Żydzi w Ameryce uczą się strzelać, aby nie dopuścić do kolejnej masakry

Reuters zamieścił na swojej stronie ciekawy reportaż. Jest on o nauce strzelania, szkole nauki strzelania, Davidzie Ortner, który poszedł na kurs strzelania. David Ortner uczy się tego co chciałby, aby zrobił jakiś cywil w obronie Synagogi Tree of Life w Pittsburghu. Nienawidzący Żydów Robert Bowers wtargnął tam i zastrzelił 11 osób. „Kiedy coś takiego się dzieje, to czas na pobudkę” powiedział Ortner. David Ortner ma 28 lat i jest właścicielem zakładu optycznego w Monsey w stanie Nowy Jork.

Ortner jest jednym z kilkorga Żydów, którzy wzięli udział w jednodniowym kursie w szkole Cherev Gidon Israeli Tactical Defense Academy, która znajduje się niedaleko Scranton w Pensylwanii. Kurs odbył się jako odpowiedź na atak na synagogę w Pittsburghu.

Dawid Ortner przyjechał na kurs, aby nauczyć się używania pistoletu w samoobronie oraz w ochronie swojej społeczności, także aby zapobiec takiej jak masakrze jak w synagodze w Pittsburghu. To był najtragiczniejszy atak na społeczność żydowską w historii Stanów Zjednoczonych.

„Fakty są takie, że jesteśmy w stanie wojny” –  mówi reporterowi Reuters Yonatan Stern, były oficer Izraelskich Sił Zbrojnych (IDF) zarazem dyrektor i właściciel szkoły Cherev Gidon, Israeli tactical training academy. „Chcemy, aby każdy Żyd w Ameryce miał broń”, powiedział uczestnikom zajęć.

Okazuje się, że w ciągu ostaniach sześciu lat, od kiedy istnieje Cherev Gidon, Israeli tactical training academy, popyt na szkolenia z bronią nigdy nie był wyższy niż aktualnie. Wprost setki zainteresowanych osób skontaktują się z właścicielem szkoły, wszystko ciągu kilku dni po ataku w synagodze w Pittsburghu. Niemal wszyscy zgłaszający się na naukę strzelania to Żydzi.

Nagły wzrost zainteresowania nastąpił po stwierdzeniu prezydenta Trumpa, że madowemu morderstwu można było zapobiec, gdyby synagoga miała uzbrojonego strażnika.

Niestety wielu Żydów odrzuca jednak pomysł, że broń w synagodze to najlepszy sposób, aby zapobiec takim atakom.

Rabbi Moti Rieber, dyrektor wykonawczy organizacji Kansas Interfaith Action powiedział we wtorek, że nie wierzy, aby wezwanie Trumpa do uzbrojenia większej ilości strażników mogło zapobiec atakom w miejscach kultu religijnego.

„Jakim krajem się staniemy, jeśli każda świątynia będzie miała uzbrojonego strażnika?” – powiedział Rieber. „Uważam, że mniejszy dostęp do broni będzie dużo bardziej skuteczny na dłuższą metę, niż posiadanie uzbrojonych strażników”. Czy rabi nie uczył się o losie rozbrojonych Żydów w okresie II wojny światowej?! Czy rabi nie wie o tym, że mniejszy dostęp do broni zapewnił Żydom Hitler i było to naprawdę skuteczne rozwiązanie, aby Żydów pilnowali i rozstrzeliwali uzbrojeni strażnicy?!

Według Sterna, uzbrojony strażnik w synagodze jest przydatnym czynnikiem powstrzymującym, ale nie może zastąpić uzbrojonych cywili, ponieważ morderca może zabić strażnika, a potem wejść do budynku synagogi i zabijać członków społeczności.

„Czekanie na stróżów prawa nie jest tu żadnym rozwiązaniem”, powiedział Stern.

Niektórzy z uczestników kursu organizowanego przez Cherev Gidon, Israeli tactical training academy mieli legitymacje członkowskie Narodowego Stowarzyszenia Strzeleckiego (NRA). Inni nigdy nie strzelali wcześniej z broni palnej. Dwóch uczestników było pracownikami szkół i chciało móc bronić żydowskie dzieci. Wielu z nich zamierzało przynieść w następny szabat broń do swoich synagog dla ochrony.

„Każdy musi jakoś zareagować, a to jest mój sposób”, powiedział Zev Guttman, który przyznał, że bardzo bał się broni aż do sobotniej strzelaniny, która przekonała go , że musi kupić broń.

Właściciel szkoły strzelania – Yonatan Stern – powiedział, że „serce mu rośnie”, kiedy widzi, jak jego kursanci zdobywają umiejętności, ponieważ wie, że wrócą oni do swoich synagog jako pierwsza linia ich obrony.

Jak widzicie są różni żydzi. Żydzi lewicowi i Żydzi normalnie myślący. W obliczu zagrożenia można stracić rozum i domagać się rozbrojenia, w akcie jakiegoś obłędnego szaleństwa. Może też w obliczu zagrożenie pójść po rozum do głowy, nauczyć się strzelać i kupić pistolet.

(na podstawie tłumaczenia Pawła Machała)

Magazyn Strzał.pl dla każdego kto wesprze Fundację Trybun.org.pl

Ta strona działa dzięki darowiznom na rzecz Fundacji Trybun.org.pl oraz mojemu codziennemu wysiłkowi. Z otrzymanych darowizn jest opłacany serwis PAP.

Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi.