Rosja przeprowadzi manewry Wostok, największe od 1981 roku, a w Polsce rządzą zdrajcy i głupcy

2018-08-28 10:41 (PAP) Resort obrony: Rosja przeprowadzi manewry Wostok, największe od 1981 roku (opis)

Rosja planuje przeprowadzenie w centrum i na wschodzie kraju największych od 1981 roku ćwiczeń wojskowych pod kryptonimem Wostok-2018 (Wschód-2018); weźmie w nich udział około 300 tys. żołnierzy – przekazał we wtorek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

Poinformował, że w ćwiczeniach uczestniczyć będzie ponad 1000 samolotów i śmigłowców. Manewry planowane są na 11-15 września br.

Ćwiczenia “pod pewnymi względami będą powtórzeniem (manewrów Zapad-81), a pod pewnymi względami ich skala będzie bodaj jeszcze większa” – powiedział Szojgu na spotkaniu z dziennikarzami w Abakanie na Syberii Wschodniej. Minister wyjaśnił, że ćwiczenia odbędą się “na niemal wszystkich poligonach okręgów wojskowych: Centralnego i Wschodniego”. Zaangażowane zostaną siły Floty Pacyfiku, Floty Północnej i “w całości – wojska powietrzno-desantowe” – mówił Szojgu.

Wskazał, że manewry poprzedza seria ćwiczeń przygotowawczych z zakresu zaopatrzenia wojsk oraz przeprowadzony już niezapowiedziany sprawdzian gotowości bojowej wojsk.

Mówiąc o tych przedsięwzięciach, rosyjski minister podkreślił, iż sprzęt wojskowy jest sprawdzany “w warunkach maksymalnie zbliżonych do bojowych”.

Według rosyjskiej agencji TASS Wostok-2018 otrzymały status ćwiczeń międzynarodowych i w jednym z ich etapów wezmą udział oddziały sił zbrojnych Chin i Mongolii.

Wcześniej zapowiadano, iż manewry te rozpoczną się na poligonie Cugoł w Kraju Zabajkalskim 11 września. Ćwiczenia obejmą m.in. sąsiadujący z Japonią rosyjski Daleki Wschód, a ich początek zbiegnie się z obradami we Władywostoku dorocznego Wschodniego Forum Gospodarczego, którego gościem ma być premier Japonii Shinzo Abe.

Centralny Okręg Wojskowy obejmuje Powołże, Ural i Zachodnią Syberię. Jego dowództwo znajduje się w Jekaterynburgu. Wschodni Okręg Wojskowy ze sztabem w Chabarowsku obejmuje regiony leżące dalej na wschód – część Syberii i Daleki Wschód.


2018-08-21 16:17 (PAP) Rosja/ Sprawdzian armii przed wielkimi ćwiczeniami na Dalekim Wschodzie

W Rosji trwa od poniedziałku pięciodniowy niezapowiedziany sprawdzian gotowości sił zbrojnych w dwóch okręgach wojskowych – Centralnym i Wschodnim. Sprawdzian jest przygotowaniem do wielkich manewrów Wostok-2018, zaplanowanych na Dalekim Wschodzie na wrzesień.

W ramach sprawdzianu gotowości armii przeprowadzonych zostanie w dniach 20-25 sierpnia łącznie 16 specjalistycznych ćwiczeń. Wezmą w nich udział zgrupowania dwóch wspomnianych okręgów wojskowych, a także jednostki sił powietrznodesantowych oraz lotnictwa wojskowego i transportowego.

Na poligonie czebarkulskim w obwodzie czelabińskim na Uralu ćwiczy we wtorek ponad 6 tys. czołgistów. Wykorzystują ponad tysiąc jednostek sprzętu.

Również we wtorek kilkanaście myśliwców Su-35 – a także bombowce Su-34 – zostało przerzuconych z lotnisk w Kraju Chabarowskim na Dalekim Wschodzie na Syberię – do Buriacji i Kraju Zabajkalskiego. W trakcie przelotu na dystansie ponad 2 tys. kilometrów samoloty miały wykonywać zadania w parach i kluczach.

Sprawdzian gotowości sił odbywa się we wtorek w trzech zgrupowaniach wojsk powietrznodesantowych z Uljanowska, Buriacji i Kraju Nadmorskiego. Uczestniczy w sprawdzianie także Flota Pacyfiku, która ćwiczy na poligonach w Kraju Nadmorskim i na Kamczatce. Grupę okrętów skierowano na Morze Ochockie. Małe jednostki do zwalczania okrętów podwodnych i kutry rakietowe wyszły w Morze Japońskie.

Centralny Okręg Wojskowy obejmuje Powołże, Ural i Zachodnią Syberię. Jego dowództwo znajduje się w Jekaterynburgu. Wschodni Okręg Wojskowy ze sztabem w Chabarowsku obejmuje regiony leżące dalej na wschód – część Syberii i Daleki Wschód.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział w poniedziałek, że podczas niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości sił zbrojnych główny akcent położono na przygotowanie żołnierzy do wykonywania wyznaczonych zadań i na przerzucanie organów dowództwa wojskowego w określonym czasie.

Sprawdzian ma być przygotowaniem do ćwiczeń Wostok-2018 (Wschód-2018), które rozpoczną się 11 września na poligonie Cugoł w Kraju Zabajkalskim. Szojgu ocenił, że wrześniowe ćwiczenia będą “największymi od czasu manewrów Zapad-81, o bezprecedensowej skali” pod względem zasięgu przestrzennego i liczby zaangażowanych sił.

