Policjanci pobili zatrzymanego na komisariacie

2018-08-27 11:12 (PAP) RPO: policjanci w Rykach pobili 70-latka podejrzewanego o zbezczeszczenie grobu

Policjanci z komisariatu w Rykach pobili 70-latka, którego podejrzewali o zbezczeszczenie grobu; RPO złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy policji – poinformował w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Jak czytamy w komunikacie, policjanci podejrzewali, że 70-letni mężczyzna zbezcześcił grób ich kolegi. Zdaniem RPO, podczas przesłuchania przez policjantów na komisariacie w Rykach oskarżony został pobity.

Autorzy komunikatu poinformowali, że na miejsce przyjechali eksperci Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, czyli zespołu działającego w ramach Biura RPO, którego zadaniem jest przeciwdziałanie torturom i nieludzkiemu traktowaniu na mocy konwencji ONZ poprzez niezapowiedziane wizytacje. “Kiedy przyjechali na komisariat w Rykach, dowiedzieli się, że akurat mają tam zatrzymanego, ale – w ocenie komendanta – +nie jest to w ogóle człowiek+. Bo człowiek nie robi takich rzeczy, jak ten osadzony” – zaznaczyli.

“Przedstawiciele KMPT zażądali rozmowy z osadzonym. Miał na ciele siniaki. Powiedział, że go pobito na komisariacie. Że zrobili to policjanci. Skarżył się na nadciśnienie, mówił, że miał niedawno zawał, piecze go w klatce piersiowej – ale policjanci na to nie zareagowali (przepisy mówią wyraźnie, że jeśli osoba zatrzymywana skarży się na problemy ze zdrowiem, to musi być przed zamknięciem zbadana przez lekarza). W protokole zatrzymania nie było mowy o żadnych obrażeniach” – czytamy w komunikacie.

Według autorów, przypomnienie obowiązujących przepisów pomogło – na posterunek sprowadzone zostało pogotowie. “Ratownicy zdecydowali, że pan Zygmunt musi natychmiast jechać do szpitala – najpierw w Rykach a potem w Puławach. Konwojowali go tam dwaj policjanci. W piątek, po badaniach, został z Puław odwieziony na posterunek w Rykach, skąd go zwolniono do domu. Pozbawienie go wolności nie jest potrzebne w sprawie wykroczenia, której zdaniem policji się dopuścił” – napisali.

Eksperci KMPT zrobili dokumentację fotograficzną obrażeń zatrzymanego, odebrali oświadczenie pokrzywdzonego o wyrażeniu zgody na złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez RPO, a następnie zwrócili się do Rzecznika Praw Obywatelskich o skierowanie sprawy zachowania policjantów do prokuratury. Jak informuje komunikat, rzecznik zrobił to w piątek. Tego dnia wewnętrzne postępowanie w sprawie pobicia człowieka na posterunku w Rykach podjęła sama policja. (PAP)


 

Sprawa wyjątkowo oburzająca i obrzydliwa, ale ja nie o tym chciałem napisać komentarz. Każdy ma swoją wrażliwość, niech ocenia samodzielnie jakiego dna sięgnęli panowie w mundurach z Ryk. Od zaraz nie powinni być policjantami, a przy okazji sprawa pozwala na bardzo ciekawą analogię.

Czy to, że są sadyści i przestepcy w mundurach jest powodem aby obciążać wszystkich policjantów za podobne zachowania? Z całą pewnością nie, bo ogromna większość policjantów to praworządni i oddani swojej pracy ludzie. Trzeba indywidualizować sprawców i surowo karać za dokonywane czyny, nie wolno uskuteczniać odpowiedzialności zbiorowej.

Czy to, że są przestepcy którzy posługują się w swoim przestępczym działaniu bronią, jest powodem aby wszystkich ludzi podejrzewać, że chcą przy pomocy broni mordować? Z całą pewnością nie, bo ogromna większość ludzi to praworządni obywatele. Gdy ktoś użyje w celu przestępczym broni, trzeba indywidualizować sprawców i surowo karać za dokonywane czyny, nie wolno uskuteczniać odpowiedzialności zbiorowej.

 

Darowizny jakie otrzymuje Fundacja Trybun.org.pl, są przeznaczane na opłacanie serwisu PAP, ukształtowały się na takim poziomie, że jest niebezpieczeństwo, że zbraknie Fundacji pieniędzy na abonament PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi. Przez ponad rok utrzymuję dostęp do serwisu PAP za wasze pieniądze. Przez ten czas moje wpisy dotarły do kilkuset tysięcy odbiorców i ilość osób wchodzących na bloga wzrasta.