Sobotniego ataku na synagogę w Pittsburghu dopuścił się nienawidzący Żydów antysemita

2018-10-28 01:20 (Media, Reuters, AP/PAP) FBI: Atak na synagogę – 11 ofiar śmiertelnych, sześć osób rannych

W sobotnim ataku na synagogę w Pittsburghu śmierć poniosło 11 osób, a sześć jest rannych – podało FBI. Sprawca jest ranny i przebywa w szpitalu. Zostaną mu postawione zarzuty popełnienia przestępstwa z nienawiści (hate crime) i inne zarzuty kryminalne.

“Nienawiść i przemoc ze względu na religię nie mogą mieć miejsca w naszym społeczeństwie” – powiedział Jeff Sessions prokurator generalny Stanów Zjednoczonych.

Zarzuty popełnienia przestępstw, które zostaną postawione sprawcy ataku, mogą prowadzić do kary śmierci.

Prezydent USA Donald Trump w serii tweetów napisał w niedzielę m.in. – “Ten nikczemny antysemicki atak jest atakiem na ludzkość. Wszyscy będziemy musieli wspólnie pracować nad usunięciem trucizny antysemityzmu z naszego świata. Musimy się zjednoczyć, by pokonać nienawiść”.

Jak podał Reuters, Trump uda się do Pittsburgha. Dalsze szczegóły podróży prezydenta nie są jeszcze znane.

Sprawcą tragedii jest 46-letni Robert Bowers, który, uzbrojony w cztery sztuki broni, wszedł do synagogi Drzewo Życia podczas uroczystości nadani dziecku imienia i otworzył ogień do zebranych.

Jak podało w niedzielę BBC, wśród ofiar nie ma dzieci.

Bowers w mediach społecznościowych zamieszczał antysemickie i antyimigranckie komentarze. Jego ostatni wpis głosi, że hebrajskie Stowarzyszenie Pomocy Imigrantom “lubi ściągać (do USA) najeźdźców, który zabijają naszych ludzi. Nie mogę siedzieć i patrzyć jak zarzynani są moi ludzie. P… ich optykę. Wchodzę”.

Przewodniczący Liga Przeciwko Zniesławieniu (Anti-Defamation League) Jonathan Greenblatt oświadczył, że strzelanina w Pittsburghu “jest prawdopodobnie najbardziej śmiercionośnym atakiem na społeczność żydowską w historii Stanów Zjednoczonych”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że pragnie “wyrazić ból i współczucie dla Amerykanów”.

Synagoga znajduje się w dzielnicy Squirrel Hill, która – jak podaje AP – jest centrum społeczności żydowskiej w Pittsburghu.

Sprawca został wielokrotnie postrzelony, zatrzymany i przewieziony do szpitala.

Policja długo sprawdzała jeszcze wszystkie pomieszczenia w synagodze, by upewnić się, że napastnik nie pozostawił tam ładunków wybuchowych.

Dyrektor wydziału do spraw bezpieczeństwa publicznego w ratuszu Pittsburgha Wendell Hissrich zapewnił nieco później, że “nie ma kolejnych bezpośrednich zagrożeń”; powiedział też podczas krótkiej konferencji prasowej, że w synagodze zobaczył “straszliwą scenę zbrodni”.

“To jedna z najstraszniejszych, jakie widziałem, a widziałem sceny katastrof lotniczych” – dodał.

Wyjaśnił, że atak na synagogę traktowany jest jak przestępstwo federalne i główną agencją, która poprowadzi śledztwo w tej sprawie, będzie FBI, przy wsparciu lokalnej policji.

Władze Nowego Jorku wysłały silnie uzbrojone patrole do synagog i innych świątyń w mieście z obawy przed kolejnymi atakami.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że jest wstrząśnięty sobotnią strzelaniną w Pittsburghu i nazwał ją “straszliwym, antysemickim, brutalnym” atakiem.

Izraelski minister ds. diaspory i oświaty Naftali Bennett poinstruował swój resort, by był gotów do udzielenia wszelkiej możliwej pomocy wspólnocie żydowskiej w Pittsburghu. Bennett jeszcze w sobotę wyleci do Pittsburgha, by spotkać się z lokalną społecznością żydowską i uczestniczyć w pogrzebach ofiar.

Portal Vox przypomina, że w 2018 roku od strzałów zginęły już co najmniej 262 osoby, a 1131 było rannych; doszło do 276 poważnych strzelanin. (PAP)

2018-10-28 06:58 (PAP) USA/ Po ataku w Pittsburghu Trump polecił opuszczenie flag do połowy masztów

Po ataku na synagogę w Pittsburghu, w którym zginęło 11 osób, prezydent USA Donald Trump polecił w sobotę wieczorem opuszczenie flag do połowy masztów na budynkach administracji federalnej w całych Stanach Zjednoczonych.

Na znak “uroczystego oddania czci” ofiarom ataku flagi będą opuszczone do połowy masztów na Białym Domu, na budynkach administracji federalnej, w bazach wojskowych i morskich, a także na okrętach wojennych do środy 31 października.

Prezydent Trump podjął decyzję w tej sprawie w sobotę wieczorem, tuż po powrocie z Waszyngtonu z konwencji przedwyborczej w Indianapolis w stanie Indiana oraz wiecu w Murphysboro w sąsiednim stanie Illinois.


 

Nienawiść do Żydów to jakaś forma obłąkania. To dla mnie dowód, że ktoś jest opętany działającym złem. Niedaleka historia ma dowody na to, że zaczęło się od obwiniania Żydów o zło całego świata, a skończyło się na masowym mordowaniu ich w komorach gazowych.

Niestety w ostatnim czasie dostrzegam nasilenie nienawistnych wobec Żydów komentarzy. Gdy je czytam mam wrażenie, że wypływają właśnie z jakiegoś rodzaju obłąkania. Wczoraj np. na twitter jakiś głupek napisał, że masowy mord w Pittsburghu to n rozumie, bo Żydzi to plemię żmijowe. Na facebook mam w znajomych skądinąd fajnego człowieka, który każdy komentarz jaki u mnie zamieszcza, jakoś zaplata z Żydami i zieje na nich nienawistnym jadem.

Pojmuję to w kategoriach duchowego szaleństwa, uwierzenia w kłamstwo, że Żydzi są złem tego świata. Gdyby ci co to zieją takim ognieniem nienawiści poczytali Biblię to by się bardzo szybko zorientowali, że to działanie z piekła rodem. No cóż, aby to zrozumieć, trzeba mieć odwagę wzięcia do ręki tej księgi.


2018-10-28 14:54 (Reuters/PAP) USA/ Sprawca masakry chciał zabić wszystkich Żydów (krótka)

Sprawca sobotniej masakry w synagodze w Pittsburghu powiedział policji, że chciał zabić wszystkich Żydów, gdyż ci “dokonują ludobójstwa” na jego narodzie – ujawnił w niedzielę prokurator Scott Brady.

Poinformował on też, że wstępne przesłuchanie Roberta Bowersa odbędzie się w poniedziałek po południu oraz że nie ma przesłanek wskazujących na to, by sprawca działał w porozumieniu z innymi osobami.

Z kolei agent FBI Robert Jones, wyrażając uznanie dla działań policji, powiedział, że gdyby Bowersowi udało się wyjść z synagogi, prawdopodobnie doszłoby do dalszych aktów przemocy. Przekazał on także, że nie ma żadnych konkretnych przyczyn, dla których Bowers wybrał akurat synagogę Drzewo Życia, a nie jakąś inną.

46-letni Bowers wszedł w sobotę do synagogi podczas odbywających się w niej uroczystości i otworzył ogień do zebranych. W ataku zginęło 11 osób, a sześć zostało rannych. (PAP)


2018-10-28 17:14 (Reuters, AFP, AP, media/PAP) USA/ Prokurator: sprawca masakry chciał zabić wszystkich Żydów (opis)

Sprawca sobotniej masakry w synagodze w Pittsburghu powiedział policji, że chciał zabić wszystkich Żydów, gdyż ci “dokonują ludobójstwa” na jego narodzie – ujawnił w niedzielę prokurator Scott Brady.

Poinformował on też, że wstępne przesłuchanie Roberta Bowersa odbędzie się w poniedziałek po południu oraz że nie ma przesłanek wskazujących na to, by sprawca działał w porozumieniu z innymi osobami.

Agent FBI Robert Jones powiedział, że gdyby Bowersowi udało się wyjść z synagogi, prawdopodobnie doszłoby do dalszych aktów przemocy. Przekazał także, że nie ma żadnych konkretnych przyczyn, dla których Bowers wybrał akurat synagogę Drzewo Życia, a nie jakąś inną.

Władze Pittsburgha poinformowały w niedzielę o tożsamości ofiar masakry; zginęło 11 osób w wieku od 54 do 97 lat. Ciała znaleziono w trzech różnych miejscach w synagodze; wewnątrz padło bardzo wiele strzałów, trwało to około 20 minut, a analiza miejsca zbrodni może zająć do tygodnia – powiedział Jones.

Policja złożyła oficjalny raport z przebiegu sobotniej operacji, z którego wynika, że tuż przed godz. 10 po raz pierwszy wezwano pomoc z synagogi, dzwoniąc na numer alarmowy 911. Na miejscu zjawił się policjant, który wezwał posiłki. Do synagogi wysłano policyjny zespół taktyczny SWAT, który dostrzegł napastnika zabarykadowanego na drugim piętrze budynku. Wywiązała się strzelanina, w której rannych zostało dwóch policjantów; jeden z nich jest w stanie krytycznym.

Dwóch kolejnych policjantów zostało rannych od pocisków i rozbitego szkła.

Bowers miał ze sobą cztery sztuki broni, w tym karabin AR-15. Został ranny, i gdy był opatrywany przez policjanta powiedział, że “chciał zabić wszystkich Żydów” oraz że Żydzi “dokonują ludobójstwa na jego narodzie” – głosi oświadczenie policji.

W sobotę Bowersowi postawiono 29 zarzutów o przestępstwa federalne i 30 o przestępstwa stanowe. Prokurator generalny Jeff Sessions oznajmił, że “może to prowadzić do kary śmierci”.

Trump zapowiedział, że uda się do Pittsburgha, ale nie podał żadnych szczegółów.

W samym Pittsburghu w nocy z soboty na niedzielę tysiące ludzi wzięły udział we wspólnym czuwaniu. Wiele osób – w rozmowie z agencją AP – wiązało sobotnią tragedię z klimatem napięcia i głębokich podziałów politycznych.

Burmistrz miasta Bill Peduto oświadczył, że konieczne jest ponowne podjęcie debaty o ograniczeniu dostępu do broni i nie zgadza się on z oceną prezydenta, który w sobotę powiedział, że skutki ataku byłyby mniej dramatyczne, gdyby w synagodze byli uzbrojeni ludzie. Peduto podkreślił, że problemem nie jest bark uzbrojonych strażników, tylko łatwy dostęp do broni, którą mogą się posłużyć ludzie chcący “wyrazić rasistowską nienawiść za pomocą zbrodni”.

Bowers nie był nigdy wcześniej notowany przez policję; w mediach społecznościowych zamieszczał antysemickie i antyimigranckie komentarze. Jego ostatni wpis głosi, że hebrajskie Stowarzyszenie Pomocy Imigrantom “lubi ściągać (do USA) najeźdźców, który zabijają naszych ludzi. Nie mogę siedzieć i patrzyć, jak zarzynani są moi ludzie. P… ich optykę. Wchodzę”.

Według Ligi Przeciwko Zniesławieniu (Anti-Defamation League) strzelanina w Pittsburghu “jest prawdopodobnie najbardziej śmiercionośnym atakiem na społeczność żydowską w historii Stanów Zjednoczonych”. (PAP)


 

Co może dać ograniczenie dostępu do broni, gdy to nienawiść zawiodła tego człowieka do synagogi i nakazywała mordować niewinnych ludzi? Czy ktoś naprawdę myśli, że zdeterminowany morderca, którego motorem działania jest nienawiść do Żydów, powstrzyma się tylko z tego powodu, że spotka jakieś trudności w zdobyciu narzędzia, które wykorzysta do mordowania? Doświadczenie poucza, że wszelkie ograniczenia w dostępie do broni odnoszą skutek nie wobec przestępców lub tych, którzy przestępcami chcą zostać, a wobec praworządnych obywateli, którzy przez ograniczenia tracą szansę na skuteczne metody obrony.

Łatwo jest na podstawie takich rzezi wyprowadzać z pozoru jedynie słuszny wniosek, o konieczności ograniczania dostępu do posiadania broni. Te oparte o emocjonalny argument tezy, trzeba poddać trzeźwej ocenie. Opieranie wnioskowania o emocje jest naprawdę bardzo niebezpiecznym zabiegiem.


Oj coś mi się zdaje, że pan morderca dostanie karę śmierci w zbliżającym się procesie.

2018-11-01 16:38 (Reuters, AP/PAP) USA/ Sprawca masakry w Pittsburghu nie przyznaje się do winy

Sprawca sobotniej strzelaniny w synagodze w Pittsburghu, w której zginęło 11 osób, Robert Bowers, nie przyznaje się do winy i odpiera zarzuty, włącznie z oskarżeniem o popełnienie morderstwa i zbrodni z nienawiści – poinformowała w czwartek prokuratura federalna USA.

W czwartek odbyła się druga rozprawa Bowersa, pierwsza miała miejsce w poniedziałek, a sprawca strzelaniny pojawił się na niej na wózku inwalidzkim.

Na drugiej rozprawie Bowers stawił się jedynie z obandażowaną ręką; jak podaje AP, zachowywał się w sposób wyzywający i arogancki, lecz niewiele mówił. Potwierdził jedynie, że rozumie przedstawione mu zarzuty.

W środę sformułowany został akt oskarżenia wobec 46-letniego Bowersa, któremu postawiono 44 zarzuty, w tym przestępstwa z nienawiści, również na tle religijnym, przestępstwa z użyciem broni palnej, ataku na funkcjonariuszy policji i wiele innych. Za część z nich grozi kara śmierci.

Magazyn Strzał.pl dla każdego kto wesprze Fundację Trybun.org.pl

Ta strona działa dzięki darowiznom na rzecz Fundacji Trybun.org.pl oraz mojemu codziennemu wysiłkowi. Z otrzymanych darowizn jest opłacany serwis PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi.

Poszukuję współpracowników, którzy będą pisali o broni palnej. Osoby zainteresowane proszę o kontakt. Sam powoli nie daję rady, a trzeba pisać, dużo pisać informacji z całego świata.