Polacy chcą stałych baz wojsk amerykańskich w Polsce

2018-10-27 21:55 (PAP) MON: Ponad połowa Polaków chce utworzenia stałej bazy wojsk USA w naszym kraju

Ponad połowa Polaków opowiada się za utworzeniem stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce i uważa, że stała obecność żołnierzy USA w naszym kraju zwiększy poziom bezpieczeństwa – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej.

“Ponad połowa Polaków popiera starania polskiego rządu o utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich w naszym kraju oraz twierdzi, że obecność baz zwiększy poziom bezpieczeństwa” – podaje MON w sobotnim komunikacie.

Poinformowano, że w przeprowadzonym na zlecenie MON badaniu na pytanie o to “czy jest Pan(i) za utworzeniem stałej bazy wojsk amerykańskich na terenie Polski”, 55 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco. 27 proc. respondentów było przeciwko utworzeniu baz. “Podobny odsetek Polaków (56 proc.) popiera starania polskiego rządu o utworzenie stałej bazy wojsk USA w naszym kraju” – czytamy w komunikacie.

Resort poinformował, że według 66 proc. osób biorących udział w badaniu, relacje polsko-amerykańskie są dobre lub bardzo dobre. 14 proc. respondentów uznało, że są złe. Jednocześnie 56 proc. ankietowanych uznało, że stała obecność wojsk USA w naszym kraju zwiększy poziom bezpieczeństwa. Przeciwnego zdania było jedynie 4 proc. Polaków.

MON podkreśla, że resort konsekwentnie zabiega o zwiększenie zaangażowania sił NATO i USA w Polsce. “Kwestia sił zbrojnych USA w naszym kraju jest stałym elementem dialogu polityczno-wojskowego z administracją amerykańską o czym wielokrotnie mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej” – zaznaczono.

“W tym roku minister Błaszczak rozmawiał na temat stałej obecności wojsk Stanów Zjednoczonych z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem w Pentagonie. Podczas ostatniej wizyty w USA szef MON spotkał się m.in. z senatorem J. Inhofem p.o. przewodniczącego Komisji Sił Zbrojnych Senatu, W. Thornberrym, przewodniczącym Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów oraz Christopherem Smithem, jednym z sygnatariuszy listu kongresmenów do Sekretarza Obrony USA w sprawie poparcia propozycji stałej obecności wojskowej USA w Polsce. W przyszłym tygodniu szef MON spotka się z Johnem Boltonem, doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego Prezydenta USA” – informuje MON.

W komunikacie czytamy, że zdaniem Błaszczaka, “stałe zaangażowanie ze strony USA, w tym zwiększenie zasobów na terytorium Polski, byłoby przełomem w dziedzinie bezpieczeństwa europejskiego i stosunków transatlantyckich. Stanowiłoby to efektywny czynnik odstraszający oraz dałoby podstawę do strategicznego zaangażowania USA w niestabilne obecnie europejskie środowisko bezpieczeństwa”.

Zgodnie z komunikatem, badanie zostało zrealizowane przez firmę Kantar Polska. Pomiar realizowany był w dniach 12–17.10.2018 roku na reprezentatywnej dla całego kraju próbie 1067 dorosłych Polaków. Wywiady z respondentami były realizowane metodą wywiadu bezpośredniego (face-to-face) wspomaganego komputerowo (CAPI) przez wykwalifikowanych ankieterów. (PAP)

Polacy może i chcą stałych baz amerykańskiego wojska w Polsce, ale czy lewaczki z PiS robią co potrzeba aby osiągnąć ten cel? Obawiam się, wcale tak kolorowo nie jest. Moim zdaniem tow. Morawiecki jest postrzegany w USA jako międzynarodówka socjalistyczna, bardziej realizujący plan rządu światowego niż interesy Polski. O zrównoważonym rozwoju bredzi też Kaczyński, a przecież ten zrównoważony rozwój to rząd totalitarny i światowy. Kaczyński to socjalista, który nie nie akceptuje niczego czym stoi potęga Ameryki. Czy zwróciliście na to, że ten facet prawie nigdy nie odwołuje się do przykładu Ameryki? To nie dzieje się bez powodu.

Moim zdaniem stałych baz wojska amerykańskiego nie będzie w Polsce. PiS ma wyjątkowy talent aby działać w taki sposób, że jak coś się da zepsuć, to oni to psują ze szczególną mocą. Morawiecki zadeklarował swój sposób działania, polega on na wzbudzaniu nadziei i wygaszaniu ich. Po tym jak załatwiają sprawy w Polsce mam najszczersze dzisiaj przekonanie, że oni tak będą prowadzić przygotowania, że w końcu baz nie będzie, a wszystko będzie na Amerykanów. Już pierwsze objawy tego są widoczne, alarmowałem o tym we wpisie pt. To nie Amerykanie zwlekają z umiejscowieniem stałych baz wojskowych w Polsce, a rząd PiS.

PiS ideologicznie w żaden sposób nie pasuje do Ameryki prezydenta Trumpa. PiS  pasuje do socjalistycznych Niemiec i socjalistycznej Unii Europejskiej. Obawiam się, że wiedzą o tym Amerykanie i wcale nie palą się do instalowania na  stałe swoich baz w socjalistycznej Polsce. Nie wykluczam kategorycznie, że bazy jednak się pojawią. Możliwe, że tak, gdy z jakiegoś powodu będzie to potrzebne interesom amerykańskim. Oby taki zbieg zdarzeń nastąpił.

Amerykańskie bazy są nam niezbędne. To amerykańskie interesy, to amerykańskie wpływy w Polsce. Amerykańskie bazy oddziałują na państwa w których są zainstalowane. Ruscy i ich trolle przekonują, ogłupiają, że to niebezpieczne, że nie jest nam to potrzebne. Bez amerykańskiego wojska jesteśmy oddani na pożarcie Niemcom i Rosjanom. To pewne.


2018-10-28 19:19 (PAP) Błaszczak: do “Fortu Trump” trzeba przekonać Biały Dom, Pentagon i Kongres (krótka)

Żeby doprowadzić do zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, trzeba przekonać Biały Dom, Pentagon i Kongres – przypomniał w niedzielę przed wylotem do USA szef Mon Mariusz Błaszczak.

“Żeby doprowadzić do realizacji projektu +Fort Trump+, trzeba spowodować, żeby za tym projektem opowiedziały się trzy instytucje w Stanach Zjednoczonych” – powiedział minister obrony. Stąd – przypomniał – jego rozmowy w Białym domu z doradcą prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem, rozmowy w Pentagonie, gdzie powstał roboczy zespół polsko-amerykański, oraz spotkania w Kongresie, odbywane w trakcie trzech dotychczasowych wizyt w USA i na szczycie NATO w Brukseli.

“Dlaczego to jest tak ważne dla bezpieczeństwa Polski? Dlatego, że obecność wojsk amerykańskich w naszym kraju jest argumentem podstawowym odstraszającym ewentualnego przeciwnika, ewentualnego wroga” – powiedział. (PAP)

 

 

Magazyn Strzał.pl dla każdego kto wesprze Fundację Trybun.org.pl

Ta strona działa dzięki darowiznom na rzecz Fundacji Trybun.org.pl oraz mojemu codziennemu wysiłkowi. Z otrzymanych darowizn jest opłacany serwis PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi.

Poszukuję współpracowników, którzy będą pisali o broni palnej. Osoby zainteresowane proszę o kontakt. Sam powoli nie daję rady, a trzeba pisać, dużo pisać informacji z całego świata.