Zbieracz historycznej broni zatrzymany, będzie odpowiadał za nielegalne posiadanie broni

2018-09-07 13:50 (PAP) Sopot/ Zarzuty dla 58-latka, który zgromadził w mieszkaniach nielegalny arsenał

Kilkaset sztuk broni i amunicji, w tym nabojów, pocisków, pistoletów, zapalników i części karabinowych, zgromadził nielegalnie 58-latek w dwóch użytkowanych przez siebie mieszkaniach w Gdańsku i Sopocie. Policja przejęła arsenał, mężczyzna usłyszał zarzuty.

O odkryciu nielegalnego zbioru militariów poinformowała w piątek rzecznik prasowa sopockiej policji Lucyna Rekowska.

Jak wyjaśniła, nad sprawą pracowali wspólnie policjanci z Sopotu i Centralnego Biura Śledczego Policji. Funkcjonariusze przeszukali dwa mieszkania – w Gdańsku i Sopocie, które użytkował 58-latek. Znaleźli w nich kilkaset sztuk broni i amunicji pochodzących najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej.

Na zbiór składały się m.in. różnego rodzaju naboje, pociski artyleryjskie, pociski do granatnika, pistolety, zapalniki i lufy karabinowe, a także petardy. Rekowska poinformowała, że część przedmiotów została przekazana saperom, który mają je zdetonować na poligonie.

Rzecznik wyjaśniła, że funkcjonariusze zatrzymali 58-latka. Przyznał on, że kolekcjonował militarne przedmioty. Postawiono mu zarzut posiadanie amunicji i broni bez wymaganego zezwolenia, za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Wobec mężczyzny zastosowano dozór policyjny. (PAP)

Zupełnie niegroźny społecznie czyn zarojony pod groźba kary. Tylko wówczas czyn opisany w ustawie karnej jest przestępstwem, jeżeli jego stopień społecznej szkodliwości jest wyższy niż znikomy. Nigdy nie dopatruję się w zbieraniu staroci, które kiedyś były bronią, czegokolwiek co mogłoby zagrozić porządkowi publicznemu w Polsce.

Niestety Polska to “ten kraj”, a w “ten kraj” jest zawsze inaczej niż normalnie. Chociaż może nieco przesadzam, bo jak czytam depeszę PAP zbieracz staroci nie został tymczasowo aresztowany. W ostatnim czasie obserwuje zjawisko wnioskowania o tymczasowy areszt w każdym spełniającym kryteria formalne przypadku. Domyślam się, że prokuratura chce spełnić polityczne zapotrzebowania na ściganie sprawców przestępstw.

Dla kolekcjonerów jak ten pan z depeszy PAP mam apel, nie dajcie się złapać. Jak macie jakiś historyczne eksponaty, czym prędzej załóżcie muzeum, a wszelkie eksponaty zewidencjonujcie w księdze muzealiów. O prywatnych muzeach więcej dowiecie się na stronie prywatnemuzea.pl Wasze zbiory, kolekcje i pasje powinny służyć edukacji, a nie lądować w policyjnych magazynach.

Darowizny jakie otrzymuje Fundacja Trybun.org.pl, są przeznaczane na opłacanie serwisu PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi.