Od kilku lat sprzedaż broni w USA w Black Friday bije kolejne rekordy

W Stanach Zjednoczonych nie istnieją rejestry broni palnej. Nie ma więc precyzyjnych informacji ile się sprzedaje w USA broni. Najlepszą metodą sprawdzenia ile (mniej więcej/około) sprzedaje się broni. Przy każdej transakcji sprzedaży broni przez licencjonowanego sprzedawcę w Stanach Zjednoczonych dokonuje się sprawdzenia w bazie FBI przeszłości kryminalnej osoby, która kupuje broń palną. Jest to tzw. background check. Ilość zapytań danego dnia do FBI o sprawdzenie przeszłości kupującego, pokazuje prawdopodobną wielkość sprzedaży broni tego dnia.

Powyżej grafika pokazująca rekordowe ilości zapytań do bazy FBI, ze wskazaniem dnia. Jak widzicie od kilu lat dzienne rekordy sprzedaży broni zdobywane są w Black Friday. W zeszłym roku padł absolutny rekord sprzedaży broni jednego dnia, było to właśnie w Black Friday. Ponad 203 tysiące zapytań, co pozwala sądzić, że tego dnia sprzedano ponad 203 tysiące egzemplarzy broni. Wykres nie obejmuje danych z tego roku, poznamy je za kilka dni.

Amerykańscy sprzedawcy broni przygotowują się odpowiednio  na ten dzień. Ceny broni są obniżane. Podobny zwyczaj, oczywiście na mikroskopijną skalę odnotowuje się również w Polsce. Wczoraj sprzedawcy broni do gruby broń palna, liczącej ponad 45 tysięcy członków, wstawiali jeden po drugim zachęty do odwiedzenia sklepów w Black Friday.

Trend ogólnoświatowy jest taki, że sprzedaż broni rośnie. W Ameryce widać to jednoznacznie. Podobne jest w Polsce. Oczywiście Polska nie jest dobrym przykładem, z uwagi na kagańcowe przepisy o broni. Jednak niezmienna sytuacja w polskich przepisach od 2011 roku, w pewnym sensie ustabilizowanie sytuacji w zakresie wydawanych decyzji, sprawia, że z roku na rok w Polsce przybywa po kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy broni.

Sprzedaż kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy broni rocznie Polsce, sprzedaż kilkuset tysięcy egzemplarzy broni dziennie w USA. Jak widzicie różnica cywilizacyjna jest gigantyczna. Z całą pewnością nie jest usprawiedliwiona różnicą w zakresie ludności mieszkającej w USA i Polsce.