Terrorystyczna Rosja – czyli oskarżeni o atak bronią chemiczną na Skripala to oficerowie GRU

2018-09-05 16:00 (PAP) W.Brytania/ May: mężczyźni oskarżeni o atak na Skripala to oficerowie GRU (opis)

Brytyjska premier Theresa May powiedziała w środę, że mężczyźni podejrzani przez prokuraturę o próbę zabójstwa Siergieja Skripala zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i musieli działać za przyzwoleniem władz w Moskwie.

Wcześniej brytyjska prokuratura poinformowała o wydaniu nakazów aresztowania dwóch obywateli Rosji – Aleksandra Pietrowa i Rusłana Boszyrowa – podejrzanych o usiłowanie zabójstwa Skripala i jego córki Julii, a także próbę otrucia policjanta Nicka Baileya i próbę przypadkowego otrucia dwóch postronnych osób, w tym jednej ze skutkiem śmiertelnym. Jak zaznaczono, obaj mężczyźni wielokrotnie używali pseudonimów i fałszywych tożsamości, więc niemożliwe jest ustalenie tego, czy podane nazwiska są prawdziwe.

“Na podstawie uzyskanych informacji wywiadowczych nasz rząd uznał, że dwie osoby zidentyfikowane przez policję i prokuraturę są oficerami rosyjskiego wywiadu wojskowego znanego jako GRU. To wysoce zdyscyplinowana organizacja, która ma jasną strukturę decyzyjną. Nie była to więc samowolna operacja i niemal z pewnością uzyskała akceptację poza GRU, na wysokim szczeblu państwa rosyjskiego” – przekonywała May.

Jednocześnie zaznaczyła, że Rosja wielokrotnie w przeszłości, w tym w toku śledztwa w sprawie morderstwa Aleksandra Litwinienki, odmawiała wydania obywateli poszukiwanych przez inne kraje, wskazując na zapisany w konstytucji zakaz ekstradycji, więc złożenie formalnego wniosku dotyczącego obu mężczyzn “byłoby próżne”.

“Jeśli jednak którykolwiek z nich kiedykolwiek wyjedzie poza Rosję, to podejmiemy wszystkie możliwe kroki, aby ich zatrzymać, przeprowadzić ekstradycję i postawić przed wymiarem sprawiedliwości w Wielkiej Brytanii” – zapewniła.

Szefowa rządu oceniła, że działalność rosyjskiego wywiadu “jest zagrożeniem dla wszystkich naszych sojuszników i naszych obywateli” i zapowiedziała dalsze wzmocnienie działań mających na celu zwalczanie aktywności rosyjskiego wywiadu wojskowego na terenie Europy. Jak zapewniła, Wielka Brytania “wykorzysta wszystkie dostępne możliwości z zakresu bezpieczeństwa narodowego”, aby zmierzyć się z zagrożeniem ze strony GRU.

Premier zastrzegła, że atak na Skripala “wpisuje się w szerszy wzór rosyjskiego zachowania, które służy podkopaniu bezpieczeństwa nas i naszych sojuszników na całym świecie”. Przypomniała przy tym m.in. rosyjsko-ukraiński konflikt w Donbasie, nielegalną aneksję Krymu, powtarzalne naruszanie przestrzeni powietrznej europejskich państw, zestrzelenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH17 nad wschodnią Ukrainą, a także działania szpiegowskie i próby wpłynięcia na wyniki wyborów.

Jak zapowiedziała, w efekcie rząd w Londynie będzie “naciskał na nowe sankcje UE wobec osób odpowiedzialnych za cyberataki i naruszenia praw człowieka, a także rozszerzenie istniejących sankcji wobec Rosji”.

Premier przypomniała jednocześnie, że brytyjskie władze “wielokrotnie prosiły” Rosję o wyjaśnienie wydarzeń w Salisbury, gdzie doszło do ataku na Skripalów, ale w odpowiedzi otrzymały jedynie “mętne tłumaczenia i kłamstwa”.

“Wlicza się w to próba przeniesienia odpowiedzialności za ten atak na terrorystów, naszych partnerów międzynarodowych, a nawet przyszłą teściową Julii Skripal. Oni twierdzili nawet, że to ja sama wymyśliłam Nowiczok” – irytowała się szefowa rządu. Podkreśliła, że próby ze strony Rosjan “ukrywania prawdy przez zalewanie nas dezinformacją jedynie wzmacniają ich winę”.