Tymczasem również 11 września rozpocznie się we Władywostoku doroczne Wschodnie Forum Gospodarcze, którego gościem ma być premier Japonii Shinzo Abe. Dziennik “Kommiersant” napisał we wtorek, że informacje o dwóch dużych ćwiczeniach, jakie Rosja przeprowadza na Dalekim Wschodzie w odstępie zaledwie kilku tygodni, wzbudziły nerwową reakcję w Tokio.

Abe od 2016 roku stara się na Wschodnim Forum Ekonomicznym promować inicjatywy współpracy gospodarczej Rosji i Japonii na spornych Wyspach Kurylskich. W jego intencji w przyszłości stworzyłyby one podstawę do uregulowania sporu terytorialnego, z powodu którego Moskwa i Tokio do tej pory nie podpisały traktatu pokojowego po II wojnie światowej. Jednak inicjatywy te na razie nie doprowadziły do przełomu.


2018-08-28 16:47 (PAP) NATO: Wostok-2018 pokazuje koncentrację Rosji na ćwiczeniu dużych konfliktów

Zapowiedziane przez Rosję na wrzesień manewry wojskowe pod kryptonimem Wostok-2018 pokazują, że kraj ten koncentruje się na ćwiczeniach konfliktów na dużą skalę – oceniło we wtorek NATO.

P.o. zastępcy rzecznika NATO Dylan White poinformował PAP, że Rosja uprzedzała Sojusz o planowanych ćwiczeniach. “NATO i Rosja wymieniły wzajemne informacje o ćwiczeniach wojskowych na posiedzeniu Rady NATO-Rosja w maju. Podczas tego spotkania Rosja poinformowała o ćwiczeniach Wostok-2018 i zaznaczyła, że będą one większe niż Wostok-2014” – podkreślił White.

Jak zaznaczył, Sojusz Północnoatlantycki rutynowo monitoruje rosyjskie ćwiczenia. Tak samo będzie też w przypadku manewrów Wostok-2018.

Ćwiczenia odbędą się w czasie zwiększonego napięcia między państwami Zachodu a Rosją. Moskwa przeciwstawia się wzmacnianiu obecności wojskowej NATO na jego wschodniej flance. Sojusz z kolei podkreśla, że zwiększa swoje siły w Europie Środkowej i Wschodniej, aby odstraszać potencjalne rosyjskie działania wojskowe po aneksji ukraińskiego Krymu w 2014 roku i działaniach na wschodzie Ukrainy.

“Wostok pokazuje, że Rosja skupia się na ćwiczeniu konfliktów na dużą skalę. Wpisuje się to we wzorzec, który obserwujemy od pewnego czasu: Rosji bardziej asertywnej, znacznie zwiększającej swój budżet obronny i obecność wojskową” – zaznaczył White.

“W ciągu ostatnich lat zaobserwowaliśmy znaczące zbrojenia Rosji, w tym w regionie Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego oraz w basenie Morza Śródziemnego. Co więcej, Rosja pokazała, że chce użyć siły militarnej przeciwko swoim sąsiadom, na przykład Ukrainie i Gruzji” – dodał zastępca rzecznika NATO.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował wcześniej we wtorek, że w planowanych na 11-15 września manewrach weźmie udział ok. 300 tys. żołnierzy, ponad 1000 samolotów i śmigłowców. Według rosyjskiej agencji TASS Wostok-2018 otrzymały status ćwiczeń międzynarodowych i w ich części wezmą udział oddziały sił zbrojnych Chin i Mongolii.

Wcześniej zapowiadano, iż manewry te rozpoczną się na poligonie Cugoł w Kraju Zabajkalskim 11 września. Ćwiczenia obejmą m.in. sąsiadujący z Japonią rosyjski Daleki Wschód, a ich początek zbiegnie się z obradami we Władywostoku


 

Szczerze pisząc to mam osobiste przekonanie, że któregoś razu takie manewry przekształcą się w rzeczywisty atak. To moim zdaniem tylko kwestia czasu. Putin już robi się stary i nie bardzo ma czas czekać kolejne lata na realizację swoich zamiarów. Jestem też o czymś innym przekonany – Polska na ten atak nie będzie przygotowana. Nie przygotowała się dotychczas, nie przygotuje się i później. Plany mają politycy rozłożone na kolejne i to bardzo odległe lata oparte o rozwój socjalizmu.

W Polsce politycy to zdrajcy i przysłowiowi idioci czyli głupcy. Dokładnie taki typ polityków rządzi obecnie w Polsce.

Głupcy, bo zamiast troszczyć się o bezpieczeństwo Polaków troszczą się o socjalizm, a na bezbronnym i socjalistycznym człowieku, budują nawet strategię obronną. Poważnie! Przeczytajcie wpis pt. Bezbronny i rozbrojony obywatel, korzystający z socjalnego programu 500+, jest jednym z założeń w Koncepcji Obronnej RP.

Zdrajcy, bo zamiast bratać się z Amerykanami i ich potężna armią, wyznając zasadę panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek, włażą w dupę niemieckim panom, robiąc pośmiewisko z ofert sojuszu składanych nam przez obecnego Prezydenta Amerykanów, a w istocie Prezydenta całego wolnego świata.

Czeka nas klęska i oceniam, że to wyłącznie kwestia czasu.

Darowizny jakie otrzymuje Fundacja Trybun.org.pl, są przeznaczane na opłacanie serwisu PAP, ukształtowały się na takim poziomie, że jest niebezpieczeństwo, że zbraknie Fundacji pieniędzy na abonament PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi. Przez ponad rok utrzymuję dostęp do serwisu PAP za wasze pieniądze. Przez ten czas moje wpisy dotarły do kilkuset tysięcy odbiorców i ilość osób wchodzących na bloga wzrasta.