Polscy Żydzi w czasie II wojny światowej byli bezbronni i rozbrojeni – zanosi się, że PiS w podobnym stanie zostawi Polaków po swoich rządach

2018-08-16 11:28 (PAP) Obchody 75. rocznicy wybuchu powstania w białostockim getcie (krótka)

W Białymstoku odbywają się w czwartek uroczystości związane z 75. rocznicą wybuchu powstania w tamtejszym getcie. Powstanie to historycy uważają za drugi pod względem wielkości, po Warszawie, zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami.

Bezpośrednim powodem wybuchu powstania były niemieckie przygotowania do ostatecznej likwidacji getta w Białymstoku. Słabo uzbrojonych powstańców było trzystu; Niemców, dysponujących czołgami i samolotami, dziesięć razy więcej. Główne walki w getcie toczyły się 16 sierpnia 1943 roku, w kolejnych kilku dniach broniły się już tylko pojedyncze punkty oporu.

Obchody rocznicy tragicznych wydarzeń odbywają się pod hasłem “Białystok pamięta”. Przed południem złożono kwiaty pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi, upamiętniającym ofiary pożaru z 27 czerwca 1941 roku, gdy Niemcy spędzili Żydów do największej w mieście bożnicy i ją podpalili. Data ta symbolizuje początek eksterminacji społeczności żydowskiej w Białymstoku. Znicze zapłonęły również w miejscu, gdzie przed laty była brama wjazdowa do białostockiego getta.

Główne uroczystości związane z 75. rocznicą wybuchu powstania rozpoczną się w południe przy pomniku upamiętniającym obrońców getta. Pomnik stoi na placu noszącym imię przywódcy powstania – Mordechaja Tenenbauma-Tamaroffa. Wezmą w nich udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasad m.in. Izraela i Niemiec oraz grupa dawnych żydowskich mieszkańców Białegostoku i ich potomków.(PAP)

Ilekroć ktoś ktoś chce odebrać cywilom posiadaną przez nich broń palną, tylekroć nasuwają mi się na myśl getta w Polsce i masowe mordy polskich Żydów. Ich też najpierw rozbrojono z powodów bezpieczeństwa publicznego, a finał był tragiczny.

Niech nikt nie wywodzi z tego tezy, że podejrzewam PiS o planowanie mordów Polaków. Tak nie twierdzę. Z całą pewnością wywodzę z faktu tego co czyni PiS z ustawą o broni i amunicji, że konsekwencją ich rządów będzie to, że Polacy będą jak polscy Żydzi podczas II wojny światowej – bezbronni i rozbrojeni. Co PiS robi z ustawą o broni i amunicji napisałem w kilku wpisach. Zachęcam do ich przeczytania (odnośniki poniżej) i nie ulegania zwodniczej propagandzie, że PiS z czegokolwiek się wycofał. Pamiętajcie o zasadzie, że jak rząd mówi, że coś zrobi to oznacza, że mówi i nic więcej.

Gdyby kogoś oburzało moje porównanie, to oświadczam, że dostrzegam tą różnicę, że polscy Żydzi mieli przeciwko sobie niemiecką armię, a Polacy póki co mają obok siebie Wojsko Polskie. Niestety wielowiekowe doświadczenie historyczne poucza, że Polska od kilkuset lat przegrywa wszystkie wojny, czasem wygra jakąś ważną bitwę, i za każdym razem po tych klęskach obywatele zostają sam na sam z wrogiem i okupantem. Dokładnie tak jak polscy Żydzi podczas II wojny światowej.

Póki co, to co przeczytałem w Koncepcji Obronnej RP nie napawa optymizmem, a więcej o tej sprawie pisałem we wpisie pt. Bezbronny i rozbrojony obywatel, korzystający z socjalnego programu 500+, jest jednym z założeń w Koncepcji Obronnej RP. Nie oburzajcie się za mocno i uznajcie fakt, że każda wojna przede wszystkim toczy się przeciwko cywilom. Zważywszy na ten fakt, czy można dążyć aby cywile, w obliczu groźby czyjeś agresji, byli bezbronnymi?!

Darowizny jakie otrzymuje Fundacja Trybun.org.pl, są przeznaczane na opłacanie serwisu PAP, ukształtowały się na takim poziomie, że jest niebezpieczeństwo, że zbraknie Fundacji pieniędzy na abonament PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi. Przez ponad rok utrzymuję dostęp do serwisu PAP za wasze pieniądze. Przez ten czas moje wpisy dotarły do kilkuset tysięcy odbiorców i ilość osób wchodzących na bloga wzrasta.