Atak terrorystyczny w Londynie – “Te zwierzęta są szalone i muszą być traktowane z nieustępliwością i siłą!”

2018-08-14 11:07 (PAP) W.Brytania/ Dwie osoby ranne po możliwym ataku terrorystycznym pod parlamentem (opis)

Dwie osoby z lekkimi obrażeniami zostały hospitalizowane po tym, jak we wtorek rano samochód wjechał w barierę bezpieczeństwa przed brytyjskim parlamentem w centrum Londynu. Śledztwo w sprawie zajścia prowadzi jednostka antyterrorystyczna.

Około 7.30 rano czasu lokalnego (8.30 w Polsce) rozpędzony samochód wjechał w bariery bezpieczeństwa postawione przed budynkiem brytyjskiego parlamentu w dzielnicy Westminster, w pobliżu wejścia dla gości. Policja zatrzymała na miejscu zdarzenia czarnoskórego mężczyznę, który kierował pojazdem.

Pogotowie ratunkowe poinformowało, że dwie osoby zostały ranne i przewiezione do szpitala, ale żadna z nich nie odniosła poważnych, zagrażających życiu obrażeń.

W ramach środków ostrożności zamknięto pobliską stację metra Westminster i drogi w pobliżu parlamentu.

Policja podała, że śledztwo w sprawie zajścia prowadzi jednostka do walki z terroryzmem, ale zaznaczono, że śledczy nie przesądzają o przyczynach zdarzenia.

Parlament obecnie nie obraduje; posłowie przebywają na wakacjach do 4 września.

W marcu ubiegłego roku na moście Westminsterskim doszło do zamachu terrorystycznego, w którym 52-letni terrorysta Khalid Masud wjechał samochodem na chodnik i rozbił się o płot, a następnie próbował wbiec z nożem na dziedziniec parlamentu. W wyniku tego ataku pięć osób zginęło, a 49 osób zostało rannych. Sprawca został zastrzelony na miejscu.

Poziom zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii utrzymuje się na poziomie czwartego stopnia w pięciostopniowej skali, co oznacza, że atak jest “bardzo prawdopodobny”.


2018-08-15 11:34 (PAP) W.Brytania/ Media: sprawca ataku na parlament to imigrant z Sudanu

Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu – podały w środę brytyjskie media.

Jak ustalono, mężczyzna mieszka w Birmingham, skąd przyjechał do Londynu w nocy poprzedzającej wtorkowy atak. Z tego samego miasta pochodził 52-letni Khalid Masud (Masood), który w marcu ub.r. przeprowadził poprzedni atak na brytyjski parlament.

Khater ukończył studia z zakresu inżynierii elektronicznej na politechnice w Chartumie, a obecnie pracował w sklepie. Według wstępnych ustaleń choć mężczyzna nie był znany brytyjskim służbom bezpieczeństwa to jest znany lokalnej policji.

Sprawca ataku odmówił współpracy ze śledczymi, co sprawia, że niemożliwe jest ustalenie motywów jego działania. Khater wjechał we wtorek samochodem osobowym w barierę bezpieczeństwa przed brytyjskim parlamentem, raniąc trzy osoby. Napastnik otrzymał zarzuty na podstawie ustawy o zwalczaniu terroryzmu i pozostaje w areszcie w południowym Londynie.

Przebywająca na wakacjach w Szwajcarii premier Theresa May określiła atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako “szokujący”. Zaznaczyła, że zamachowcom “nigdy się nie uda” zrealizować “chorego celu, jakim jest użycie przemocy i sianie terroru, aby nas podzielić”.

Poziom zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii utrzymuje się na poziomie czwartego stopnia w pięciostopniowej skali, co oznacza, że atak jest “bardzo prawdopodobny”. W wyniku ataku z marca ub.r. pięć osób zginęło, a 49 zostało rannych, sprawca zaś został zastrzelony na miejscu.

2018-08-14 14:59 (Reuters/PAP) Trump: terroryści muszą być traktowani z “nieustępliwością i siłą”

Terroryści muszą być traktowani z “nieustępliwością i siłą” – napisał we wtorek na Twitterze prezydent USA Donald Trump po incydencie w Londynie, gdzie mężczyzna wjechał w barierę przed parlamentem. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

“Kolejny atak terrorystyczny w Londynie… Te zwierzęta są szalone i muszą być traktowane z nieustępliwością i siłą!” – czytamy na Twitterze prezydenta.

