Matce z dzieckiem rząd PiS-u mówi won z Polski, nie dostaniesz azylu niech ci zabiorą dziecko

2018-07-30 15:04 (PAP) Ordo Iuris: decyzja MSZ o nie udzieleniu azylu Norweżce Silje Garmo – niezasadna

Decyzja MSZ o nie udzieleniu azylu Norweżce Silje Garmo jest niezasadna, a jej uzasadnienie nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości – ocenili w poniedziałek prawnicy Instytutu Ordo Iuris, który reprezentuje Garmo. Zapowiedzieli złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

W ubiegłym tygodniu MSZ nie wyraziło zgody na udzielenie azylu Garmo oraz jej córce. Norweżka złożyła wniosek o azyl, bo obawiała się, że instytucje z jej rodzimego kraju odbiorą jej dziecko. Resort spraw zagranicznych uzasadnił, że na odmowną decyzję miała wpływ “zmieniona sytuacja prawna wnioskodawczyni”. “Uzyskane informacje wskazują, że jej sprawa została w Norwegii zamknięta, odstąpiono też wobec niej od wszystkich zarzutów” – zaznaczył resort.

Mec. Maciej Kryczka z Instytutu Ordo Iuris ocenił na konferencji prasowej, że decyzja o nieprzyznaniu azylu Garmo jest niezasadna a jej uzasadnienie “nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości”.

“Silje nadal występuje w systemie informacji Schengen jako osoba zaginiona, jej paszport jest unieważniony” – uzasadnił.

Adw. Bartosz Lewandowski podkreślił, że decyzja MSZ zapadła pomimo “jednoznacznego stwierdzenia przez Urząd do spraw Cudzoziemców naruszenia prawa Silje Gramo i jej córki do ochrony życia prywatnego”.

“Pomimo oświadczenia strony norweskiej, że żadne postępowania nie toczą się w stosunku w stosunku do Silje Garmo, jej pełnomocnik na terenie Norwegii nic nie wie o jakichkolwiek zmianach, które zaszłyby w tej kwestii. Dlatego mamy podstawy przypuszczać, że minister spraw zagranicznych w sposób niedostateczny rozeznał materiał dowodowy” – dodał Lewandowski. Zapowiedział, że w tym tygodniu zostanie złożony wniosek do ministra spraw zagranicznych o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Obecna na konferencji Norweżka przyznała, że jest zawiedziona decyzją MSZ. Wyraziła nadzieję, że polskie władze wsłuchają się nie tylko w jej głos, ale też opinii publicznej, która ją wspierała.

Garmo pod koniec sierpnia ub.r. poprosiła o azyl w Polsce, ponieważ – jak twierdziła – w Norwegii groziło jej odebranie dziecka przez norweski urząd ds. opieki nad dziećmi (Barnevernet). Urząd zainteresował się nią z powodu donosu, w którym stwierdzono, że nadużywa leków przeciwbólowych; następnie doszedł zarzut “chaotycznego stylu życia”, urząd stwierdził też, że kobieta cierpi na syndrom przewlekłego zmęczenia.

Kobiecie w ubiegłym roku odebrano starszą, 12-letnią córkę, wskutek zarzutów sformułowanych przez ojca dziewczynki. Młodsza córka Garmo urodziła się w 2017 r. i jeszcze przed narodzeniem była przedmiotem zainteresowania Barnevernet. Obawiając się utraty drugiego dziecka, Norweżka zdecydowała się opuścić swój rodzinny kraj i zamieszkać w Polsce.

31 sierpnia ub.r. Garmo złożyła wniosek o azyl. Uzasadniano go naruszeniem art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który mówi o prawie do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Ponadto, wskazano “na mechanizm stałego naruszania przez Norwegię międzynarodowych gwarancji w zakresie sprawiedliwego procesu i poszanowania dla życia rodzinnego, co przekłada się na bezpośrednie zagrożenie dla kobiety i jej córki w przypadku powrotu do Norwegii”.

Norweżkę reprezentował adw. Jerzy Kwaśniewski z Instytutu Ordo Iuris; o udzielenie jej azylu apelował Kukiz ’15.(PAP)


 

Najlepszy komentarz jaki w tej sprawie miałbym do powiedzenia brzmi tak jak na poniższym filmie.

Rząd PiS powiedział WYNOCHA matce z dzieckiem, która szukała azylu. To jest rząd antychrześcijański, który zdradził wartości RP!

Rząd PiS powiedział WYNOCHA matce z dzieckiem, która szukała azylu. To jest rząd antychrześcijański, który zdradził wartości RP! Cały dzisiejszy program: https://www.youtube.com/watch?v=nHhI882E3WM

Opublikowany przez idź Pod Prąd Piątek, 27 lipca 2018

Na więcej i na szerszy komentarz w tej sprawie zapraszam do obejrzenia w całości programu. Komentarz jest naprawdę ciewkawy.

Mam nadzieję, że zapłacicie za swoją bezduszność polityczne oszołomy z PiS-u. Przy kolejnych wyborach Polacy was rozliczą. Odejdziecie w niebyt, a historia Polski czas waszych rządów przeklnie. Na podstawie takich spraw, tylko na to zasługujecie.

 

Bardzo proszę o rozpowszechnianie tego wpisu. Kacykowie z PiS-u mogą się przestraszyć powszechnej krytyki społecznej w tej sprawie. To zaś może uratować matkę i jej dziecko przed bezdusznością urzędników. Niech cała Polska mówi o hipokrytach z PiS-u, którzy klęcząc przed ołtarzami udają wyznawców wartości chrześcijańskich, a jak przyjdzie zlitować się nad malutkim dzieckiem i jego matką, odwracają swoje zakłamane gęby obojętni.

 

Kilka słów o wsparciu mojej pracy społecznej. Darowizny jakie otrzymuje Fundacja Trybun.org.pl, które przeznaczam na serwis PAP, ukształtowały się na takim poziomie, że st niebezpieczeństwo, że zbraknie Fundacji pieniędzy na abonament serwisu PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi. Przez ponad rok utrzymuję dostęp do serwisu PAP za wasze pieniądze. Przez ten czas moje wpisy dotarły do kilkuset tysięcy odbiorców i ilość osób wchodzących na bloga wzrasta.