Karabinek Grot (wersja cywilna S16) opóźniony, najwcześniejszy możliwy termin to 2019 rok

milmag.pl: Militarny Magazyn MILMAG dowiedział się, że strzelcy sportowi, rekreacyjni i kolekcjonerzy będą musieli poczekać na wprowadzenie do sprzedaży samopowtarzalnych karabinków Grot S16 do amunicji 5,56 mm x 45/.223 Remington. W bieżącym roku trwa bowiem stopniowe wdrażanie modułowej konstrukcji strzeleckiej przez Fabrykę Broni Łucznik-Radom do produkcji seryjnej, a priorytet mają zamówienia dla Wojska Polskiego. Karabinki Grot S16 mają trafić na rynek cywilny po zrealizowaniu tegorocznych dostaw odmian samoczynno-samopowtarzalnych dla rozwijających się Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) oraz wojskowych uczelni kształcących oficerów i podoficerów. Można spodziewać się, że samopowtarzalne karabinki Grot S16 trafią na rynek cywilny dopiero na początku 2019.

To, że pojawienie się karabinka Grot na rynku cywilny jest istotnie opóźnione widzimy wyraźnie. Jak pamiętam miał być w pierwszym kwartale 2018 roku, dzięki Bogu mamy już kwartał czwarty, a karabinka w sklepach nie ma. Podejrzewam, że nie będzie go też w 2019 roku. Nawet nie z powodów braku mocy produkcyjnych, a z powodu kagańcowych przepisów, które mogą się pojawić.

Moim zdaniem nie można mieć pretensji do małej Fabryki Broni “Łucznik” Radom. Produkuje na ile potrafi, a ile może wyprodukować stosunkowo niewielki zakład? FB Łucznik to raczej duża manufaktura niż poważny producent broni, porównując tą fabrykę do liderów na rynku.

Nie można mieć też zbyt wielu oczekiwań od podmiotów zarządzonych z polityczno urzędniczego nadania. To naprawdę nie może sprawnie działać. Tzn. będzie działało, ale nie będzie tego efektu, jaki normalnie mógłby się pojawić, gdyby producent broni był poddany warunkom rynkowym, także w zakresie zarządzania i struktury własności.

PGZ to struktura zarządzana z politycznego nadania przez menadżerów o odpowiednich walorach polityczno-moralnych. Tak to chyba można określić, aby nikt nie poczuł się urażony. Poniżej dwie depesze PAP o powołaniu członków zarządu PGZ, a w skład grupy PGZ wchodzi także radomski producent broni.

Polityka, polityka i spełnianie oczekiwań polityków, bez związku z wiedzą o rynku broni. To naprawdę nie może dobrze działać.


2018-09-28 19:59 (PAP) PGZ: Witold Słowik prezesem Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Rada Nadzorcza PGZ S.A rozstrzygnęła konkurs na prezesa zarządu PGZ SA, powołując na to stanowisko Witolda Słowika – poinformowała spółka w komunikacie.

Konkurs, jak wynika z komunikatu, został rozstrzygnięty w czwartek 27 września 2018 roku.

“Jednocześnie, zgodnie ze statutem spółki, Rada Nadzorcza skierowała do Ministra Obrony Narodowej wniosek o wyrażenie opinii na temat zaproponowanej kandydatury. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak pozytywnie zaopiniował decyzję Rady Nadzorczej PGZ S.A., w związku z czym z dniem 28 września 2018 roku Witold Słowik objął stanowisko Prezesa Zarządu PGZ S.A.” – głosi komunikat.

Słowik zastąpi na stanowisku prezesa PGZ SA Jakuba Skibę, który z dniem 21 września br. złożył rezygnacje z powodów osobistych. Od tego czasu Słowik pełnił obowiązki prezesa PGZ.

Witold Słowik, jak podaje komunikat, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Krakowskiej Szkoły Managerów oraz podyplomowych studiów w zakresie zarządzania nieruchomościami na Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie.

“W 2018 r. ukończył Program ARGO Top Public Executive – zagraniczny program kształcenia dla kadry zarządzającej w administracji publicznej organizowany przez IESE Business School oraz Krajową Szkołę Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Uczestniczył też w wielu kursach i szkoleniach z zakresu rachunkowości i finansów” – informuje komunikat.

Od 26 listopada 2015 r. sprawował funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, a od 18 stycznia do 20 września 2018 r. podsekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju – podaje komunikat. Był odpowiedzialny za dystrybucję środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wdrażanie instrumentu “Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF), wdrażanie instrumentów Planu Junckera oraz rozwój Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

“Pod jego kierunkiem Instytucje Zarządzające w ramach perspektywy 2014–2020 POIiŚ, na dzień 20 września 2018 r. zakontraktowały już 80 mld PLN dotacji z puli wynoszącej 117,6 mld PLN. Z kolei w ramach CEF zrealizowały 46 projektów o łącznej wartości 5,9 mld euro, z dofinansowaniem CEF w wysokości 4,2 mld euro” – informuje komunikat.

“Dodatkowo koordynacja wdrażania i promocji instrumentów Planu Junckera dla dużego okna EFIS zakończyła się zatwierdzeniem przez EBI 34 projektów o łącznej wartości 34,2 mld zł, które uzyskały wsparcie w wysokości 11,9 mld PLN. Ponadto dla małego okna EFIS podpisano przeszło 12,7 tysiąca umów na łączną kwotę wsparcia wynoszącą ponad 2,5 mld PLN” – podaje komunikat.

Nowy prezes PGZ, w ramach prac nad rozwojem Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Polsce doprowadził też do przyjęcia przez Radę Ministrów “Polityki Rządu w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego” oraz zakończenia procesu legislacyjnego obejmującego zmianę Ustawy o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym oraz 19 innych ustaw – wynika z komunikatu.

Wcześniej, od 2013 r., sprawował funkcję pełnomocnika Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. ds. budowy Centrum Wystawienniczo-Kongresowego województwa podkarpackiego w podrzeszowskiej Jasionce – projektu współfinansowanego ze środków Programu Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Z kolei od września 2006 r. do października 2011 r. był prezesem zarządu Centrum Bankowo-Finansowego “Nowy Świat” S.A. w Warszawie.

Z kolei latach 2002-06, jako dyrektor Biura Strategii Rozwoju i Integracji Europejskiej (późniejszego Biura Funduszy Europejskich) w Urzędzie m.st. Warszawy, koordynował prace związane z pozyskaniem dla Warszawy łącznie przeszło 2 mld zł z funduszy unijnych. (PAP)

2018-10-01 10:31 (PAP) Chwałek zrezygnował z funkcji wiceszefa MON; został wiceprezesem PGZ

Sebastian Chwałek złożył w niedzielę rezygnację z funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej – poinformował w poniedziałek resort obrony. Chwałek objął stanowisko wiceprezesa w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

O rezygnacji wiceministra resort obrony poinformował w poniedziałek rano na Twitterze. “Sebastian Chwałek wczoraj złożył rezygnację z funkcji sekretarza stanu w @MON_GOV_PL. Od dziś objął stanowisko wiceprezesa @PGZ_pl” – brzmi wpis resortu obrony.

O powołaniu Chwałka na stanowisko wiceprezesa zarządu PGZ S.A. poinformowała też w poniedziałek Rada Nadzorcza spółki.

“Rada Nadzorcza w wyniku ogłoszonego 20 września 2018 roku postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko Wiceprezesa Zarządu Spółki wybrała najlepszego kandydata i zgodnie ze statutem spółki skierowała do ministra obrony narodowej wniosek o wyrażenie opinii odnośnie kandydata. Minister Mariusz Błaszczak pozytywnie zaopiniował przedstawioną przez Radę Nadzorczą PGZ S.A. kandydaturę, w związku z czym z dniem 1 października 2018 roku Sebastian Chwałek objął stanowisko Wiceprezesa Zarządu PGZ S.A.” – przekazała PGZ na swojej stronie internetowej.

W listopadzie 2015 roku Chwałek został powołany na podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, natomiast w maju 2017 r. objął funkcję sekretarza stanu w MSWiA oraz Pełnomocnika Rządu do spraw Repatriacji. Na stanowisko sekretarza stanu w MON został powołany w styczniu 2018 r.(PAP)

Ta strona działa dzięki darowiznom na rzecz Fundacji Trybun.org.pl oraz mojemu codziennemu wysiłkowi. Z otrzymanych darowizn jest opłacany serwis PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi.