskich relacji z Narodowym Stowarzyszeniem Strzeleckim Ameryki, aresztowana pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Moskwy

2018-07-17 00:14 (PAP) USA/ Rosjanka aresztowana pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Moskwy

29-letnia Maria Butina, Rosjanka mieszkająca w Waszyngtonie, została aresztowana pod zarzutem działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji – poinformowało w poniedziałek ministerstwo sprawiedliwości USA.

Departament Sprawiedliwości USA w swoim komunikacie utrzymuje, że Butina próbowała zinfiltrować amerykańskie organizacje na czele z Narodowym Stowarzyszenie Strzeleckim (National Rifle Association), poprzez nawiązywanie kontaktów z obywatelami USA.

Podczas kampanii przed amerykańskimi wyborami prezydenckimi w roku 2016 Butina starała się – dzięki stworzeniu “poufnych kanałów łączności” – doprowadzić do spotkania pomiędzy prezydentem Rosji Władimirem Putinem a kandydatem do otrzymania nominacji Partii Republikańskiej Donaldem Trumpem.

W zarzutach ministerstwa sprawiedliwości Trump nie jest wymieniony z nazwiska, jednak zdaniem ekspertów prawnych, zarzuty prokuratorów federalnych wobec atrakcyjnej, rudowłosej Rosjanki nie pozostawiają wątpliwości, że jej zabiegi były częścią wyrafinowanej operacji rosyjskiego wywiadu.

Władze amerykańskiego resortu sprawiedliwości ujawniły, że Butina w latach 2015-2017 działała pod kierownictwem rosyjskiego funkcjonariusza rządowego wysokiej rangi, znajdującego się na liście rosyjskich oficjeli objętych sankcjami zarządzonymi przez ministerstwo finansów USA.

Celem penetracji przez Butinę amerykańskich organizacji politycznych była działalność na rzecz interesów Federacji Rosyjskiej – utrzymują prokuratorzy federalni.

Wzmiankowany “wysokiej rangi przedstawiciel władz na Kremlu”, zdaniem dziennika “New York Times”, to Aleksander Torszyn, w przeszłości wiceszef banku centralnego Rosji. Torszyn, przedstawiający się jako zwolennik posiadania broni palnej, podczas kampanii wyborczej 2016 roku spotkał Donalda Trumpa, ówczesnego kandydata Partii Republikańskiej podczas konferencji Narodowego Związku Strzeleckiego.

Torszyn, zdaniem władz amerykańskich, ma powiązania zarówno z władzami na Kremlu jak i ze światkiem rosyjskiej zorganizowanej przestępczości.

Zarzuty przeciw Marii Butinie, która zdaniem prokuratorów federalnych “nawiązała bliskie kontakty z Paulem Ericsonem”, członkiem Narodowego Związku Strzeleckiego i długoletnim działaczem konserwatywnym, wysunęli prokuratorzy zajmujący się sprawami bezpieczeństwa narodowego, a nie zespół dochodzeniowy specjalnego prokuratora Roberta Muellera, którego prezydent Trump oskarża o “polowanie na czarownice”.

Maria Butina, przebywająca w USA na wizie studenckiej, została zatrzymana w niedzielę i do czasu zaplanowanego na środę posiedzenia sądu federalnego pozostanie w areszcie śledczym. Sędzia nie zgodził się na jej zwolnienie za kaucją. (PAP)

Pani Butina usiłowała legitymizować się organizacjami konserwatywnymi. NRA – przecież to esencja amerykańskiego konserwatyzmu. Prawo do broni, fundament wszystkich praw. Rosja chce być postrzegana jako ostoja cywilizacji.

Niestety ubocznym skutkiem tej partii szachów jest cios wymierzony w konserwatywne NRA i w postulaty tej organizacji. National Rifle Association broni prawa do posiadania i noszenia broni. Na NRA kierowane są szaleńcze ataki ze strony lewicy i proszę jak się w te ataki pięknie wplata pani Butina. Przecież część Amerykanów pomyśli, że Butina znalazł w NRA sojuszników.

Obawiam się, że relacje Butiny z NRA będą w świadomości społecznej w Ameryce wywoływały niechęć do tej organizacji. Ruska agentura związana z NRA, to naprawdę nie brzmi dobrze. Niestety działacze NRA okazali się naiwnymi ludźmi pozwalając sobie na relację z atrakcyjnymi Rosjankami, wspólne fotografie itp… Nie wolno było do tego dopuścić. Za sprawę oczywistą, za pewnik, za aksjomat wszelkich działań w przestrzeni publicznej trzeba przyjąć, że wielkim łukiem należy obchodzić ludzi, którzy pozytywnie mówią o relacjach z Rosją, którzy Rosję prezentują jako państwo normalne.

