Inwazja imigrantów zbliża się do granic USA, Pentagon wysyła na granice wojsko

2018-10-25 17:53 (Reuters, AP/PAP) USA/ Pentagon wyśle na granicę z Meksykiem co najmniej 800 żołnierzy

Szef Pentagonu Jim Mattis ma podpisać rozkaz o wysłaniu na granicę z Meksykiem co najmniej 800 żołnierzy, by nie dopuścić, aby karawana migrantów z Ameryki Środkowej zmierzających do USA dostała się na ich terytorium – podaje w czwartek AP, powołując się na źródła.

Reuters, cytując przedstawiciela amerykańskiej administracji, podaje, że Pentagon otrzymał wniosek od ministerstwa bezpieczeństwa narodowego o wysłanie żołnierzy na granicę; mają oni dostarczyć pomocy logistycznej.

Według wstępnych planów Pentagon wyśle tam od 800 do 1 tys. żołnierzy – pisze Reuters.

Pentagon nie skomentował jeszcze tych doniesień.

Według danych Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji (IOM) z poniedziałku karawana liczy ponad 7 tys. osób

Prezydent Donald Trump zagroził już wcześniej, że na granicę z Meksykiem wyśle żołnierzy i wstrzyma lub ograniczy pomoc finansową dla tych krajów Ameryki Środkowej, z których pochodzą migranci zamierzający dotrzeć do USA. W poniedziałek napisał na Twitterze, że zaalarmował wojsko i straż graniczną, iż ta fala migrantów stanowi dla kraju “sytuację kryzysową”. (PAP)

2018-10-22 20:47 (AFP, AP/PAP) IOM: Karawana migrantów z Ameryki Środkowej rośnie, liczy 7 tys. osób

Karawana migrantów z krajów Ameryki Środkowej zmierzających do USA stale rośnie i liczy obecnie ponad 7 tys. osób – poinformował w poniedziałek rzecznik ONZ Farhan Aziz Haq, powołując się na raport Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji (IOM).

“Karawana liczy 7233 osoby, z których większość zamierza kontynuować swój marsz na Północ” – powiedział Haq, apelując jednocześnie o traktowanie migrantów “z szacunkiem i w sposób godny”.

Grupa reporterów AP towarzysząca karawanie potwierdza, że migrantów stale przybywa; pochodzą oni głównie z Hondurasu, ale jest też wiele osób z Gwatemali, Salwadoru i Nikaragui.

Tłum będzie nadal rósł; władze Gwatemali poinformowały w niedzielę wieczorem, że z Hondurasu do ich kraju przedostała się grupa licząca około 1 tys. migrantów, która zmierza ku karawanie.

Prezydent Donald Trump zagroził wcześniej w poniedziałek na Twitterze, że wstrzyma lub ograniczy pomoc finansową dla tych krajów Ameryki Środkowej, z których pochodzą migranci zamierzający dotrzeć do USA. Napisał również, że zaalarmował wojsko i straż graniczną.

Oznajmił też, że wśród migrantów idących z Ameryki Środkowej są terroryści z Bliskiego Wschodu; jeden z przywódców karawany, pochodzący z Salwadoru Denis Omar Contreras powiedział dziennikarzom AP: “O ile wiem, nie ma terrorystów w tych czterech krajach, jeśli nie liczyć skorumpowanych rządów”.

W niedzielę wieczorem migranci dotarli do położonego blisko granicy meksykańskiego miasta Tapachula, gdzie organizują tymczasowe obozowiska w publicznych parkach. (PAP)

2018-10-22 01:28 (Reuters,AP, AFP/PAP) Karawana migrantów zmierzających do USA przekroczyła granicę Meksyku

Wielotysięczna karawana migrantów zmierzających do USA przekroczyła w niedzielę granicę Meksyku z Gwatemalą i kieruje się dalej na północ mimo zapowiedzi prezydenta Trumpa, że zamknie przejścia graniczne.

Migranci pochodzący głównie z Hondurasu, ale także z innych państw Ameryki Środkowej, zaczęli masowo przybywać do położonego blisko granicy meksykańskiego miasta Tapachula gdzie organizują tymczasowe obozowiska w publicznych parkach.

Jak mówią, uciekają przed toksyczną mieszkanką nędzy, przemocy i korupcji w ich krajach, które powodują, że życie staje się nie do zniesienia. Od czasu do czasu migranci skandują hasło: “Jeśli nas odeślecie, powrócimy !”.

Jak informują lokalne źródła, migranci – mimo wyczerpania spowodowanego wielogodzinnym marszem – w większości ignorują propozycje policji meksykańskiej przewiezienia ich autobusami do ośrodków dla uchodźców. Obawiają się bowiem, że zostaną deportowani.

Według naocznych świadków, policjanci meksykańscy posuwają się w ślad za karawaną, ale nie interweniują.

Reuter podkreśla, że migranci kontynuują swój marsz mimo gróźb prezydenta USA Donalda Trumpa, że zamknie granicę amerykańsko-meksykańską, a także zapowiedzi rządu Meksyku, że ryzykują deportację jeśli nie będą w stanie uzasadnić potrzeby ubiegania się o azyl w Meksyku.

Prezydent Meksyku Andres Manuel Obrador okazał w niedzielę przychylne stanowisko wobec losu migrantów obiecując im zezwolenia na pracę jeśli zaczną się o nie ubiegać.

“Chcę im powiedzieć, że mogą na nas liczyć” – zadeklarował Obrador podczas wiecu z udziałem swych zwolenników w mieście Tuxtla-Gutierrez. Dodał, że będzie dążyć do wsparcia prezydenta Trumpa dla planu rozwoju gospodarczego krajów Ameryki Środkowej.

Wcześniej Trump zagroził wstrzymaniem pomocy dla krajów regionu, a w serii tweetów zasugerował, że od rozwiązania tej sprawy uzależnia ratyfikację nowo uzgodnionej umowy o wolnym handlu (USMCA), która ma zastąpić NAFTA.

“Atak na naszą południową granicę, w tym masowe przenikanie kryminalnych elementów i narkotyków, jest dla mnie jako prezydenta znacznie ważniejsze niż handel czy USMCA. Mam nadzieję, że Meksyk zatrzyma tę nawałę na swojej północnej granicy” – napisał Trump na Twitterze.

Zatrzymanie nielegalnej imigracji, a także budowa muru na granicy należały do głównych obietnic wyborczych Trumpa w czasie kampanii prezydenckiej w 2016 r. (PAP)

To normalna inwazja jaka się odbywa na USA. Wojsko inwazyjne nie jedzie wprawdzie na czołgach, ale nie ma to znaczenie. Gdy pierwsze kilka tysięcy imigrantów wedrze się do USA, za nimi pójdą miliony. Podobna inwazja trwa na Europę. Do Polski imigranci przybywają legalnie. Rząd PiS nie panuje nad sytuacją, tysiące obcych przyjeżdża do Polski.

Podejrzewam, że do USA  ta karawana nie wejdzie. Będą koczowali przy granicy, a lewackie media będą wyły, że Trump okrutny na los dzieci i kobiet. Jestem pewny, że w tej karawanie głównie młodzi mężczyźni. Taki marsz to nie dla każdego wyzwanie.

Cyniczna lewica dla zniszczenia cywilizacji jaką znamy, wysyła tysiące ludzie na marsz, nawet na ryzyko śmierci. Co tam dla lewicy ludzkie istnienie. Lewicowi władcy na sumieniach mają setki milionów pozbawionych życia ludzi.

Będzie bardzo ciekawie i bardzo niebezpiecznie. Moim zdaniem ta karawana, ta inwazja to próba ataku na Prezydenta Trumpa. To próba sprowokowania zamieszek, interwencji zbrojnej. To próba zaatakowania Republikanów jeszcze przed zbliżającymi się wyborami.


2018-10-26 18:53 (Reuters, AP/PAP) USA/Mattis podpisał rozkaz wysłania żołnierzy na granicę z Meksykiem

Szef Pentagonu Jim Mattis podpisał w piątek rozkaz wysłania żołnierzy na granicę z Meksykiem, by nie dopuścić, aby karawana migrantów z Ameryki Środkowej zmierzających do USA dostała się na ich terytorium – podaje Reuters, powołując się na źródła.

Pentagon nie skomentował jeszcze tych doniesień; rozmówcy Reutera wyjaśnili, że rozkaz Mattisa nie precyzuje jeszcze, ilu żołnierzy zostanie wysłanych na granicę.

W czwartek Pentagon otrzymał wniosek od ministerstwa bezpieczeństwa narodowego o wysłanie na granicę żołnierzy, którzy dostarczą pomocy logistycznej, a agencja AP, powołując się na źródła, napisała, że oczekuje się, iż Mattis podpisze w tej sprawie stosowny rozkaz i wyśle tam od 800 do 1 tys. żołnierzy.

Karawana migrantów jest nadal ponad 1,4 tys. km od terytorium USA – pisze AP i zwraca uwagę, że prezydent Donald Trump liczy na to, że walka z imigracją i ewentualne powstrzymanie karawany przełoży się na zwycięstwo Republikanów w listopadowych wyborach do Kongresu.

Prezydent zagroził już wcześniej, że na granicę z Meksykiem wyśle żołnierzy i wstrzyma lub ograniczy pomoc finansową dla tych krajów Ameryki Środkowej, z których pochodzą migranci zamierzający dotrzeć do USA. W poniedziałek napisał na Twitterze, że zaalarmował wojsko i straż graniczną, iż ta fala migrantów stanowi dla kraju “sytuację kryzysową”. (PAP)

 

 

Magazyn Strzał.pl dla każdego kto wesprze Fundację Trybun.org.pl

Ta strona działa dzięki darowiznom na rzecz Fundacji Trybun.org.pl oraz mojemu codziennemu wysiłkowi. Z otrzymanych darowizn jest opłacany serwis PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi.

Poszukuję współpracowników, którzy będą pisali o broni palnej. Osoby zainteresowane proszę o kontakt. Sam powoli nie daję rady, a trzeba pisać, dużo pisać informacji z całego świata.