Klub Jagielloński o projekcie zmiany ustawy o broni i amunicji: “Obywatele, zdawajcie broń!”

Pan dr Maciej Gurtowski, ekspert ds. bezpieczeństwa wewnętrznego, autor opracowania pt. Czy proponowana w projekcie ustawy zmiana modelu reglamentacji dostępu do broni palnej zagraża bezpieczeństwu obywateli?, jeden z pierwszych ekspertów, którzy alarmowali o katastrofalnych skutkach dyrektywy bieńkowskiej (Pomożemy raczej terrorystom. Dyrektywa UE ws. broni palnej), na stronie Klubu Jagiellońskiego opublikował swoje uwagi o projekcie zmian ustawy o broni i amunicji, które są dziełem MSWiA.

 

Obywatele, zdawajcie broń!

 

Tak brzmi tytuł opracowania i zasadnicza konsekwencja projektowanych przez rząd zmian. Pośród konsekwencji projektowanych przez MSWiA zapisów są i takie:

 

Projekt zmian w przepisach o broni i amunicji zakłada wywłaszczenie posiadaczy niektórych rodzajów broni i magazynków bez rekompensaty.
Implementowana dyrektywa UE 2017/853 nie nakazuje reglamentacji broni czarnoprochowej i nie zakazuje noszenia broni załadowanej sportowcom.
W ustawie znalazły się ewidentne buble. Zgodnie z propozycją zmiany ustawowej definicji za broń palną należałoby uznać… fajerwerk.

 

Zachęcam do lektury i udostępniania opracowania pana Gurtowskiego. Klub Jagielloński to republikańskie i niepartyjne stowarzyszenie, które próbuje oddziaływać na politykę w duchu troski o dobro wspólne. Opracowania stowarzyszenia to pogłębione artykuły o polityce, gospodarce, historii i kulturze, w których formułowane są obywatelskie postulaty zmian i petycje do władz.

Opracowania pana Gurtowskiego to komentarz eksperta, zawierający wyłącznie merytoryczne argumenty. Moim zdaniem ten komentarz stawia kropkę nad i w sprawie tego jak należy ocenić prace MSWiA nad zmianą ustawy o broni i amunicji. Wniosek jaki formułuje pan Maciej Gurtowski jest następujący:

Ponieważ model reglamentacji dostępu obywateli do broni jest kwestią szczególnie istotną społecznie, to jednoznacznie negatywnie ocenić należy wprowadzanie zmian po cichu, w pośpiechu i w szczycie sezonu ogórkowego. Nie tylko treść, ale także styl procedowania projektu, łagodnie rzecz ujmując – nie dodaje powagi urzędnikom z MSWiA. Podważa on zaufanie obywateli do instytucji państwa.

Dyrektywa UE nr 2017/853 jest dokumentem niecelowym, opartym na fałszywych założeniach i ideologicznych wyobrażeniach, o czym pisałem w innym miejscu. Dyrektywę można implementować w sposób życzliwy dla obywatela, w pełni korzystając z nakreślanych przez nią możliwości dbania o jego interes (przykładem na to jest przygotowany przez stronę społeczną projekt ustawy o broni i amunicji) albo w sposób wręcz przeciwny. Autorzy z MSWiA poszli tą drugą drogą.

Wniosek całkowicie zbieżny z tym, co proponowałem we wpisach pt. Sprzeciw Polaków sprawił, że szef MSWiA podjął próbę racjonalizacji projektu zmian ustawy o broni i amunicji, ale to za mało oraz Propozycja wspólnego stanowiska środowisk strzeleckich wobec rządowego projektu zmiany ustawy o broni i amunicji. Wniosek polegający na racjonalnym rozwiązaniu, czyli odrzuceniu rządowych zmian i przystąpieniu do prac nad ustawą druk sejmowy 1692.

Jeszcze raz napiszę to co już pisałem. Moim zdaniem jedność środowisk strzeleckich w tej sprawie, otwiera możliwość zmotywowania ministerstwa, które posłyszało głos społeczny, do odrzucenia kagańcowych zmian i przystąpienia do prac nad racjonalnym projektem ustawy o broni i amunicji, druk sejmowy 1692.

Proszę o rozpowszechnianie, proszę o przyłączanie się do prezentowanego stanowiska.

Darowizny jakie otrzymuje Fundacja Trybun.org.pl, są przeznaczane na opłacanie serwisu PAP, ukształtowały się na takim poziomie, że jest niebezpieczeństwo, że zbraknie Fundacji pieniędzy na abonament PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi  pieniędzmi. Przez ponad rok utrzymuję dostęp do serwisu PAP za wasze pieniądze. Przez ten czas moje wpisy dotarły do kilkuset tysięcy odbiorców i ilość osób wchodzących na bloga wzrasta.