Imigranci z Ameryki Środkowej próbowali wedrzeć się na terytorium USA, szturmując granicę

2018-11-26 00:47 (AFP, dpa, Reuters/PAP) Meksyk/ Migranci z Ameryki Środkowej próbowali przedrzeć się na terytorium USA

Kilkuset migrantów z Ameryki Środkowej próbowało w niedzielę nielegalnie przekroczyć granicę USA na przejściu granicznym w mieście Tijuana na północnym zachodzie Meksyku. Interweniowały służby porządkowe obu krajów.

Według meksykańskich mediów od 500 do 700 migrantów przedarło się przez kordon meksykańskiej policji. Następnie część z nich próbowała sforsować graniczne ogrodzenie. Amerykańskie służby porządkowe użyły wobec nich gazu łzawiącego.

“Niektóre grupy migrantów próbowały przedrzeć na terytorium Stanów Zjednoczonych” – potwierdził szef meksykańskiego MSW Alfonso Navarrete Prida. Dodał, że ci migranci, którzy złamali prawo, zostaną wydaleni z Meksyku.

Przejście graniczne, na którym doszło do tego incydentu, zostało zamknięte do odwołania – poinformowała placówka amerykańskiej straży granicznej w San Diego.

Tysiące migrantów, głównie z Hondurasu, ale także z innych krajów Ameryki Środkowej, którzy opuścili ich kraje w połowie października uciekając przed nędzą, brakiem perspektyw i plagą przestępczości, systematycznie dociera obecnie do granicy USA.

Do niewielkiego meksykańskiego miasta Tijuana na granicy z USA dotarło już blisko 5 tys. migrantów.

Tymczasem prezydent USA Donald Trump napisał w sobotę na Twitterze, że “migranci na południowej granicy nie będą wpuszczeni do Stanów Zjednoczonych do czasu indywidualnego zaaprobowania ich wniosków przez sąd”. “Wpuścimy tylko tych, którzy przybędą do naszego kraju legalnie. Wobec innych stosujemy konsekwentnie politykę +Złapać i Zatrzymać+” – dodał.

Trump, który nazwał karawanę migrantów “inwazją”, zagroził też całkowitym zamknięciem południowej granicy “w razie potrzeby”.

Dwa dni wcześniej prezydent USA ogłosił, że zezwolił amerykańskiemu wojsku na użycie w razie konieczności “śmiercionośnej siły” na granicy z Meksykiem. (PAP)

2018-11-26 02:48 (dpa/PAP) USA/ Nielsen: Nie będziemy tolerować bezprawia na granicy

Minister bezpieczeństwa narodowego Kristjen Nielsen skrytykowała próbę nielegalnego przekroczenia granicy przez kilkuset migrantów na przejściu granicznym z Meksykiem. “Nie będziemy tolerować tego rodzaju bezprawia” – napisała w niedzielę Nielsen na Twitterze.

Nielsen podkreśliła, że władze USA nie zawahają się przed zamykaniem przejść granicznych ze względów bezpieczeństwa. Poinformowała, że właśnie ze tych względów, po próbie nielegalnego przekroczenia granicy przez kilkuset migrantów, zamknięte zostało do odwołania przejście na granicy z Meksykiem, w pobliżu San Diego w Kalifornii.

Szefowa amerykańskiego resortu bezpieczeństwa narodowego zagroziła, że “każdy, kto niszczy własność USA i naraża na niebezpieczeństwo urzędników granicznych, będzie ścigany i karany.”

Kilkuset migrantów z Ameryki Środkowej próbowało w niedzielę przedostać się nielegalnie do USA na przejściu granicznym w mieście Tijuan w północno zachodnim Meksyku. (PAP)

2018-11-26 03:26 (Reuters, dpa/PAP) Meksyk: Deportujemy migrantów, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę z USA

Meksyk deportuje migrantów z grupy około 500 osób, które w niedzielę próbowały “brutalnie” i “nielegalnie” przekroczyć granicę z USA – zapowiedziało w niedzielę wieczorem czasu lokalnego meksykańskie MSW.

Około 500 migrantów z Ameryki Środkowej próbowało nielegalnie przekroczyć granicę z USA na przejściu granicznym w mieście Tijuana w północno-zachodnim Meksyku.

“Migranci, których tożsamość może zostać ustalona, będą musieli natychmiast opuścić Meksyk” – poinformował w komunikacie meksykański resort spraw wewnętrznych.

Według MSW Meksyku obecnie na terytorium tego kraju znajduje się ponad 8 tysięcy ludzi z tzw. karawany migrantów. Większość z nich, około 7,4 tys., przebywa w miastach Mexicali i Tijuana, położonych w pobliżu granicy z USA. (PAP)

O  takimi jak powyżej zdjęciami, będzie zalewany świat, aby pokazać jak straszni są Amerykanie, nie wpuszczając matek dziećmi do USA.

W czasach dzisiejszych ważne są obrazy. Rozum, myślenie, wnioskowanie straciło wartość. Rozum podpowiada, że to nielegalny szturm, a obraz pokazuje kobietę z dziećmi.

Rozum podpowiada, że takie karawany niosą przestępczość, narkotyki i wszystko to czego rozumny prezydent nie chciałby mieć w swoim państwie i czego nie chce sprowadzić na współobywateli.

Ten szturm jest dokładnie taki sam jak szturm Europy. Tyle, że Europa się poddała, a USA  chcą trwać przy swoich granicach.


2018-11-26 15:59 (AFP,EFE,Media/PAP) USA/ Aresztowano 42 migrantów, którzy sforsowali granicę z Meksykiem

42 migrantów zostało aresztowanych po amerykańskiej stronie granicy z Meksykiem po jej nielegalnym przekroczeniu – poinformował w poniedziałek przedstawiciel straży granicznej. Prezydent USA Donald Trump wzywa Meksyk, by deportował migrantów do ich krajów.

“42 osoby przekroczyły granicę i zostały aresztowane. A, szczerze mówiąc, wielu innym osobom udało się granicę sforsować” i nie zostać aresztowanym – powiedział szef straży granicznej Rodney Scott.

Aresztowani to w większości dorośli mężczyźni, którzy wchodzili w skład grupy około 500 osób usiłujących w niedzielę wieczorem przedostać się do USA przez przejście w mieście Tijuana na północnym zachodzie Meksyku. Większość migrantów, pochodzących z krajów Ameryki Środkowej, zostało odpartych przez amerykańskie siły porządkowe, które użyły wobec nich m.in. gazu łzawiącego. Po incydencie przejście graniczne między San Diego w USA a meksykańską Tijuaną było przez pewien czas zamknięte.

“Jesteśmy w trakcie konstrukcji nowego muru granicznego, ale nie jest on jeszcze ukończony” – wyjaśniał Scott.

Również w poniedziałek prezydent Trump na Twitterze wezwał władze Meksyku, by deportowały migrantów do ich krajów pochodzenia. “Meksyk powinien odesłać (…) Migrantów, z których wielu to zatwardziali kryminaliści, z powrotem do ich krajów. Zróbcie to samolotem, autokarem, jakkolwiek chcecie, ale NIE wejdą do USA. Jeśli będzie trzeba, zamkniemy Granicę na stałe” – napisał szef państwa. Na koniec wezwał Kongres, by “ufundował MUR” na granicy. Zatrzymanie nielegalnej imigracji i budowa muru na południowej granicy należały do głównych obietnic wyborczych Trumpa w czasie kampanii prezydenckiej z 2016 roku.

Władze Meksyku już zapowiedziały deportację z kraju migrantów, którzy próbowali w niedzielę nielegalnie przekroczyć granicę z USA. Według meksykańskich władz obecnie na terytorium tego kraju znajduje się ponad 8 tysięcy ludzi z tzw. karawany migrantów. Większość z nich, około 7,4 tys., przebywa w miastach Mexicali i Tijuana, położonych w pobliżu granicy z USA. (PAP)