Strzelanina w Iranie!!! – nie, strzelaniny są w Ameryce, w Iranie są ataki z użyciem broni palnej

2018-09-22 09:29 (Reuters, AP, Media/PAP) Iran/ Media: ośmiu żołnierzy zabitych, 20 osób rannych w ataku na paradę wojskową

Ośmiu irańskich żołnierzy zginęło, a co najmniej 20 osób zostało rannych w sobotę w mieście Ahwaz w południowo-zachodnim Iranie, kiedy napastnicy otworzyli ogień do uczestników wojskowej parady – donoszą irańskie media.

Agencja Tasnim poinformowała, że zabito ośmiu żołnierzy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Rannych, wśród których jest kobieta i dziecko, przewieziono do szpitala.

Napastnicy celowali w trybunę, na której zgromadzili się przedstawiciele władz, by obserwować paradę organizowaną w rocznicę rozpoczęcia wojny iracko-irańskiej z lat 1980-1988. “W czasie parady kilku napastników zaczęło strzelać zza trybuny. Jest kilku zabitych i rannych” – informuje państwowa TV.

Atak trwał ok. 10 minut. Władze zapewniają, że sytuacja jest już pod kontrolą.

Agencja Fars podaje, że obserwatorzy parady początkowo uznali strzelaninę za część inscenizacji. “Po tym, jak kilka osób zostało rannych, zdali sobie sprawę, że to atak terrorystyczny” – pisze agencja. Według agencji napastników było co najmniej dwóch.

Państwowa telewizja podała, że napastnicy to “takfiri”. “Takfiri” to określenie stosowane wobec sunnickich bojowników, zwłaszcza tych należących do organizacji IS. Do tej pory nikt nie przyznał się do przeprowadzenia ataku.

W sobotę w Iranie obchodzony jest narodowy dzień sił zbrojnych. (PAP)

Dlaczego nie strzelanina, tylko atak w Iranie? Myślę, że słowo strzelanina jest zarezerwowane dla Ameryki? Tak wyczuwam, że jak ktoś wypowiada słowo atak, to odbiorca informacji samorzutnie negatywnie ocenia tego kto dokonał ataku. Atakuje agresor, atakuje ktoś zły, atakuje przestępca ofiarę. Gdy zaś ktoś wypowiada słowo strzelanina, to jakoś tak to zostało utrwalone w świadomości społecznej, że niechęcią obdarzone jest samo zjawisko. Sprawca przestepstwa gdzieś dopiero w dalszej kolejności. Strzelanina do zakłócenie porządku społecznego przez nadmierny dostęp do broni palnej, bo gdyby nie było broni w rękach cywilów byłby ataki, a nie strzelaniny. W strzelaninie wszyscy są winni, no bo słowo strzelanina mówi, że wszyscy do siebie strzelają.

Zatem w Iranie był atak z wykorzystaniem broni palnej. Winien jest atakujący. O takich samych atakach pisałem we wpisie pt. Gwałtownie narasta propaganda przeciwko broni – tak tłumaczę wysyp informacji o “strzelaninach”. Niestety propagandyści nie używają, z pełną premedytacją, słowa atak na krwawe mordy w USA. Nie używają, bo celem nie jest informowanie o przestępstwie. Celem jest pod pretekstem powiadomienia o przestępstwie wywołanie nienawiści powszechnej do zjawiska posiadania broni palnej przez praworządnych ludzi na całym świecie, a przede wszystkim w ostatnim bastionie wolności – Ameryce. Nie będzie broni w rękach Amerykanów, nie będzie strzelanin. Będą oczywiście ataki, ale ataki robią źli ludzie, a za strzelaniny są odpowiedzialni wszyscy co uznają, że broń powinna być w rękach cywilów.

Taka to subtelna obróbka mas ludzkich trwa. Obróbka w celu ogłupienia, nadania nowego znaczenia słowom, doprowadzenia do zamierzonego celu, czy uzyskania przyzwolenia społecznego do powszechnego rozbrojenia. Przed atakami rozbrojonych będzie broniła dzielna policja/milicja/gwardia rewolucyjna – przed strzelaninami kto cię obroni, tylko zgoda na rozbrojenie? Takie cele widzę i dostrzegam w tej grze słowami.

Zapraszam do dyskusji.

