Split payment w VAT wkrótce obowiązkowy, dalszy krok to zakaz rozliczeń gotówkowych – kontrola totalitarna nadchodzi

2018-11-15 14:24 (PAP) Świtała: myślę, że w I poł. 2019 r. roku uda się wprowadzić obowiązkowy split payment w VAT

Myślę, że w I poł. 2019 r. roku uda się wprowadzić obowiązkowy split payment w VAT – mówił w czwartek podczas Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa wiceminister finansów Filip Świtała. Jego zdaniem elementem domykającym lukę w VAT będą kasy fiskalne on-line.

Zaznaczył, że ministerstwo finansów dyskutuje na temat wprowadzenia obowiązkowej podzielonej płatności w VAT w określonych branżach z Komisją Europejską. Od decyzji KE zależy, czy i kiedy nastąpią zmiany planowane przez resort finansów. “Myślę, że już w pierwszej połowie przyszłego roku uda się ten mechanizm wprowadzić” – powiedział Świtała.

Mówiąc o dodatkowych działaniach zmierzających do domknięcia luki w VAT wiceminister powiedział, że resort nie spoczywa na laurach. Wskazał przy tej okazji na rolę raportowania. “Kasy fiskalne on-line są takim elementem” – ocenił. Wskazał, że to element, który pozwoli na bieżąco raportować wyniki sprzedaży.

“Co więcej kasy online pozwolą na bieżąco kontrolować, czy wyniki sprzedaży są prawidłowo raportowane” – wyjaśnił wiceminister.

Zdaniem partnera w Crido Taxand Romana Namysłowskiego, jeżeli poprawi się mechanizmy kontroli i weryfikacji VAT-u na styku przedsiębiorcy i konsumenta, to osiągniemy sukces na który czekamy.

“Czyli uszczelnienie luki VAT-owskiej do 2020 r. Kasy online i analityka, która za tym ma stać, powiązanie JPK, STIR z kasami online (…) da ten efekt, że kontrolowany będzie cały łańcuch” – powiedział Namysłowski.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska negatywnie zaopiniowała wniosek Rumunii dotyczący wprowadzenia podzielonej płatności w VAT przez Rumunię. Kraj ten wprowadził obowiązkowy split payment odnoszący się do niektórych podatników 1 stycznia 2018 r., nie czekając na decyzję Komisji.

Dyrektor departamentu podatku od towarów i usług Wojciech Śliż ocenił wówczas w rozmowie z PAP, że postępowanie KE nie powinno mieć wpływu na decyzję Komisji wobec Polski. Zapewnił, że oczekuje jej ze spokojem.

W Polsce przepisy o dobrowolnym split payment, czyli mechanizmie podzielonej płatności (MPP) zaczęły obowiązywać 1 lipca br. Przewidują one, że do standardowego rachunku wykorzystywanego w działalności gospodarczej banki otworzyły każdemu przedsiębiorcy osobne konto VAT. Gdy kontrahent decyduje się na realizację płatności z wykorzystaniem podzielonej płatności, kwota netto trafia na zwykły rachunek, a część odpowiadająca VAT zostaje przelana na konto VAT. Możliwości dysponowania pieniędzmi z kont VAT jest ograniczona – z zasady można nimi regulować zobowiązania VAT wobec fiskusa, bądź płacić dostawcom część dotyczącą VAT, także na specjalne konto. Inne wykorzystanie środków z rachunku VAT jest możliwe wyłącznie za zgodą organu podatkowego i po upływie określonego czasu.

Resort finansów chce jednak, aby mechanizm ten był obowiązkowy w niektórych branżach i w obrocie określonymi towarami. Miałby on zastąpić inne środki specjalne obecnie stosowane, czyli zarówno odwrócone obciążenie VAT, jak i solidarną odpowiedzialność. (PAP)


O tym, że split payment to największy przekręt rządów narodowych socjalistów z PiS, już pisałem. W styczniu 2018 r. pisałem, że mechanizm split payment będzie systematycznie zmierzał do całkowitego wyłączenia możliwości dokonywania płatności gotówkowych. Nie myliłem się. Jak czytacie planowane jest wprowadzenie przymusowego stosowania mechanizmu płatności split payment. Póki co narodowi socjaliści z PiS mówią, że obowiązkowy charakter będzie dla niektórych branż. Nie myślcie, że nie będzie to obowiązkowe dla wszystkich. Będzie i to jeszcze przed końcem ich rządów.

W kolejnym zdaniu wpisu ze stycznia pisałem, że to będzie znaczący krok w kierunku wyłączenia pieniądza gotówkowego całkowicie, także w transakcjach detalicznych. Ten kierunek naznaczony został już wcześniej przez tow. premiera. Wprowadzenie mechanizmu split payment jest dokonywane pod dwoma hasłem uszczelnienie systemu podatkowego. Dla przedstawicieli socjalistycznego rządu nie ma żadnej granicy w dążeniu do kontroli człowieka w celu wyciśnięcia z niego ostatniej złotówki tytułem podatku, może być vat. Dla nich nasze pieniądze są ich własnością.

Pod hasłem uszczelnienia systemu płacenia podatków, wprowadzone zostaną płatności bezgotówkowe. Gdy tak się stanie, totalitarna kontrola stanie się faktem. Ktoś anonimowy będzie mógł decydować kto może, a kto nie może dzisiaj jeść. Oczywiście będzie hasło sztandarowe: jak jesteś uczciwy nie masz się czego obawiać. Pamiętajcie jednak, że standardy uczciwości będą zapisane w dzienniku ustaw i nie będą miały związku z tzw. moralnością, która została opisana w Biblii.

W taki oto prosty sposób państwo stanie się bogiem, a totalitarna kontrola faktem. Strzeżcie się! Kto nie wierzy w Boga ten wierzy w państwo, które mus zastępuje Boga. Tym różni są lewacki rząd PiS, od rządu wolnych ludzi, że dla lewaków z PiS najważniejsze jest państwo, bo oni wierzą w państwo, państwo jest ich bogiem.

Dla przypomnienia kilka ważnych słów od Prezydenta Wolnych Ludzi: In America we don’t worship government, we worship God (w Ameryce nie czcimy rządu, my oddajemy cześć Bogu). Gdyby ktoś nie widział związku, temu niestety nie jestem w stanie pomóc.

Pełny tytuł wpisu powinien mieć brzmienie: Split payment w VAT wkrótce obowiązkowy, dalszy krok to zakaz rozliczeń gotówkowych – kontrola totalitarna nadchodzi, rząd totalitarny już jest.