We wtorek wieczorem premier May rozmawiała z prezydentem USA Donaldem Trumpem na temat oskarżenia dwóch mężczyzn o atak na Skripalów – powiedział jej rzecznik dziennikarzom.

Marcowy atak na Skripalów wywołał jeden z największym kryzysów dyplomatycznych w relacjach Wielkiej Brytanii z Rosją od zakończenia zimnej wojny i doprowadził do wydalenia ponad 150 rosyjskich dyplomatów z państw Zachodu, w tym Stanów Zjednoczonych i krajów UE.


 

Rosja jest instytucjonalnym imperium zła. Absolutnie nic się nie zmieniło, od czasu gdy tak ten kraj określi Ronald Reagan. Rosja jest podstępna, niebezpieczna. Rosja roznosi na świat terroryzm.

Rosja ma agenturę w Polsce i ta agentura jest bardzo wysoko postawiona. Jest źle i obawiam się, że będzie jeszcze gorzej. Tata premiera, czyli Kornel Morawiecki wprost zachowuje się jak rosyjska agentura wpływu. W normalnych państwach kontrwywiad już dawno by mu się przyglądał. Ale to tata premiera, a premier to wybraniec – złote dziecko prezesa, a prezes jest jak wiadomo genialny.


2018-09-06 12:44 (PAP) W. Brytania/ Wiceminister: Putin odpowiedzialny za atak na Skripala

Brytyjski wiceminister spraw wewnętrznych Ben Wallace ocenił w czwartek, że za przeprowadzoną zdaniem Londynu przez rosyjski wywiad wojskowy GRU próbę zabójstwa Siergieja Skripala i jego córki “bardzo dużą odpowiedzialność ponosi” rosyjski prezydent Władimir Putin.

“Wiem, że w tej misji uczestniczyli oficerowie GRU na służbie. To nie byli emerytowani funkcjonariusze ani ludzie działający na własną rękę, ale wykonawcy misji zleconej przez agencję wywiadowczą” – tłumaczył Wallace w rozmowie z telewizją Sky News.

“Jasno powiedzieliśmy, że wierzymy, że ta operacja była autoryzowana na wysokim szczeblu państwa rosyjskiego, więc to sugeruje pewną odpowiedzialność” – powiedział wiceminister odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa.

Jednocześnie Wallace zakpił z napastników, mówiąc, że “ewidentnie nie są tak dobrzy, jak im się wydaje”. “Wszyscy mogli ich zobaczyć w biały dzień (na kamerach monitoringu) i nie udało im się skutecznie zrealizować zadania, więc wniosek z tego jest taki, że w GRU mieliby problem nawet z odkręceniem kurka w wannie. Nie chciałbym dla nich pracować” – szydził minister.

Jak dodał, “przyjeżdżają do tego kraju z zabójczą substancją, a potem wyrzucają ją gdzieś i wsiadają w samolot – co to mówi o ich szacunku dla nas i życia ludzkiego, ale też o ich wyszkoleniu?”. “Gdyby to nie była taka tragedia, byłoby to dość zadziwiające” – zaznaczył.

Z kolei były minister obrony i spraw zagranicznych Malcolm Rifkind ocenił, że środowe upublicznienie tożsamości napastników i jednoznaczne obarczenie Rosji odpowiedzialnością za atak było dla Kremla “zawstydzające”. “Zostali przyłapani dosłownie na gorącym uczynku i teraz stoją oskarżeni przed światową opinią publiczną” – powiedział.

Dziennik “The Times” zaznaczył, że brytyjski rząd planuje wzmocnienie działań przeciwko GRU, skupiając się m.in. na próbie przechwycenia komunikacji między agentami i utrudniając agencji dostęp do pozyskiwania finansowania, w tym prowadząc działania przeciwko wspierającym ją grupom Rosjan, którzy są powiązani z Kremlem.

Według informacji gazety brytyjskie służby prowadzą szczegółowy monitoring działalności GRU od 2004 roku, ale odnotowały istotny wzrost aktywności w ciągu ostatniego roku, kiedy doszło do niemal połowy z 26 odnotowanych poważnych ataków na terenie Europy, Stanów Zjednoczonych i Bliskiego Wschodu.

