Atak sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na Marynarkę Wojenną Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej

2018-11-25 21:01 (Reuters,Interfax-Ukraina/PAP) Rosjanie zajęli ukraińskie okręty w Cieśninie Kerczeńskiej (opis)

Ukraińska marynarka wojenna poinformowała w niedzielę wieczorem, że rosyjskie siły specjalne zajęły jej trzy okręty na Morzu Czarnym. Wcześniej ukraińska marynarka informowała, ze Rosjanie otworzyli ogień do niektórych z jej okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej.

Podano, że dwa okręty zostały trafione i że dwóch marynarzy zostało rannych.

Administracja prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki poinformowała, że jest on w stałym kontakcie z Unią Europejską i NATO w związku z wydarzeniami w Cieśninie Kerczeńskiej. Poroszenko zlecił Ministerstwu Spraw Zagranicznych, by powiadomiło o tym zajściu państwa grupy G7 i członków Rady Bezpieczeństwa.

“Uważamy najnowsze działania Federacji Rosyjskiej wobec okrętów marynarki wojennej Ukrainy za akt agresji, nakierowany na celowe eskalowanie przez Rosję sytuacji na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej” – napisano w komunikacie prezydenckiej służby prasowej.

Prezydent Poroszenko zwołał pilne posiedzenie gabinetu wojskowego – poinformował jego rzecznik.

W niedzielę po południu dowództwo ukraińskiej marynarki wojennej informowało, że Rosja skierowała śmigłowce bojowe nad Cieśninę Kerczeńską, przez którą próbowały przepłynąć tego dnia trzy jednostki marynarki wojennej Ukrainy.

Ukraińska marynarka przekazała, że w związku z pojawieniem się jej jednostek Rosjanie wysłali nad Cieśninę Kerczeńską dwa uzbrojone śmigłowce szturmowe Ka-52. Rosyjskie media podawały, że z Krymu nad Cieśninę wyleciały myśliwce Su-25.

Wcześniej marynarka wojenna Ukrainy poinformowała o staranowaniu przez rosyjski okręt „Don” ukraińskiego holownika redowego „Jany Kapu”, który płynął wraz z dwoma małymi opancerzonymi kutrami „Berdiansk” i „Nikopol” z portu w Odessie nad Morzem Czarnym do Mariupola nad Morzem Azowskim.

Z wydanego rano komunikatu wynikało, że do incydentu doszło na wodach Morza Azowskiego. Najnowsze informacje wskazują jednak, że ukraiński holownik został staranowany przez rosyjski okręt jeszcze przed wpłynięciem pod most nad Cieśniną Kerczeńską, który łączy Rosję z zaanektowanym przez nią Krymem. “Jany Kapu” ma uszkodzony silnik, poszycie i balustradę oraz stracił tratwę ratunkową.

Po południu dowództwo ukraińskiej marynarki podało, że jej dwa kutry patrolowe i holownik wciąż oczekują na przepłynięcie przez Cieśninę Kerczeńską. Informowało także, że Rosjanie twierdzą, iż przebiegający tamtędy szlak wodny jest zablokowany przez tankowiec, który osiadł na mieliźnie. „Informacje te na razie nie zostały potwierdzone przez międzynarodowe systemy kontroli żeglugi” – ogłosiła marynarka Ukrainy w komunikacie.

Wcześniej oświadczyła, że „Federacja Rosyjska po raz kolejny pokazała swoją agresję i całkowite lekceważenie norm prawa międzynarodowego”. MSZ Ukrainy oceniło, że zachowanie Rosji na Morzu Czarnym i Azowskim stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

„Takie działania są zagrożeniem dla bezpieczeństwa wszystkich państw regionu Morza Czarnego i wymagają natychmiastowej reakcji wspólnoty międzynarodowej” – oświadczyła ukraińska dyplomacja.