Zdaje się, że panowie z NRA, i innych organizacji broniących Drugiej Poprawki, nie przyjęli tej nauki i dzisiaj będą z tego powodu kłopoty. Walka z amerykańskim konserwatyzmem, z prawem do posiadania broni nabierze nowego impetu, tak mi się przynajmniej zdaje. Ruskie kombinacje operacyjne są naprawdę bardzo złożone, Rosja od dekad specjalizuje się w tego rodzaju układach agenturalnych.

Przejdźmy na nasze podwórko, bo jakoś trzeba tą naukę zastosować do Polski. W Polsce jest całkiem sporo organizacji i osób, które wyrażając publicznie przychylność wobec Rosji, prezentują się jako organizacje i osoby o poglądach konserwatywnych.

Przykład pierwszy z brzegu. Znany wszystkim lider partii Wolność – Janusz Korwin-Mikke – szczyci się swoimi sympatiami wobec Rosji i pana Putina, podając się za człowieka konserwatywnego. Ciekawe, że także w Polsce część z tych co mówią o sobie konserwatyści, stręczą Polakom przyjazny obraz Rosji i jej autorytarnego przywódcy Putina. Oczywiście to nie tylko Korwin-Mikke, to także pan Braun i pan Kornel Morawiecki. Ci dwaj panowie pozytywnie mówią o Rosji i o prawie do broni. Jest nawet taki stręczyciel Putina, co już siedzi za w związku ze współpracą z rosyjskim wywiadem. Ciekawe co on mówił o dostępie do broni? Pewnie też był “konserwatystą” w tej sprawie.

Myślę sobie, że w Polsce daje efekt przeciwskuteczny dla prawa do broni to, że ci co Rosję przedstawiają jako wzór i normalne państwo, wypowiadają się o prawie posiadania broni. Oczywiście zakazać im tego nie mogę i ni mam zamiaru, ale gdy tylko mogę dystansuję się od rosyjskich stronników. W dążeniu do normalizacji prawa do broni nie potrzebujemy ruskich tub propagandowych. Powód jest zupełnie prosty, w najmniej oczekiwanym momencie taki “zwolennik” prawa do broni taką wykona woltę, że wszystkim szczęki opadają, a społeczne odrzucenie takiego “stronnika” naszej sprawy, dotyczy również jego poglądów na temat prawa do broni.

Można też powiedzieć, że tzw. patrioci sami sobie winni. Zamiast być konserwatystami, zamiast popierać prawa do broni, są ogarnięci socjalizmem i niechęcią do posiadania przez Polaków broni.


2018-07-18 15:32 (PAP) Rosja/ MSZ: zarzuty wobec zatrzymanej w USA Rosjanki “naciągane”

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa określiła w środę jako “absolutnie naciągane” zarzuty pod adresem zatrzymanej w USA obywatelki rosyjskiej Marii Butinej. Oceniła także, że Federalne Biuro Śledcze (FBI) wykonuje “jawne zamówienie polityczne”.

O takie zamówienie rzeczniczka MSZ Rosji oskarżyła niesprecyzowane siły, które – jak oceniła – “nadal podsycają rusofobiczną histerię” w USA.

Zacharowa oceniła, że zatrzymanie Butinej nieprzypadkowo zbiegło się w czasie ze spotkaniem prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa w Helsinkach. Wyraziła ocenę, iż “oczywistym zadaniem” aresztowania Rosjanki było “zminimalizowanie efektu” szczytu. Zauważyła także, że pretensje pod adresem Butinej można było omówić ze stroną rosyjską podczas przygotowań do szczytu w Helsinkach lub w jego trakcie.

Rzeczniczka zapewniła, że MSZ podejmuje wszelkie możliwe kroki w celu obrony praw i interesów obywatelki Rosji, a ambasada w USA domaga się spotkania Butinej z rosyjskimi konsulami.


2018-07-18 00:11 (Reuters, AP, media/PAP) USA/ Wielka ława przysiężnych postawiła w stan oskarżenia rosyjską agentkę

Federalna wielka ława przysięgłych postawiła we wtorek w stan oskarżenia 29-letnią Rosjankę Marię Butinę – założycielkę stowarzyszenia Right to Bear Arms (ang. Prawo do noszenia broni) – podał resort sprawiedliwości USA. Kobietę aresztowano w poniedziałek.

Zarzuty przeciw Marii Butinie, która zdaniem prokuratorów federalnych nawiązała bliskie kontakty z Paulem Ericsonem, członkiem Krajowego Związku Strzeleckiego i długoletnim działaczem konserwatywnym, wysunęli prokuratorzy zajmujący się sprawami bezpieczeństwa narodowego, a nie zespół dochodzeniowy specjalnego prokuratora Roberta Muellera, który bada związki sztabu wyborczego Donalda Trumpa z Kremlem.

Rosjanka, która przybyła do USA w związku ze studiami na Uniwersytecie Amerykańskim w Waszyngtonie, przebywała w Stanach Zjednoczonych na wizie studenckiej. Miała podejmować próby nawiązania bliskich kontaktów z politykami w USA za pośrednictwem Krajowego Związku Strzeleckiego (National Rifle Association), z którym blisko współpracowała.

W okresie kampanii poprzedzającej amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 r. Butina starała się – dzięki stworzeniu “poufnych kanałów łączności” – doprowadzić do spotkania pomiędzy prezydentem Rosji Władimirem Putinem a kandydatem do otrzymania nominacji GOP Donaldem Trumpem.

Władze amerykańskiego resortu sprawiedliwości ujawniły w poniedziałek, że w latach 2015-17 Rosjanka była prowadzona przez rosyjskiego funkcjonariusza rządowego wysokiej rangi, znajdującego się na liście rosyjskich oficjeli objętych sankcjami nałożonymi przez ministerstwo finansów USA.

Celem penetracji przez Butinę amerykańskich organizacji politycznych była działalność na rzecz interesów Federacji Rosyjskiej – utrzymują prokuratorzy federalni.

Wzmiankowany “wysokiej rangi przedstawiciel władz na Kremlu”, zdaniem dziennika “New York Times”, to Aleksander Torszyn, w przeszłości wiceszef banku centralnego Rosji. Torszyn, przedstawiający się jako zwolennik posiadania broni palnej, podczas kampanii wyborczej 2016 roku spotkał Donalda Trumpa, ówczesnego kandydata Partii Republikańskiej podczas konferencji Krajowego Związku Strzeleckiego.

Torszyn, zdaniem władz amerykańskich, ma powiązania zarówno z władzami na Kremlu, jak i z rosyjskim światem przestępczym.

Maria Butina została zatrzymana w niedzielę i do czasu zaplanowanego na środę posiedzenia sądu federalnego pozostanie w areszcie śledczym. Sędzia nie zgodził się na jej zwolnienie za kaucją

W prawie anglosaskim zadaniem wielkiej ławy przysięgłych (ang. grand jury) jest zadecydowanie, czy materiał dowodowy zgromadzony przez prokuratora uzasadnia wysunięcie przeciw podejrzanemu/podejrzanej, wobec których prowadzone jest dochodzenie, zarzutów kryminalnych i postawienie ich w stan oskarżenia.

Wielka ława przysięgłych spełnia funkcje zarówno prokuratorskie, jak i dochodzeniowe. Ma “prawo pozwu”, dzięki czemu może powoływać świadków do złożenia przed nią zeznań oraz zażądać przedstawienia – pod groźbą kary sądowej – dodatkowych materiałów.

Specjalny prokurator Robert Mueller, który przejął dochodzenie ws. Russiagate w maju 2017 roku powołał dwie takie wielkie ławy przysięgłych.

W piątek jedna z nich postawiła w stan oskarżenia 12 agentów rosyjskiego wywiadu w ramach dochodzenia w sprawie ingerencji Rosji w wybory w USA prowadzonego przez prokuratora specjalnego Muellera. (PAP)


2018-07-19 16:08 (PAP) USA / Rosjanka oskarżona o działania na rzecz Moskwy pozostanie w areszcie

Sąd okręgowy w Waszyngtonie odrzucił w środę wniosek 29-letniej Rosjanki Marii Butiny o zwolnienie jej za kaucją. Przebywająca w USA na wizie studenckiej Butina została oskarżona o działalność na rzecz interesów Moskwy.

Sędzia Deborah Robinson uzasadniła decyzję tym, że nie ma żadnych gwarancji, że Butina stawi się na proces, jeśli zostanie zwolniona z aresztu.

Sędzia zgodziła się z argumentami prokuratorów federalnych, że powiązania Butiny – niedawnej absolwentki American University – z osobami podejrzanymi o szpiegostwo na rzecz Rosji w ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Waszyngtonie oraz bliskie kontakty z bogatymi Rosjanami zwiększają ryzyko jej ucieczki w przypadku zwolnienia jej z aresztu.

Prokuratorzy poinformowali, że przed jej aresztowaniem podejrzana wymówiła umowę o wynajem mieszkania w Waszyngtonie, spakowała swoje rzeczy i negocjowała wynajęcie bagażówki.

Przygotowania do przeprowadzki Rosjanki, obserwowanej przez agentów kontrwywiadu FBI przynajmniej od 2016 roku, przyśpieszyły decyzje prokuratorów o postawieniu jej w stan oskarżenia.

Prokuratorzy, zwracając uwagę na “historię oszukańczego zachowania” Butiny, argumentowali, że w przypadku zwolnienia z aresztu wystarczy, by oskarżona wsiadła do samochodu z dyplomatycznymi tablicami rejestracyjnymi ambasady Rosji, aby znaleźć się poza zasięgiem amerykańskiego wymiaru prawa. Stany Zjednoczone nie posiadają umowy o ekstradycji z Federacją Rosyjską.

Butinę aresztowano w weekend pod zarzutem infiltracji amerykańskich organizacji politycznych w celu wywierania wpływu na rzecz interesów Moskwy.

Ministerstwo sprawiedliwości w swoim komunikacie utrzymuje, że Butina, by wniknąć w amerykańskie konserwatywne organizacje polityczne na czele z Narodowym Związkiem Strzeleckim (NRA), zabiegała o kontakty z działaczami tych organizacji.

Jak wynika z aktu oskarżenia, Rosjanki nie oskarżono o szpiegostwo, ale o niezarejestrowanie się – zgodnie z ustawą o rejestracji zagranicznych agentów (Foreign Agent Registration Act) – jako agentka prowadząca działalność na rzecz interesów obcego państwa.

Zarzuty przeciw Butinie wysunęli prokuratorzy zajmujący się sprawami bezpieczeństwa narodowego, a nie zespół dochodzeniowy specjalnego prokuratora Roberta Muellera, który został powołany na to stanowisko w celu wyjaśnienia wszystkich wątków związanych z ingerencją Rosji w kampanię przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku.

W sądzie Butina za pośrednictwem swojego adwokata Roberta Driscolla odparła, że jest niewinna. Grozi jej kara do 15 lat więzienia.

Prokuratorzy federalni utrzymują, że Butina, by zdobyć zaufanie i wejść w łaski amerykańskich działaczy konserwatywnych, wykorzystywała seks.

W ostatnich latach kamuflażem dla jej działalności był intymny związek z długoletnim konserwatywnym działaczem, dwukrotnie od niej starszym znanym członkiem NRA Paulem Ericksonem, którego nazywała “swoim chłopakiem”.

Erickson, w przeszłości m.in. szef kampanii konserwatywnego publicysty i doradcy prezydentów Pata Buchanana o mandat Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich 1992 roku, nie został wymieniony z nazwiska w akcie oskarżenia.

Związek z Ericksonem nie przeszkadzał Butinie kusić seksem innych działaczy konserwatywnych, w tym organizatorów Narodowego Śniadania Modlitewnego – dorocznego ekskluzywnego spotkania przywódców politycznych, religijnych i społecznych z całego świata, na które wstęp mają tylko zaproszeni goście.

W czasie przeszukania w mieszkaniu Butiny prowadzący śledztwo znaleźli m.in. jej korespondencję z Aleksandrem Torszynem, w przeszłości wiceszefem banku centralnego Rosji.

Torszyn, przedstawiający się jako zwolennik posiadania broni palnej w Rosji, jest na liście Rosjan objętych amerykańskimi sankcjami w reakcji na ingerencję służb specjalnych Kremla w wybory prezydenckie w roku 2016. Podczas kampanii wyborczej osobiście spotkał Donalda Trumpa, ówczesnego kandydata Partii Republikańskiej; zdaniem amerykańskiego wywiadu Torszyn ma powiązania zarówno z władzami na Kremlu, jak i ze światkiem rosyjskiej przestępczości zorganizowanej.

Butina przesłała mu selfie, na którym stoi w pobliżu Kapitolu 20 stycznia 2016 r., w dzień zaprzysiężenia Trumpa. “Zdystansowałaś nawet Annę Champan” – pogratulował jej Torszyn nawiązując do działalności innej stosującej podobne metody Rosjanki. Chapman została aresztowana w 2010 roku po rozpracowaniu przez FBI rosyjskiej siatki szpiegowskiej. “Mam dobrych nauczycieli” – odparła Butina.