Trump: USA będą rozbudowywać swój arsenał nuklearny

Prezydent Donald Trump powiedział w poniedziałek, że USA będą rozbudowywać swój arsenał nuklearny; dodał, że uwaga ta jest wymierzona w Rosję i Chiny. Dzień wcześniej Trump zagroził, że wycofa USA z traktatu INF z 1987 roku, ponieważ nie respektuje go Moskwa.

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, który składa w poniedziałek wizytę w Moskwie, powiedział, że nie jest prawdą, iż Waszyngton próbuje szantażować Rosję, grożąc wycofaniem się z układu INF (o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu).

Dodał, że administracja Trumpa nie podjęła jeszcze decyzji, czy rozmieści rakiety w Europie, jeśli porozumienie INF zostanie zerwane.

Bolton dodał, że Waszyngton nie ma jeszcze wypracowanego stanowiska w sprawie porozumienia New START, które obowiązuje do 2021 roku.

Doradca Trumpa spotkał się w Moskwie z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem. Według komunikatu strony rosyjskiej omówiono “perspektywy budowania dialogu między Moskwą i Waszyngtonem w kwestiach strategicznych”.

Do 15 stycznia 2019 roku prezydent Donald Trump ma poinformować Senat – zgodnie z zapisem projektu ustawy o wydatkach na obronność – czy Rosja narusza INF i czy układ ten pozostaje prawnie wiążący dla USA.

W sobotę brytyjski „Guardian” napisał, że Bolton rekomenduje wycofanie się Stanów Zjednoczonych z traktatu rozbrojeniowego INF, lecz napotyka w tej kwestii opór ze strony Departamentu Stanu USA i Pentagonu oraz sojuszników Stanów Zjednoczonych.

Kacykowie z PiS-u, a dokładnie z kancelarii pana Dudy, żeglujący po bezkresnych oceanach bezmyślności i głupoty, zadeklarowali właśnie, że w konflikcie USA – Chiny zawiązują oczy,uczy i kneblują swoje gęby. Nie chcą opowiedzieć się po żadnej ze stron konfliktu. Pisałem o tym we wpisie pt. Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek – to urzędowa mentalność rządzących w Polsce kacyków.

Jak przeczytałem tą wiadomość, a w szczególność podkreślone zdanie to wiecie co pomyślałem? Tak, właśnie to, że tow. Szczerski zawczasu zadeklarował, że PRL-pis nie chce w Polsce amerykańskich rakiet. Takiej deklaracji oczekują Rosjanie, Chińczycy i taką deklarację złożył prezydencki kacyk.

Taka to jest pisowska polityka sojuszu z Ameryką. Polityka gębą, a w istocie sojusz z komunistami. Zdrajcy, rządzą nami zgnili zdrajcy polskiej sprawy. Oto znowu pojawia się okienko w najnowszej historii, na zyskanie odrobiny bezpieczeństwa. Ameryka wyraźnie deklaruje, że rozważa rozmieszczenie broni atomowej w nowych miejscach Europy, a tu proszę PiS-kacykowie krzyczą, że nie są tym zainteresowani.


2018-10-23 13:07 (Media/PAP) USA/ “WSJ”: Trump ma rację wypowiadając układ INF

Donald Trump postępuje słusznie, wypowiadając układ INF o całkowitej likwidacji nuklearnych pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM), naruszany od dekady przez Władimira Putina – twierdzi „Wall Street Journal” we wtorkowym artykule.

Gazeta podkreśla, że „wszyscy zgodnie uznają”, iż Moskwa narusza ten układ podpisany w 1987 roku. Wskazuje, że „kontrola zbrojeń zazwyczaj funkcjonuje, kiedy jest realizowana między krajami, które się ze sobą dogadują, a zawodzi w przypadku adwersarzy, którym nie można ufać”.

„WSJ” zwraca w tym kontekście uwagę, że w Rosji Putina prace nad nowymi manewrującymi pociskami rakietowymi średniego zasięgu są prowadzone od lat; w USA sądzi się, iż Moskwa przeprowadziła pierwszą próbę z takim pociskiem w 2008 roku. Gazeta pisze, że ówczesna administracja prezydenta USA Baracka Obamy ukryła informacje wywiadowcze na ten temat przed Senatem, gdy toczyła się tam debata nad ratyfikacją układu nowy Start. Układ ten wszedł w życie w lutym 2011 roku.

Administracja Obamy ujawniła te informacje w 2014 roku i od tego czasu Departament Stanu USA co roku stwierdza niedotrzymywanie przez Rosję postanowień INF. Moskwa przystąpiła do rozmieszczania nowych pocisków rakietowych pod koniec 2016 roku.

„WSJ” wyraża opinię, że dla prezydenta Putina nowe pociski rakietowe są demonstracją potęgi Rosji i dodaje, że jest jasne, iż nie powiodły się zakulisowe próby przekonania go do dotrzymywania postanowień układu. Gazeta akcentuje, że wycofując się z INF Stany Zjednoczone będą mogły opracować pocisk rakietowy o porównywalnym zasięgu, by przeciwdziałać rosyjskiemu zagrożeniu.

„Przywróciłoby to element wzajemnego odstraszania w teatrze europejskim. Pokazuje to także Putinowi, że nie może on wykorzystać naruszania jednego układu do nakłaniania (prezydenta USA Donalda) Trumpa, żeby podpisał inny; Rosjanie wyrażali taką nadzieję latem bieżącego roku na szczycie w Helsinkach, który okazał się fiaskiem” – pisze „WSJ”.

Gazeta wyraża też opinię, że wycofanie się Stanów Zjednoczonych z INF jest wyrazem „uznania wyłaniających się realiów innych globalnych zagrożeń nuklearnych”. Chiny nie są stroną INF i pracują nad własnymi pociskami rakietowymi średniego zasięgu, które zagrażają działaniom marynarki wojennej USA i bazom na Pacyfiku – wskazuje „WSJ” i pisze, że Waszyngton nie powinien „wiązać sobie rąk wobec Chin, aby przestrzegać postanowień układu sprzed 30 lat, który tylko USA honorują”.

„WSJ” odnotowuje negatywne reakcje na zapowiedź wycofania się Stanów Zjednoczonych z INF, w tym stanowisko Komisji Europejskiej, która uznała, że „świat nie potrzebuje nowego wyścigu zbrojeń, który nie byłby korzystny dla nikogo, a przeciwnie – doprowadziłby do jeszcze większej niestabilności”.

„Ale niestabilność powoduje Putin, a nowy +wyścig zbrojeń+ nie ustanie po prostu dlatego, że Zachód postanowi nie rywalizować” – twierdzi „WSJ” i pisze na zakończenie, że „po raz kolejny Trump zdaje się przyjmować ostrzejszą politykę w odpowiedzi na rosyjską agresję, niż robił to kiedykolwiek Barack Obama”. (PAP)


2018-10-23 20:01 (PAP) Bolton: USA formalnie powiadomią o wyjściu z INF we właściwym czasie (krótka3)

Doradca prezydenta USA Donalda Trumpa John Bolton powiedział we wtorek, że formalne powiadomienie o wycofaniu się USA z układu INF nastąpi “we właściwym czasie”. Bolton wypowiadał się na konferencji prasowej w Moskwie na zakończenie swej wizyty w Rosji.

Bolton powiedział także – w kontekście planów wycofania się z INF – że Stany Zjednoczone są obecnie dalekie od decyzji o rozmieszczeniu nowych pocisków rakietowych w Europie.

Bolton wypowiadał się po rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Od poniedziałku doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego przeprowadził w Moskwie serię spotkań z przedstawicielami władz Rosji. (PAP)

 

 

 

Magazyn Strzał.pl dla każdego kto wesprze Fundację Trybun.org.pl

Ta strona działa dzięki darowiznom na rzecz Fundacji Trybun.org.pl oraz mojemu codziennemu wysiłkowi. Z otrzymanych darowizn jest opłacany serwis PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi.

Poszukuję współpracowników, którzy będą pisali o broni palnej. Osoby zainteresowane proszę o kontakt. Sam powoli nie daję rady, a trzeba pisać, dużo pisać informacji z całego świata.