Symbole miasta Radomia m.in. pistolet Vis pojawiły się w centrum miasta – skandaliczna rzeźba VIS-a bez polskiego orła!

2018-11-17 08:11 (PAP) Radom/ Symbole miasta, m.in. pistolet Vis i maszyna do szycia “Łucznik” pojawiły się w centrum

Małe rzeźby z brązu przedstawiające symbole Radomia, m.in. legendarną maszynę do szycia “Łucznik”, aparat telefoniczny z Radomskiej Wytwórni Telefonów, pistolet Vis i buty z “Radoskóru” pojawiły się w centrum miasta. Projekt jest realizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

Na projekt “Piękniejsze Śródmieście – symbole naszego miasta w formie małej architektury” składa się 14 rzeźb. Są to przedmioty, z których słynął przed laty, a także znany jest dzisiaj, Radom.

“Chcieliśmy przypomnieć wszystkie te rzeczy, które były wytwarzane w naszym mieście przed laty, były znane w całej Polsce i eksportowane w dużych ilościach za granicę” – powiedział PAP jeden z pomysłodawców projektu Sebastian Pawłowski.

Na ulicach Radomia można zobaczyć wykonane w skali jeden do jednego odlewy maszyn do szycia i pisania – popularnych “Łuczników”, produkowanych w radomskich Zakładach Metalowych. Jest też aparat telefoniczny z Radomskich Zakładów Telefonów oraz pistolet Vis, którego produkcja rozpoczęła się w okresie międzywojennym w radomskiej fabryce. Zwiedzający Radom odnajdą także rzeźbę przedstawiającą czółenka z Radoskóru i kultowe buty “sofiks”, czyli pierwsze polskie obuwie sportowe na rzepy, produkowane w latach 80. XX wieku przez firmę polonijną z Radomia.

“Chcieliśmy wszystkie te przedmioty zachować nie tylko w formie muzealnej, ale też pokazać w sposób bardziej przystępny dla mieszkańców i turystów” – podkreślił Pawłowski. Dlatego – jak zaznaczył – wzorem poustawianych po całym Wrocławiu figurek krasnali, radomskie symbole także można odnaleźć w różnych nietypowych miejscach miasta. Np. odlew pistoletu Vis położono niedaleko Resursy Obywatelskiej, gdzie w czasach okupacji doszło do zamachu na przebywających tam Niemców, a maszynę do szycia “Łucznik” umieszczono przy budynku dawnej szkoły odzieżowej.

Wszystkie rzeźby wykonał Sławomir Micek, artysta, który jest także m.in. autorem stolika Gombrowicza ustawionego w Radomiu na pl. Konstytucji 3 Maja.

Projekt “Piękniejsze Śródmieście – symbole naszego miasta w formie małej architektury” zrealizowano w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. Jego koszt to niespełna 130 tys. zł.

Pomysłodawcy projektu zapowiadają jego kontynuację w kolejnych latach. “Takich charakterystycznych przedmiotów wytwarzanych w Radomiu były dziesiątki. Dlatego chcemy je wszystkie upamiętnić” – dodał Pawłowski.

Zdaniem dyr. kancelarii prezydenta Radomia Mateusza Tyczyńskiego “Piękniejsze Śródmieście…” to jeden z ciekawszych projektów, jakie zostały zgłoszone w tej edycji budżetu obywatelskiego. “Jak widać budżet obywatelski to nie tylko projekty typowo inwestycyjne, poprawiające jakość życia. Radomianom zależy także na budowie pozytywnego wizerunku naszego miasta” – wyjaśnił Tyczyński. (PAP)

To dla mnie przerażająca rzeźba. Pistolet VIS w wersji niemieckiej? Polski VIS miał wygrawerowanego na zamku orła! Dlaczego ktoś nie odwzorował tego co polskie, a nadał mu wersję moim zdaniem wykastrowaną z polskości?! Proszę oto zdjęcia pistoletu VIS, ten od góry był wyprodukowany w krótkiej serii kilka lat temu, a ten poniżej to VIS z 1939 roku. Czy dostrzegacie różnicę pomiędzy tym jak wygląda polski VIS, a tym jak ten wyrzeźbiony “symbol” Radomia?

Niemiecka produkcja polskiego pistoletu VIS wyglądała mniej więcej tak. Charakterystyczna i znamienna różnica to usunięcia z zamka wizerunku polskiego godła – orła. W  takiej wersji Niemcy podczas II wojny światowej produkowali pistolet VIS. Niemcy wyprodukowali wprawdzie wielokrotnie więcej pistoletów VIS niż Polaka w całej swojej historii, ale czy to uzasadnienia takie rzeźbienie aby nie przypominało Polskich czasów, gdy produkcja była polska?

Tu jeszcze porównanie szczegółów:

Rzeźba:

Niemiecka produkcja pistoletu VIS:

Polska, przedwojenna produkcja pistoletu VIS:

Po obejrzeniu szczegółów widzę, że tu jednak ktoś celowo usunął orła, w artystycznej wizji zapewne. Rzeźba wskazuje, że ktoś posługiwał się polskim pistoletem jako wzorem, ale wyrzeźbił tylko część tego co było wygrawerowane na zamku. Układ grawerunku na zamku jest jak pierwszy segment na polskim pistolecie. Nie ma jednak najważniejszej, centralnej części grawerowania na pistolecie VIS – polskiego orła.

– Że, to ma Radom symbolizować… aha, ale Radom to polskie miasto, a nie nie wiadomo jakie i pistolet był polskim pistoletem VIS produkowanym w Radomiu, a nie radomskim pistoletem VIS.

Tak czy inaczej szkoda słów. Nie mają się czym szczycić mieszkańcy Radomia, moim zdaniem powstała wstydliwa rzeźba.

Może nie powinien się złościć? Tak czy inaczej produkcja pistoletu VIS to już tylko historia. Obiecywał publicznie prezes Fabryki Broni “Łucznik” Radom, że w tym roku (2018) rozpocznie się seryjna produkcja pistoletu VIS i były to tylko słowa. Niezrealizowane obietnice bez słowa wytłumaczenia muszą mieć jakieś konsekwencje, choćby jakieś symboliczne.

Niemcy produkowali pistolet VIS na masową skalę, wyprodukowali go setki tysięcy. W sumie to może nawet i lepiej aby był w wersji bardziej przypominającym niemiecką produkcję, skoro w ten kraj nie bardzo jest zainteresowanie odtworzeniem czy wznowieniem produkcji tego legendarnego pistoletu. Skoro pistolet VIS produkowany były przede wszystkim przez Niemców na potrzeby niemieckich wojsk, to może niech będzie jak jest.

Ręce mi z bezradności opadają jak bardzo dziadowski jest ten kraj, jak bardzo nikomu nie zależy na symbolach naszej polskości. Symbolem polskości był, nie jest, pistolet VIS, ale z orłem na zamku!

Powie ktoś, że nie powinienem narzekać, a cieszyć się, że pistolet został wymieniony jako symbol miasta Radomia. Cieszę się, że pistolet VIS ma związek z Radomiem, a właściwie to miał. No i gdy tak spojrzę na rzeczywistość, to nie sposób mieć radość w pełni. Miał, a mógłby nadal mieć…