W środę brytyjska prokuratura poinformowała o wydaniu nakazów aresztowania dwóch oficerów GRU, Aleksandra Pietrowa i Rusłana Boszyrowa, którzy zdaniem śledczych odpowiadają za marcowy atak na Skripalów w Salisbury. Jak zaznaczono, obaj mężczyźni wielokrotnie używali pseudonimów i fałszywych tożsamości, więc niemożliwe jest ustalenie tego, czy podane nazwiska są prawdziwe.

Następnie brytyjski MSZ wezwał charge d’affaires rosyjskiej ambasady w Londynie, domagając się wydania oskarżonych i pełnej współpracy w toku śledztwa.

Na czwartek zwołane zostało specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym Wielka Brytania planuje poinformować pozostałe państwa o dotychczasowych ustaleniach.

Marcowy atak na Skripala wywołał jeden z największych kryzysów dyplomatycznych w relacjach Wielkiej Brytanii z Rosją od zakończenia zimnej wojny i doprowadził do wydalenia ponad 150 rosyjskich dyplomatów z państw Zachodu, w tym Stanów Zjednoczonych i krajów UE.


2018-09-06 14:25 (Reuters,AP/PAP) Kreml: Brytyjskie zarzuty ws. zamachu na Skripala – niedopuszczalne

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w czwartek, że niedopuszczalne są brytyjskie zarzuty, jakoby wysokie rangą rosyjskie osobistości oficjalne zaaprobowały otrucie b. oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala z użyciem środka paralityczno-drgawkowego Nowiczok.

Pieskow powiedział, że w tę sprawę nie była zaangażowana żadna rosyjska osobistość oficjalna, na żadnym szczeblu. Powtórzył, że Rosja nie miała nic wspólnego z tym, co stało się w brytyjskim Salisbury.

Zapytany, czy strona rosyjska sprawdzi tożsamość dwóch mężczyzn, wskazanych przez Brytyjczyków jako sprawcy zamachu na Skripala, Pieskow oświadczył, że Londyn nie zwrócił się oficjalnie w tej sprawie.

Brytyjska premier Theresa May powiedziała w środę, że mężczyźni podejrzani przez prokuraturę o próbę zabójstwa Skripala zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i musieli działać za przyzwoleniem władz w Moskwie.

Wcześniej brytyjska prokuratura poinformowała o wydaniu nakazów aresztowania dwóch obywateli Rosji podejrzanych o usiłowanie zabójstwa Skripala i jego córki Julii: Aleksandra Pietrowa i Rusłana Boszyrowa. Jak zaznaczono, obaj wielokrotnie używali pseudonimów i fałszywych tożsamości, więc niemożliwe jest ustalenie tego, czy podane nazwiska są prawdziwe.

Szefowa rządu zastrzegła, że działalność GRU “jest zagrożeniem dla wszystkich naszych sojuszników i naszych obywateli” oraz zapowiedziała dalsze wzmocnienie działań mających na celu zwalczanie aktywności rosyjskiego wywiadu wojskowego na terenie Europy.

May zapewniła też, że Wielka Brytania “wykorzysta wszystkie dostępne możliwości z zakresu bezpieczeństwa narodowego”, aby zmierzyć się z zagrożeniem ze strony GRU.

Premier wyraziła również frustrację brakiem współpracy ze strony rosyjskiego państwa, podkreślając, że próba ekstradycji oskarżonych mężczyzn byłaby “próżna”. Jak zastrzegła, decyzja o przeprowadzeniu ataku na Skripala musiała być podjęta “poza GRU, na najwyższych szczeblach rosyjskich władz”.

Brytyjski wiceminister spraw wewnętrznych Ben Wallace ocenił w czwartek, że za przeprowadzoną zdaniem Londynu przez rosyjski wywiad wojskowy GRU próbę zabójstwa Siergieja Skripala i jego córki “bardzo dużą odpowiedzialność ponosi” rosyjski prezydent Władimir Putin.

Marcowy atak na Skripala wywołał jeden z największym kryzysów dyplomatycznych w relacjach Wielkiej Brytanii z Rosją od zakończenia zimnej wojny i doprowadził do wydalenia ponad 120 rosyjskich dyplomatów z państw Zachodu, w tym USA i większości krajów UE.(PAP)

 

 

 

 

 

 

Darowizny jakie otrzymuje Fundacja Trybun.org.pl, są przeznaczane na opłacanie serwisu PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi.