Czeka nas nowy, lepszy, europejski, a dokładnie niemiecki świat

2018-08-27 14:00 (AP,dpa,Reuters,AFP,Media/PAP) Francja/ Macron: bezpieczeństwo Europy nie powinno opierać się tylko na USA (opis)

Bezpieczeństwo Europy nie powinno więcej opierać się tylko na USA – oświadczył w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron. Przemawiając na spotkaniu z francuskimi ambasadorami wezwał kraje Starego Kontynentu do współpracy w dziedzinie obronności.

W dorocznym wystąpieniu, które agencja AP określa jako “mapę drogową francuskiej dyplomacji”, Macron ocenił, że to do Europejczyków należy “sprostanie swoim obowiązkom i zagwarantowanie bezpieczeństwa, a co za tym idzie europejskiej suwerenności”. Francuskie propozycje w tym zakresie zostaną przedstawione w najbliższych miesiącach – zapowiedział.

Macron ocenił, że we współpracy z europejskimi partnerami należy dokonać przeglądu polityki obronnej kontynentu. Współpraca w tym zakresie powinna obejmować wszystkie państwa Europy oraz Rosję pod warunkiem osiągnięcia postępów z Kremlem w sprawie Ukrainy.

Według Macrona z powodu polityki USA “multilateralizm przeżywa wielki kryzys”. “Partner, z którym Europa budowała nowy powojenny porządek, najwyraźniej odwraca się od tej wspólnej historii” – powiedział.

Francuski przywódca wezwał Europę do stania się “potęgą handlową i gospodarczą”, która broni swoich strategicznych interesów i finansowej niezależności narzędziami, które mogą odeprzeć eksterytorialne sankcje USA. Wskazał również na konieczność szukania “nowych inicjatyw” i “budowania nowych sojuszy”. “Francja chce Europy, która chroni, nawet jeśli radykalizm stał się silniejszy, a nacjonalizm się obudził” – oświadczył Macron.

W przemówieniu prezydent Francji odniósł się również do umowy UE z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu, do której zawarcia gospodarz Pałacu Elizejskiego chciałby doprowadzić do końca roku. “Francja chce utrzymać silną i specjalną relację z Londynem, ale nie kosztem rozbicia UE” – zastrzegł, podkreślając, że decyzja o opuszczeniu Wspólnoty przez Zjednoczone Królestwo jest “suwerennym wyborem, który należy szanować”.

We wtorek Macron rozpoczyna trzydniową wizytę w Danii oraz Finlandii. Według mediów celem podróży jest poszukiwanie sojuszników dla francuskich prób reform UE. Od czasu rozpoczęcia swojej prezydenckiej kadencji w maju 2017 roku Macron wzywa do dalszej integracji w ramach Wspólnoty, czego elementem mają być m.in. wspólny unijny budżet obronny oraz doktryna bezpieczeństwa.
Wcześniej w środę o konieczności bliskiej współpracy z Francją wzywał na łamach dziennika “Handelsblattu” szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas. Argumentował to tym, iż Europa “nie może polegać na Waszyngtonie tak jak kiedyś”. Minister w rządzie Angeli Merkel stwierdził też, że należy wzmocnić europejski filar NATO oraz ocenił, że “tylko w bliskiej współpracy z Francją oraz innymi europejskimi państwami równowaga z USA może się udać”.

Na lipcowym szczycie NATO w Brukseli prezydent USA Donald Trump skrytykował Niemcy za zbyt niskie – jego zdaniem – wydatki na obronność. Na zamkniętym spotkaniu przywódców NATO miał według dwóch źródeł cytowanych przez Reutersa grozić, że jeśli kraje członkowskie nie zwiększą wydatków na obronę do 2 proc. PKB do stycznia 2019 roku, to USA zaczną działać samodzielnie. Na konferencji prasowej po szczycie przywódca USA oznajmił, że kraje NATO uzgodniły zwiększenie wydatków na obronność. Dodał, że zobowiązanie Stanów Zjednoczonych na rzecz tego sojuszu pozostaje bardzo silne. (PAP)


2018-08-22 11:21 (Media/PAP) Niemcy/ Szef MSZ wzywa do stworzenia systemu płatności niezależnego od USA

Europa musi stworzyć system płatności niezależny od Stanów Zjednoczonych, jeśli chce ocalić porozumienie nuklearne z Iranem – napisał szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas w komentarzu opublikowanym w środowym wydaniu dziennika “Handelsblatt”.

“Biorąc pod uwagę okoliczności, jest strategicznie ważne mówić wyraźnie Waszyngtonowi: chcemy razem pracować. Ale nie pozwolimy na działanie ponad naszymi głowami” – ostrzegł Maas, odnosząc się do wycofania się USA z układu atomowego z Iranem i gróźb nałożenia sankcji na europejskie firmy działające w tym państwie.

“Dlatego niezbędne jest wzmocnienie europejskiej autonomii poprzez ustanowienie niezależnych od USA kanałów płatniczych oraz utworzenie europejskiego funduszu walutowego i niezależnego systemu SWIFT” – uważa szef niemieckiej dyplomacji.

“To, że polityczny Atlantyk stał się szerszy” nie jest spowodowane tylko polityką prezydenta USA Donalda Trumpa – ocenił niemiecki minister. Jego zdaniem USA i Europa płyną w przeciwnych kierunkach, a “nakładanie się wartości i interesów, które kształtowały nasze stosunki przez dwa pokolenia słabnie”.
Maas przyznaje, że “od zakończenia II wojny światowej partnerstwo z USA przyniosło Niemcom unikalną fazę pokoju i bezpieczeństwa”. “Patrzenie wstecz nie prowadzi do przyszłości” – zastrzegł jednak i dodał, że “najwyższy czas, byśmy ponownie ocenili nasze partnerstwo – nie po to, by zostawić je za nami, ale by go odnowić i chronić”.
Według Maasa należy wzmocnić europejski filar NATO. “Nie dlatego, że Trump co chwila wyznacza nowe cele procentowe (na wydatki na obronność – PAP), ale dlatego, że nie możemy polegać na Waszyngtonie tak jak kiedyś” – wyjaśnia. Twierdzi, że Niemcy chcą “zrównoważonego partnerstwa” z USA, w którym “wniosą swą wagę tam, gdzie wycofają się USA”.

Wezwał przy tym europejskich partnerów do wsparcia Niemiec. “Bardzo ważnym celem naszej zagranicznej polityki jest (…) stworzenie suwerennej i silnej Europy. Tylko w bliskiej współpracy z Francją oraz innymi europejskimi państwami równowaga z USA może się udać” – zauważa Maas. W jego ocenie “Europa polega na sile prawa, szacunku dla słabszych oraz doświadczeniu, że międzynarodowa współpraca nie jest grą o sumie zerowej”.

Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami a Iranem miała ograniczyć program nuklearny tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Jednak w maju Trump wycofał swój kraj z układu i zarządził wprowadzenie zaostrzonych sankcji wobec Teheranu. Na początku sierpnia weszła w życie pierwsza runda restrykcji. Kolejna seria przewidziana jest na początek listopada.

USA ostrzegły też inne kraje, by nie kontynuowały handlu z Iranem; przedsiębiorstwom dano 90-180 dni na wycofanie się z tego kraju. Z obawy przed amerykańskimi sankcjami duża liczba firm już ogłosiła, że wycofuje się z Iranu. Zrobił tak m.in. niemiecki koncern samochodowy Daimler. (PAP)


2018-08-28 06:15 (PAP) Szczerski: Polska poparła wniosek Niemiec o status państwa partnerskiego Inicjatywy Trójmorza

Polska poparła wniosek Niemiec o udział w pracach Inicjatywy Trójmorza w roli państwa partnerskiego; jeśli zgodzą się także pozostałe kraje Inicjatywy, możliwy jest gościnny udział przedstawiciela Niemiec we wrześniowym szczycie Trójmorza – powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.

Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry. W lipcu ub.r. w Warszawie odbył się drugi szczyt Trójmorza, którego gościem specjalnym był prezydent USA Donald Trump. Kolejny szczyt tego formatu planowany jest w drugiej połowie września w Bukareszcie.

Jak poinformował Szczerski, Polska “poparła wniosek Niemiec o udział w pracach Inicjatywy Trójmorza w charakterze państwa partnerskiego”. “Jeżeli na niemiecką prośbę pozytywnie odpowiedzą także pozostałe kraje członkowskie Inicjatywy, to jest możliwe, że przedstawiciel Niemiec weźmie udział jako gość w obradach najbliższego szczytu Trójmorza we wrześniu, razem z reprezentantami USA i przewodniczącym Komisji Europejskiej” – dodał.

Prezydencki minister wyraził jednocześnie zadowolenie z faktu, że – jak ocenił – “Inicjatywa Trójmorza jest postrzegana pozytywnie przez kolejnych partnerów zewnętrznych”. Świadczy to – zdaniem polityka – “o jej rosnącym znaczeniu w polityce europejskiej i euroatlantyckiej”.

“Prezydent Andrzej Duda od początku zawiązania Inicjatywy Trójmorza konsekwentnie głosił przekonanie, że powinna ona stać się ważnym mechanizmem współpracy państw na rzecz harmonijnego rozwoju i bezpieczeństwa całej Europy. Jeśli kolejny, ważny kraj, podpisuje się pod ta ideą to znaczy, że jest ona słuszna i ma szanse utrwalić swoją rolę w polityce międzynarodowej” – powiedział Szczerski. (PAP)


Przeczytajcie jeszcze artykuł pt. Nowy niemiecki porządek świata i wszystko stanie się jasne.

 

Jest źle i będzie jeszcze gorzej. Moim zdaniem PiS to zdrajcy przebrani za tzw. patriotów. Oni, a właściwie on, złote dziecko genialnego prezesa, wprowadzi nas to federalnej Rzeszy Niemieckiej, o aktualnej nazwie Unia Europejska.

Aby Polska była Polską jedyna nadzieja w USA. Czy to możliwe, aby Ameryka nas obroniła przed wchłonięciem przez Rzeszę Niemiecką? Zdaje mi się, że to tylko za sprawą Bożego działania. Po ludzku patrząc sprawa jest beznadziejna. Mentalni niewolnicy, niemieckie sługusy dzierżą władzę. Ludzie socjalistyczni nie pragnący sojuszy z wolnym światem, a pragnący socjalizmu i trzymania się w korycie władzy.

Jest źle i będzie jeszcze gorzej, czeka nas nowy, lepszy, europejski, a dokładnie niemiecki, świat. Niemiecki świat jest dokładnie zaprogramowany, ponumerowany, ogrodzony, uporządkowany.

Oby nie, Panie Boże!

Darowizny jakie otrzymuje Fundacja Trybun.org.pl, są przeznaczane na opłacanie serwisu PAP, ukształtowały się na takim poziomie, że jest niebezpieczeństwo, że zbraknie Fundacji pieniędzy na abonament PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi. Przez ponad rok utrzymuję dostęp do serwisu PAP za wasze pieniądze. Przez ten czas moje wpisy dotarły do kilkuset tysięcy odbiorców i ilość osób wchodzących na bloga wzrasta.