Dla ograniczenia nielegalnego posiadania broni i podniesienia bezpieczeństwa obywateli Irak pozwala obywatelom legalnie kupować broń palną

Agencja Reuters podaje, że Irak próbuje ucywilizować handel bronią palną. Od czasu obalenia reżimu Saddama Husejna broń można było kupić bez większego problemu na czarnym rynku. Zrabowana z magazynów upadającej armii Husejna broń była przedmiotem niekontrolowanego handlu. Oficjalnie można było kupić broń białą, broń do polowania i do sportu.

Latem rząd Iraku wprowadził prawo, zgodnie z którym obywatele mogą legalnie posiadać i nosić broń samopowtarzalną – pistolety i karabiny – do samoobrony, po uzyskaniu dowodu osobistego i pozwolenia. Przewidywanym skutkiem formalnej liberalizacji przepisów o dostępie do broni palnej ma być ograniczenie niczym dotychczas niekontrolowanego nielegalnego handlu bronią i działalności przestępczej.

Okazuje się, że coraz więcej Irakijczyków korzysta z licencjonowanych sklepów z bronią palną. Zarówno mężczyźni jak i kobiety są zainteresowani nabyciem legalnej broni do samoobrony, aby zdobyć legalnie narzędzie zapewniające bezpieczeństwo.

(źródło reuters.com)

 

Dość egzotycznie się czyta informacje, że państwo zdawałoby się dzikie i plemienne, znacznie bardziej racjonalnie postępują w sprawie dostępu do broni palnej, niż uznawana dotychczas za cywilizowaną Europa, w tym Polska. Chyba czas odmienić myślenie i o Iraku zacząć myśleć, państwo postępujące racjonalnie, a o Europie i Polsce czas zacząć myśleć zdziczałe miejsca.

Darowizny jakie otrzymuje Fundacja Trybun.org.pl, są przeznaczane na opłacanie serwisu PAP, ukształtowały się na takim poziomie, że jest niebezpieczeństwo, że zbraknie Fundacji pieniędzy na abonament PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi. Przez ponad rok utrzymuję dostęp do serwisu PAP za wasze pieniądze. Przez ten czas moje wpisy dotarły do kilkuset tysięcy odbiorców i ilość osób wchodzących na bloga wzrasta.