„Na Azowie zaczyna się eskalacja w celu zmuszenia naszych marynarzy, by jako pierwsi otworzyli ogień” – skomentował na Facebooku ukraiński politolog Jewhen Mahda.

Rosja od kilku miesięcy zatrzymuje statki płynące do ukraińskich portów na Morzu Azowskim, tłumacząc, że ma do tego prawo na mocy porozumienia o wspólnym korzystaniu przez Ukrainę i Rosję z wód tego akwenu.

Rosja kontroluje także Cieśninę Kerczeńską, która łączy Morze Azowskie z Morzem Czarnym, i zbudowała nad nią most prowadzący z Rosji na zaanektowany przez nią Krym.

W październiku Parlament Europejski uchwalił rezolucję o łamaniu przez Rosję prawa międzynarodowego na Morzu Azowskim. W rezolucji zwrócono m.in. uwagę na nielegalne wydobywanie przez Rosję ropy naftowej i gazu na ukraińskich wodach terytorialnych. Podkreślono także, że Moskwa dąży do przekształcenia Morza Azowskiego w “jezioro wewnętrzne” Federacji Rosyjskiej.

Zaniepokojenie w związku z działaniami Rosji na Morzu Azowskim wyrażał również sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zwracał uwagę, że utrzymanie swobody poruszania się po wodach Morza Azowskiego jest ważne nie tylko dla Ukrainy, ale również dla statków należących do krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego i handlu między krajami NATO i Ukrainą.(PAP)

Szczerze pisząc nie bardzo  rozumiem dlaczego Ukraińcy nie odpowiedzieli  walką. Na Krymie też stali jak osłupiali pozwalali jakimś zielonym ludkom maszerować po ich ziemi. Teraz to samo.

Putin działa jak Hitler, metodą faktów dokonanych. Do momentu, do którego nie poczuje faktów, a będzie czytał noty dyplomatyczne, nie cofnie się a nawet będzie zachęcony.

Patrzymy na rozwój wypadków, bo robi się ciekawie.

2018-11-25 21:33 (PAP) Siły rosyjskie zajęły trzy ukraińskie okręty

“W tym momencie Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej szturmują kutry marynarki wojennej Ukrainy” – napisał w niedzielę wieczorem na Facebooku Aleksander Babin, przedstawiciel prezydenta Ukrainy w Republice Autonomicznej Krymu.

Ukraińska marynarka wojenna poinformowała, że rosyjskie siły specjalne zajęły jej trzy okręty na Morzu Azowskim. Wcześniej ukraińska marynarka informowała, ze Rosjanie otworzyli ogień do niektórych z jej okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej. Podano, że dwa okręty zostały trafione i że dwóch marynarzy jest rannych.

W niedzielę po południu dowództwo ukraińskiej marynarki wojennej informowało, że Rosja skierowała śmigłowce bojowe nad Cieśninę Kerczeńską, przez którą próbowały przepłynąć tego dnia trzy jednostki marynarki wojennej Ukrainy.

Wcześniej marynarka wojenna Ukrainy poinformowała o staranowaniu przez rosyjski okręt „Don” ukraińskiego holownika redowego „Jany Kapu”, który płynął wraz z dwoma małymi opancerzonymi kutrami „Berdiansk” i „Nikopol” z portu w Odessie nad Morzem Czarnym do Mariupola nad Morzem Azowskim.

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy opublikował wideo z wydarzeń na Morzu Azowskim nagrane przez Rosjan. Słychać rozkazy wypowiadane przez rosyjskich wojskowych – według ukraińskiego ministra będzie to dowodem dla międzynarodowych sądów.

“Agresja! Oczekujemy reakcji zaprzyjaźnionych krajów” – napisał Arsen Awakow.


Międzynarodowe sądy?!

Reakcja sojuszników?!

O czym oni piszą? Przecież nie doszukają się sprawiedliwości ani w sądach, ani nikt nie kiwnie palcem na to co robi agresywna Rosja. Jedyna nadzieja w Trumpie, ale też przecież nie wypowie Rosji wojny.

Taki los spotka każdego kolejnego, którego zaatakuje Rosja. Jedyne rozwiązanie i jedyna nadzieja, to odpowiedź walką, co może chcących świętego spokoju sojuszników zmusić do reakcji. Tylko kto się na to odważy ze strony Ukraińskiej?

2018-11-25 21:54 (PAP) Rosja/ Rzeczniczka MSZ oskarżyła Ukrainę o “prowokację” na Morzu Azowskim

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa zamieściła w niedzielę wieczorem wpis na swoim Facebooku, w którym oskarżyła władze Ukrainy o “prowokację” i “bandyckie metody”. Komentarz rzeczniczki dotyczy niedzielnych wydarzeń na Morzu Azowskim.

Przedstawicielka MSZ Rosji oskarżyła władze Ukrainy o “prowokację” i wywieranie “siłowej presji”, oznajmiła też, że stosują one “bandyckie metody”.

Wcześniej w niedzielę rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) na anektowanym przez Rosję Krymie zarzuciła Ukrainie, iż jej trzy okręty przekroczyły granicę i wpłynęły na wody terytorialne Rosji. Ukraińska marynarka wojenna podała, że rosyjskie siły specjalne zajęły trzy okręty. Natomiast FSB utrzymywała w niedzielę wieczorem, że trzy okręty ukraińskie obrały kurs powrotny i wracają do portu w Berdiańsku.

FSB oświadczyła także, że ma dowody na to, iż strona ukraińska “przygotowywała prowokację” na Morzu Czarnym.

Wcześniej ukraińska marynarka wojenna podała, że Rosjanie otworzyli ogień do niektórych okrętów. W niedzielę rano to samo źródło informowało, że ukraiński holownik został staranowany przez rosyjski okręt.

Rosja w niedzielę skierowała śmigłowce bojowe nad Cieśninę Kerczeńską. Cieśnina – według mediów – została zamknięta dla żeglugi cywilnej. Trasa pod wybudowanym przez Rosję mostem na Krym została zatarasowana przez dużą jednostkę.


No oczywiście, nie można było tego nie przewidzieć. Ruska propaganda jest naprawdę przewidywalna. Prowokacja, bandyckie metody, Ukraińcy są winni temu, że rosyjskie wojska ich ostrzelały i zajęły okręty wojenne. No kłamią, każdy to wie, ale kto im co zrobi? 🙂


2018-11-26 08:24 (Reuters/PAP) Reuters: ukraińskie okręty znajdują się w porcie w Kerczu

Trzy ukraińskie okręty przejęte przez siły rosyjskie w Cieśninie Kerczeńskiej u wybrzeży anektowanego przez Rosję Krymu znajdują się w porcie w Kerczu – poinformowała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na anonimowego świadka.

Według tego informatora w pobliżu jednostek ukraińskiej marynarki wojennej widać było ludzi w mundurach w stylu marynarki wojennej, a same okręty nie wyglądały na uszkodzone.

W niedzielę dwa ukraińskie kutry oraz holownik, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne.

Do tej pory nic nie było wiadomo na temat losu trzech okrętów oraz ich załóg, złożonych łącznie z 23 osób. MSZ Ukrainy zażądało od Rosji ich uwolnienia.

Strona rosyjska twierdzi, że ukraińskie jednostki naruszyły granicę i wpłynęły na rosyjskie wody terytorialne. MSZ w Moskwie zarzuciło stronie ukraińskiej “prowokację”.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w nocy z niedzieli na poniedziałek uznał, że w związku z rosyjskim atakiem na okręty parlament w Kijowie powinien rozpatrzyć wprowadzenie stanu wojennego; posiedzenie w tej sprawie ma się odbyć w poniedziałek. W związku z incydentem ukraińskie siły zbrojne zostały w poniedziałek postawione w stan pełnej gotowości bojowej. (PAP)


2018-11-26 06:52 (AP/PAP) Odbędzie się pilne posiedzenie RB ONZ ws. zajść na Morzu Azowskim (opis)

Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ odbędzie się w poniedziałek w sprawie eskalacji napięć między Rosją a Ukrainą – poinformowała ambasador USA przy ONZ Nikki Haley. W niedzielę rosyjskie siły specjalne zajęły trzy ukraińskie okręty na Morzu Azowskim.

Haley przekazała na Twitterze, że posiedzenie Rady Bezpieczeństwa odbędzie się w Nowym Jorku o godz. 11 (godz. 17 czasu polskiego).

O zwołanie pilnego posiedzenia RB ONZ w sprawie sytuacji na Morzu Azowskim w niedzielę zwróciła się Rosja – informował wcześniej przedstawiciel rosyjskiej delegacji Dmitrij Polanski, jako uzasadnienie podając “niebezpieczny rozwój sytuacji na Morzu Azowskim”.

W niedzielę dwa ukraińskie kutry oraz holownik, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne.

Rosja oskarżyła ukraińskie jednostki o naruszenie granicy i wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) potwierdziła w niedzielę wieczorem, że zatrzymała trzy okręty Ukrainy i że użyto wobec nich broni.

Ukraina informuje o sześciu marynarzach rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału, Rosja – o trzech.

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oskarżyła stronę ukraińską o “prowokację”. FSB oświadczyła w niedzielę wieczorem, że ma dowody na to, iż strona ukraińska “przygotowywała prowokację” na Morzu Czarnym.

W poniedziałek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy, na którym rozważone zostanie wprowadzenie stanu wojennego.

Unia Europejska i NATO wezwały do deeskalacji sytuacji na Morzu Azowskim.(PAP)


2018-11-25 23:15 (PAP) Rosja/ FSB potwierdza zatrzymanie i ostrzał ukraińskich okrętów (opis)

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) potwierdziła w niedzielę wieczorem, że zatrzymała trzy okręty Ukrainy i że w celu zatrzymania użyła wobec nich broni. FSB oświadczyła, że okręty te naruszyły granicę Rosji.

FSB oświadczyła, że okręty te przekroczyły granicę i “manewrowały w sposób niebezpieczny”, a także, że nie reagowały na polecenia jednostek rosyjskich – służb pogranicznych FSB i okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Trzej ukraińscy marynarze zostali ranni – dodały rosyjskie służby. Utrzymują one także, że ranni otrzymali pomoc medyczną i że ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Strona ukraińska podała ze swej strony, że rannych zostało sześciu jej marynarzy.

FSB w niedzielę wieczorem utrzymywała najpierw, że okręty ukraińskie zawróciły i popłynęły w stronę portu w ukraińskim mieście Berdiańsk.

Wydarzenia na Morzu Azowskim rozwijały się w niedzielę od chwili, gdy FSB zarzuciła Ukrainie, iż jej trzy okręty przekroczyły granicę i wpłynęły na wody terytorialne Rosji. Ukraina poinformowała, że jej holownik został staranowany przez rosyjski okręt. Następnie ukraińska marynarka wojenna podała, że Rosjanie otworzyli ogień do niektórych okrętów.

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oskarżyła stronę ukraińską o “prowokację”. FSB oświadczyła w niedzielę wieczorem, że ma dowody na to, iż strona ukraińska “przygotowywała prowokację” na Morzu Czarnym.

Media na Ukrainie i niezależne media rosyjskie przekazały, że Rosja skierowała śmigłowce bojowe nad Cieśninę Kerczeńską. Cieśnina została także zamknięta dla żeglugi cywilnej. Trasa pod wybudowanym przez Rosję mostem na anektowany Krym została zatarasowana przez dużą jednostkę.