Marcin Horała – Kandydat PiS na prezydenta Gdyni – zapowiada budowę strzelnicy – pomysł dobry, ale obawiam się, że to tylko obietnice bez pokrycia w faktach

2018-09-25 14:23 (PAP) Partia Republikańska poparła kandydatów PiS w Gdańsku i Gdyni

Partia Republikańska poparła we wtorek kandydatów Zjednoczonej Prawicy na prezydentów Gdańska i Gdyni – Kacpra Płażyńskiego i Marcina Horałę. Ten ostatni jako swój kolejny postulat programowy zaproponował budowę w Gdyni strzelnicy.

“Marcin Horała to wyróżniający się polityk w Sejmie, bardzo ciężko pracujący, ale od zawsze związany z miastem Gdynia. Gdynia dla Marcina Horały zawsze była najważniejsza. I wiem, że pomimo tego, iż jest wyróżniającym się politykiem w Sejmie, marzy o tym, żeby pracować dla swojego miasta, któremu poświęcił swoje serce. To właśnie dla Gdyni Marcin jest w stanie zrobić naprawdę wiele i pokazać, że miasto to może wejść na zupełnie nowe tory” – powiedziała we wtorek na konferencji prasowej w Gdyni, przewodnicząca Partii Republikańskiej, posłanka Anna Siarkowska (PiS).

Dodała, że wspólną cechą poglądów Horały ze środowiskiem republikańskim jest “troska o dobro wspólne”. “To będzie prezydent, który to dobro wspólne będzie potrafił identyfikować, oceniać należycie, troszczyć się o nie oraz skutecznie o nie zabiegać. Wierzę głęboko w to, że Marcin Horała będzie dobrym prezydentem Gdyni i w imieniu środowiska republikańskiego chciałabym mu przekazać nasze poparcie” – podkreśliła.

Horała poinformował, że rzecznikiem prasowym jego kampanii wyborczej został Maciej Grajewski, pełnomocnik Partii Republikańskiej w Trójmieście, prawnik i kandydat z listy Zjednoczonej Prawicy do Rady Miasta Gdyni. Zapowiedział też, że w przypadku swojego zwycięstwa wyborczego doprowadzi do zbudowania w Gdyni strzelnicy, w ramach programu ministerstwa obrony narodowej “Strzelnica w powiecie”.

“Można w tym programie pozyskać do 80 proc. dofinansowania. Elementem mojego programu wyborczego jest to, aby taka strzelnica w Gdyni powstała. Sport strzelecki może znakomicie wpływać na wychowanie młodzieży – uczy skupienia i odpowiedzialności, ale jest też fajnym sposobem spędzania wolnego czasu dla mieszkańców. Byłoby to poszerzenie oferty sportowej w mieście, zwłaszcza, że można to osiągnąć bardzo minimalnym kosztem uzyskując dofinansowanie z MON” – wyjaśnił Horała.

Szacunkowy koszt wybudowania takiej strzelnicy wynosi ok. 2 mln zł.

Przed konferencją prasową w Gdyni z udziałem Horały szefowa Partii Republikańskiej poparła też w Gdańsku Kacpra Płażyńskiego kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta miasta. “Pan Płażyński jest z naszym środowiskiem od dawna związany. Podobnie jak my rozumie politykę jako roztropną troskę o dobro wspólne” – powiedziała PAP Siarkowska. (PAP)

Zamieszczam całą depeszę PAP, ale istotne dla komentarza jest tylko to co podkreślone oraz zdjęcia, które znalazłem na profilu Facebook pani poseł Siarkowskiej. To zdjęcia z wydarzenia opisanego w depeszy PAP. Na zdjęciach przedstawiono, jak się domyślam, koncepcję gdyńskiej strzelnicy. Koncepcja wskazuje, że chodzi o strzelnicę krytą, umieszczoną w budynku, bardzo mi się koncepcja podoba. Gdynia powinna mieć wiele strzelnic, także gminną.

Zanim przejdę do przedstawienia moich wątpliwości, kilka zdań komentarz ogólnego. Bardzo lubię gdy Polaków traktuje się poważnie. Czyli, gdy ktoś mówi, to następnie to wykonuje. Aby uwierzyć w obietnice w trakcie kampanii wyborczej trzeba, wsłuchać się w to co mówią kandydaci i sprawdzić, czy to co obiecują ma jakieś umocowanie w faktach. Bardzo lubię gdy Polaków traktuje się poważnie, tj. gdy kandydaci to co mówią, mówią w oparciu o fakty. Nie lubię, gdy politycy mówią jakieś górnolotne hasła, gdy czynią obietnice w oparciu o jakiś zlepek informacji, które układają tak aby im pasowały. Chciałbym aby do Polaków, w sprawie strzelnic i w sprawie broni, mówiono bardzo konkretnie i poważnie, a nie tylko wykorzystywano nastroje społeczne do zdobywania głosów poparcia. Z uwagi na to, że PiS w sprawie dostępu do broni traktuje nas Polaków bardzo niepoważnie, tego co mówią kandydaci tej partii trzeba słuchać i sprawdzać bardzo skrupulatnie. Może być tak, że bardzo subtelnie mijają się z faktami, a zatem z prawdą.

Pan kandydat Marcin Horała powiedział, że przypadku swojego zwycięstwa wyborczego doprowadzi do zbudowania w Gdyni strzelnicy, w ramach programu ministerstwa obrony narodowej “Strzelnica w powiecie” oraz, że można w tym programie pozyskać do 80 proc. dofinansowania, że szacunkowy koszt wybudowania takiej strzelnicy wynosi ok. 2 mln zł.  Mówił to pan kandydat na tle graficznej koncepcji (takiej) strzelnicy, którą widzicie na zdjęciach. Czy można uznać, że przy pomocy tych zdjęć pan kandydat próbował przekonać mieszkańców Gdyni, że właśnie taką strzelnicę chciałby wybudować? Moim zdaniem tak to odbierze przeciętny mieszkaniec Gdyni, tak ja to odebrałem.

Zestawmy to teraz z faktami, tj. z tym co można wybudować w ramach programu “Strzelnica w Powiecie”, który prowadzi Ministerstwo Obrony Narodowej. MON opublikował ogłoszenie o konkursie ofert. W tym ogłoszeniu są podane parametry strzelnic w dwóch wariantach oraz progi kwotowe dofinansowania strzelnicy także w dwóch wariantach. Przeczytałem to co można wybudować lub wyremontować za pieniądze MON oraz przeczytałem warunki finansowania.

Finanse:

Parametry strzelnic, które można dofinansować z budżetu MON, są bardzo dokładnie opisane i pobieżna lektura tego co napisał MON wskazuje, że dofinansowaniem będą obejmowane strzelnice ziemne, o 100-u i 200-u metrowych osiach strzeleckich. Regulamin MON przewiduje wprawdzie, że strzelnica może być wykonana jako strzelnica kryta, ale wyłącznie w technologii modułowej.

Nie przewiduje MON dofinansowania strzelnic jak na wizualizacji zaprezentowanej przez kandydata Marcina Horałę i w kwocie jaką zaprezentował pan kandydat na prezydenta Gdyni.

Niestety to wskazuje, moim zdaniem oczywiście, że pan Marcin Horał nie potraktował mieszkańców Gdyni z należytą powagą i należytym podejściem do sprawy. Powiedział kilka ładnych zdań, pokazał kilka ładnych rysunków, ale zestawienie tego z prawdziwą treścią programu MON “Strzelnica w Powiecie”, prowadzi mnie do wniosku, że zapewniania pana kandydata to mogą być wyłącznie słowa. Słowa, które mają za cel wykorzystanie entuzjazmu Polaków do posiadania broni, do nauki strzelania, do zdobycia głosów w nadchodzących wyborach. Niestety, moim zdaniem oczywiście, nic nie wskazuje na to aby pan kandydat Marcin Horała swoją obietnicę planował zrealizować gdy już będzie prezydentem miasta.

Dobrze by było aby zażądać od pana kandydata wytłumaczenia się i rzeczywistego pochylenia nad problemem budowy strzelnicy gminnej w Gdyni. Same ładne obrazki panie kandydacie nam nie wystarczają. Mam nadzieję, że pan kandydat nie będzie kolejnym posłem z PiS, który się obraża na mnie za to, że ośmielam się pisać co o ich obietnicach myślę?


Pan kandydat Marcin Horała odpowiedział na twitter:

Szczerze pisząc nie przekonała mnie ta odpowiedź. A co wy sądzicie?

 

Darowizny jakie otrzymuje Fundacja Trybun.org.pl, są przeznaczane na opłacanie serwisu PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi.