Jawne noszenie broni w celu samoobrony jest chronione przez amerykańską Konstytucję

Amerykanie dzisiaj świętują triumf konstytucyjnego prawa zakazującego naruszanie prawa ludzi do posiadania i noszenia broni. Sąd Apelacyjny Dziewiątego Okręgu uznał, że Hawaje naruszyły Drugą Poprawkę do Konstytucji odmawiając wydania pozwolenia na jawne noszenie broni w miejscach publicznych w celu samoobrony.

W 2011 roku stan Hawaje dwukrotnie odmówił powodowi Jerzemu Young pozwolenia na noszenie broni w miejscach publicznych w celu samoobrony. Prawo Hawajów jest bardzo restrykcyjne i przewiduje, że prawo do posiadania broni ogranicza się do domu, a w przypadku noszenia broni konieczne jest pozwolenie na broń. W 2017 i 2016 roku stan nie wydał ani jednego pozwolenia na noszenie broni.

Sędzia sprawozdawca, który ogłaszał wyrok stwierdził, że nie lekceważy problemu przemocy związanej z bronią, ale ze względu na lepszą lub gorszą Drugą Poprawkę prawo do noszenia broni palnej w miejscach publicznych do samoobrony podlega ochronie. Sędzia stwierdził także, że gdyby nie uznawać tego prawa zostałyby odrzucona Konstytucja. Gdyby chcieć utrzymywać prawo Hawajów, regulacja sposobu noszenia broni przez władzę stanu nie maiłaby innego ograniczenia niż własne uznanie.

Ten sam sąd w 2016 roku uznał, że ukryte noszenie broni w miejscach publicznych nie korzysta z ochrony przewidzianej w Konstytucji. Jednak w tym przypadku, jak stwierdził sędzia sprawozdawca, analiza tekstu Drugiej Poprawki i jej historii, w tym tekstów z okresu założycielskiego i orzecznictwa z XIX wieku, pozwala stwierdzić, że prawo do noszenia broni określone jako indywidualne prawo, musi zagwarantować prawo do samoobrony w miejscach publicznych. Ponieważ prawo Hawajów ograniczało powoda w wykonywaniu prawa do noszenia broni palnej otwarcie, to naruszało to ochronę jaką daje Druga Poprawka.

Chris Cox z NRA (National Rifle Association of America) jest zadowolony z decyzji sądu i stwierdza, że jest to bardzo ważny wyrok dla przestrzegających prawa właścicieli broni, którzy chcą skorzystać z prawa do samoobrony poza domem. Dodał że ten wyrok potwierdza to, że nie wolno naruszać prawa do posiadania i noszenia broni, co wyraźnie stwierdza Druga Poprawka, chroniąc prawo ludzi do noszenia broni w miejscach publicznych.

(źródło personaldefenseworld.com)

Czasem nie mam już siły pisać tego samego od wielu lat, że można i da się wydawać racjonalne prawa, a później wyroki w sprawie prawa do broni. Gdy dopada mnie zniechęcenie, wydarza się zawsze coś co wzbudza znowu do pracy. Chociaż ten wyrok nie dotyczy Polski, a Ameryka jest odległa od Polski, ten wyrok daje nadzieję. On pokazuje, że w dzisiejszej Ameryce prawo do posiadania i noszenia broni jest ciągle bardzo ważnym elementem życia społecznego.

Dzisiaj oczy wielu Polaków są zwrócone w kierunku Ameryki. Może patrząc w tamtą stronę dostrzegą Polacy i ten fundament Amerykańskich praw – Drugą Poprawkę do Konstytucji. Oby tak właśnie się działo.

USA są wciąż niedoścignionym wzorem. Niedoścignionym, ale to nie oznacza, że wolno uznawać za niezmienny aktualny stan jaki mamy w Polsce. Nie wolno przestać tracić nadziei, nie wolno tracić wiary, że jednak da się coś pozytywnego w Polsce zrobić w sprawie posiadania broni. Ci co chcą abyśmy byli masą rozbrojonych baranów właśnie na tą dekadencję liczą.

Oczywiście nie liczę na obecne miernoty w Sejmie, ale wiele może się wydarzyć. Amerykanie szukają sojuszników politycznych w Europie…

 

Kilka słów o wsparciu mojej pracy społecznej. Darowizny jakie otrzymuje Fundacja Trybun.org.pl, które przeznaczam na serwis PAP, ukształtowały się na takim poziomie, że nadchodzi dzień gdy zbraknie Fundacji pieniędzy na abonament serwisu PAP. Brakuje około 500 zł miesięcznie. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi. Przez ponad rok utrzymuję dostęp do serwisu PAP za wasze pieniądze. Przez ten czas moje wpisy dotarły do kilkuset tysięcy odbiorców i ilość osób wchodzących na bloga wzrasta. Szkoda by było przerwać, a bez waszego wsparcia tak się stanie.