Ok. godz. 7.30 rano czasu lokalnego (8.30 w Polsce) rozpędzony samochód wjechał w barierę bezpieczeństwa postawioną przed budynkiem brytyjskiego parlamentu w dzielnicy Westminster, w pobliżu wejścia dla gości, potrącając pieszych i rowerzystów. Dwie osoby trafiły do szpitala z lekkimi obrażeniami. Przedstawiciel Scotland Yardu zaznaczył, że ze względu na to, że zajście wygląda na “świadome działanie”, śledztwo prowadzi jednostka ds. zwalczania terroryzmu, a incydent jest traktowany jako możliwy atak terrorystyczny. (PAP)


2018-08-15 14:50 (PAP) W.Brytania/Sprawcy ataku na parlament zarzucono usiłowanie morderstwa

Londyńska policja poinformowała w środę o postawieniu zarzutu usiłowania morderstwa 29-letniemu mężczyźnie, który został aresztowany we wtorek po tym, jak wjechał samochodem w barierę bezpieczeństwa przed siedzibą brytyjskiego parlamentu w Londynie.

W trakcie ataku kierowca potrącił grupę rowerzystów. Trzy osoby zostały ranne, w tym dwie wymagały hospitalizacji.

Oskarżony, który został zidentyfikowany nieoficjalnie przez media jako obywatel Wielkiej Brytanii o sudańskim pochodzeniu Salih Khater, pozostaje w areszcie po zatrzymaniu na podstawie ustawy o zwalczaniu terroryzmu. Wcześniej policja tłumaczyła, że mężczyzna odmawia współpracy ze śledczymi.

Głównym priorytetem w toku śledztwa pozostaje ustalenie motywu ataku i tego, czy Khater działał we współpracy z jakimikolwiek innymi osobami, które mogłyby nadal stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. W środę poinformowano o przeszukaniu w ramach dochodzenia czwartego już kolejnego domu.

Przebywająca na wakacjach w Szwajcarii premier Theresa May określiła atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako “szokujący”. Zaznaczyła, że zamachowcom “nigdy się nie uda” zrealizować “chorego celu, jakim jest użycie przemocy i sianie terroru, aby nas podzielić”.

To drugi atak na brytyjski parlament w ciągu 18 miesięcy. W marcu ub.r. pięć osób zginęło, a 49 zostało rannych po tym, jak 52-letni Khalid Masud wjechał samochodem w ludzi na Moście Westminsterskim, a następnie uzbrojony w nóż próbował się wedrzeć do budynku parlamentu. Zginął na dziedzińcu, zastrzelony przez interweniujących funkcjonariuszy policji.

Poziom zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii utrzymuje się na poziomie czwartego stopnia w pięciostopniowej skali, co oznacza, że atak jest “bardzo prawdopodobny”.

 

Wykształcony, imigrant nagle nie z tego ni z owego postanowił zrobić zamach. Premier Morawiecki też nam takie coś zapewni za jakiś czas, bo przecież Polska otwiera się na rynku pracy. Też będziemy mieli wykształconych imigrantów i też od czasu do czasu będą wjeżdżali w tłum. Tylko kto wówczas będzie doszukiwał się związku pomiędzy otwarciem rynku pracy a śmiercią naszych najbliższych? Przecież premier Morawiecki to złote dziecko Kaczyńskiego.

Prezydent Wolnego Świata Donald Trump nie zawodzi. Mówi jak jest i nie przebiera w słowach prawdy. W PRL-pis takie słowa to zapewne jakaś forma nienawiści, zatem nie wypowiadam ich ja, a tylko cytuję depeszę PAP.

Darowizny jakie otrzymuje Fundacja Trybun.org.pl, są przeznaczane na opłacanie serwisu PAP, ukształtowały się na takim poziomie, że jest niebezpieczeństwo, że zbraknie Fundacji pieniędzy na abonament PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi. Przez ponad rok utrzymuję dostęp do serwisu PAP za wasze pieniądze. Przez ten czas moje wpisy dotarły do kilkuset tysięcy odbiorców i ilość osób wchodzących na bloga wzrasta.