2018-09-22 12:02 (AP, Reuters, Media/PAP) Iran/ Irna: bilans ofiar śmiertelnych zamachu w Ahwazie wzrósł do 24 (krótka)

Do 24 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych sobotniego zamachu na paradzie wojskowej w Ahwazie w południowo-zachodnim Iranie – podaje irańska państwowa agencja Irna. Według Irny ranne zostały 53 osoby.

“Jest wiele ofiar wśród cywilów, w tym kobiety i dzieci, obserwatorzy parady” – napisała agencja, powołując się na anonimowe źródło we władzach.

Wcześniej informowano o 11 zabitych żołnierzach i ponad 30 osobach rannych.(PAP)

2018-09-22 15:05 (AP,Reuters/PAP) Iran/ IS przyznało się do zamachu na paradzie wojskowej w Ahwazie

Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) przyznała się za pośrednictwem swojej agencji prasowej Amak do przeprowadzenia zamachu podczas parady wojskowej w mieście Ahwaz na południowym zachodzie Iranu, nie przedstawiła jednak na to żadnych dowodów.

IS wielokrotnie twierdziło, że za akty terroru w różnych krajach odpowiadają jego bojownicy, jednak eksperci podejrzewają, że są to często próby przypisywania sobie ataków dokonywanych przez inne grupy, aby stworzyć wrażenie, że IS ma wpływy większe niż w rzeczywistości – podkreśla agencja AP.

W ataku w Ahwaz – według państwowych mediów irańskich, powołujących się na “dobrze poinformowane źródła” we władzach – zginęły co najmniej 24 osoby, w tym kilkunastu żołnierzy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, a 53 osoby odniosły obrażenia.

Wbrew deklaracji IS zarówno media, jak i władze w Iranie winą za sobotni incydent obarczają raczej regionalnych arabskich separatystów z Arabskiego Ruchu Walki o Wyzwolenie Ahwazu – podkreśla AP. Ta antyrządowa organizacja, według władz finansowana przez wroga Iranu – Arabię Saudyjską, przyznała się do ataku.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani rozkazał siłom bezpieczeństwa, by ustaliły tożsamość napastników – podała półoficjalna agencja ISNA.

Rzecznik irańskich sił zbrojnych oświadczył wcześniej, że napastnicy nie byli członkami IS, za to byli powiązani z USA i Izraelem. Jego zdaniem napastnicy byli przeszkoleni “w dwóch krajach Zatoki”. Państwowa telewizja podała, że napastnicy to “takfiri”. Określani tak są sunniccy bojownicy, zwłaszcza należący do IS.

Szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif napisał na Twitterze, że ataku dokonali “terroryści zrekrutowani, wyszkoleni, uzbrojeni i opłaceni przez zagraniczny reżim”. Zapowiedział “bezzwłoczną i zdecydowaną odpowiedź Iranu w obronie życia Irańczyków”. Odpowiedzialnością za zamach obarczył kraje regionu i ich “amerykańskich mocodawców”. Reuters zaznacza, że zazwyczaj w ten sposób rządzący w Iranie odnoszą się do Izraela i Arabii Saudyjskiej.

Zarif poinformował, że wśród poszkodowanych są dzieci i dziennikarze.

Napastnicy celowali w trybunę, na której zgromadzili się przedstawiciele władz, by obserwować paradę organizowaną w rocznicę rozpoczęcia wojny iracko-irańskiej z lat 1980-1988. Atak trwał ok. 10 minut. Irańska agencja Fars podaje, że obserwatorzy parady początkowo uznali strzelaninę za część inscenizacji.

Gubernator prowincji Chuzestan, w której położony jest Ahwaz, Golamreza Szariati powiedział agencji IRNA, że dwaj napastnicy zostali zabici, a dwóch kolejnych ujęto. Kilka godzin później państwowa telewizja informowała z kolei, że zginęli wszyscy czterej napastnicy, w tym trzej podczas ataku, a czwarty zmarł w szpitalu z powodu odniesionych ran.

Kondolencje w związku z atakiem złożył prezydent Rosji Władimir Putin, który zaznaczył, że Moskwa jest gotowa wzmocnić wspólne działania obu krajów na rzecz walki z terroryzmem. (PAP)

 

Darowizny jakie otrzymuje Fundacja Trybun.org.pl, są przeznaczane na opłacanie serwisu PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi. Dzięki waszej ofiarności na serwis PAP starcza co miesiąc. Zbiorę teraz kasę i kupię nowy komputer. Ten którego używam do pisania na trybunie ma już z 8 lat. Czy to wypada? Mam nadzieję, że tak.