Rosja rezygnuje z symboli pozorujących, że nie jest komunistyczna – wywiad wojskowy znowu będzie Главное Разведывательное Управление

2018-11-02 17:34 (PAP) Putin na jubileuszu wywiadu wojskowego zaproponował powrót do nazwy GRU

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas uroczystości, na której rosyjski wywiad wojskowy obchodził swoje stulecie, zaproponował przywrócenie jego radzieckiej nazwy – GRU (Główny Zarząd Wywiadowczy). Strukturę tę rosyjski prezydent nazwał “legendarną”.

Putin w piątek wziął udział w obchodach jubileuszu wywiadu wojskowego w moskiewskim Teatrze Armii Rosyjskiej. Zwracając się do obecnych i byłych funkcjonariuszy wywiadu, złożył im życzenia w związku ze “stuleciem legendarnego GRU”. Dodał następnie, że obecnie wywiad ten nosi nazwę Zarządu Głównego (Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych), tj. wypadło z niej słowo “wywiadowczy”. “Należałoby je przywrócić” – ocenił.

Rosyjski prezydent mówiąc o jubileuszu wywiadu wojskowego odwołał się również do historii XIX wieku i Imperium Rosyjskiego. Oświadczył, że Rosja szczyci się wszystkimi etapami w historii wywiadu. Ocenił, że oficerowie armii carskiej, którzy znaleźli się po 1917 roku w nowej strukturze, zapewnili kontynuację tej służby. Jego zdaniem uważali oni, że “nie ma większej hańby, niż zdradzić ojczyznę i swych towarzyszy”.

Zgodnie z oficjalną genealogią współczesny wywiad wojskowy powołany został w Rosji w 1918 roku. Był to najpierw Zarząd Rejestracyjny, który później stał się Zarządem Wywiadowczym Armii Czerwonej. Nazwy GRU (Główny Zarząd Wywiadowczy Sztabu Generalnego Armii Czerwonej) zaczęto używać od 1942 roku. W 2010 roku podczas reformy ministerstwa obrony zmieniono tę nazwę na Zarząd Główny, choć skrót GRU nadal jest powszechnie używany, zarówno w Rosji, jak i za granicą.

Zdaniem krajów zachodnich właśnie obecny wywiad wojskowy GU odpowiada za próbę zamachu na byłego funkcjonariusza tychże służb Siergieja Skripala, dokonaną w marcu br. w angielskim Salisbury. Władze brytyjskie uważają dwóch domniemanych sprawców, posługujących się nazwiskami Aleksandr Pietrow i Rusłan Boszyrow, za funkcjonariuszy GU.

Pojawienie się w przestrzeni publicznej wielu szczegółów dotyczących domniemanych zamachowców wielu komentatorów niezależnych mediów rosyjskich oceniało jako dowód ich nieudolności. Jednocześnie przypominano, że GRU uważany był za najbardziej skuteczną i utajnioną strukturę wśród rosyjskich służb specjalnych.

Brytyjski analityk Mark Galeotti przypomniał niedawno na łamach “Financial Times”, że agenci GRU brali udział w zajmowaniu lotniska w Pradze podczas tłumienia Praskiej Wiosny w 1968 roku przez wojska państw Układu Warszawskiego, w zamachu na prezydenta Afganistanu Hafizullaha Amina w 1979 roku, po którym doszło do sowieckiej interwencji w Afganistanie. W ostatnich latach – oceniał “FT” – funkcjonariusze GRU “odegrali kluczową rolę” w aneksji Krymu i wspieraniu prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie.


 

Wszystko powoli wraca na swoje miejsce. Właściwie to nie wraca, bo było gdzie jest, ale powoli zdejmowane są maskujące kolory i nazwy. Moim zdaniem Rosja to totalitarny i komunistyczny kraj, przy czym komunizmu nie wolno sprowadzać do formy sprawowania własności.

Wtłoczono nam do głów, że komunizm sprowadza się do formy własności. Gdy własność staje się w jakiejś części prywatna, Chiny czy Rosja przestały być komunistyczne? O nie! Własność to nie wszystko. To tylko element, można maskirowka rzeczywistych cech systemu.

Najważniejsze są wartości, cywilizacja. W komunizmie doktryną obowiązującą brak praw obywatelskich, rządy jednostki, fikcyjna kontrola nad władzą, a obowiązujący język to przemoc i kłamstwo.

Magazyn Strzał.pl dla każdego kto wesprze Fundację Trybun.org.pl

Ta strona działa dzięki darowiznom na rzecz Fundacji Trybun.org.pl oraz mojemu codziennemu wysiłkowi. Z otrzymanych darowizn jest opłacany serwis PAP.

Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi.

Poszukuję współpracowników, którzy będą pisali o broni palnej. Osoby zainteresowane proszę o kontakt.