Pistolet VIS wz. 35 na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – w ilości i za cenę obłędną

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. wyprodukowała okolicznościową serię pistoletów VIS wz.35 w oparciu o oryginalną, przedwojenną dokumentację. Każdy z pistoletów posiada okolicznościowy grawerunek, przedstawiający proporzec kawalerii II RP z 1939 roku i napis „100 LAT NIEPODLEGŁEJ”.

Ponadto, każdy z pistoletów opatrzony jest indywidualnym numerem seryjnym, zaczynającym się nr 201801 a kończącym nr 201850. Powyższe numery nawiązują bezpośrednio do roku 2018, w którym celebrujemy 100 lecie odzyskania niepodległości.

Pistolet VIS wz. 35 skonstruowali wybitni inżynierowie – Piotr Wilniewczyc i Jan Skrzypiński. Jest on bronią osobistą służącą do samoobrony i walki na krótkich odległościach. Działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, zamek jest ryglowany przez przekoszenie lufy. Produkowany w latach 1936-1939 w Fabryce Broni w Radomiu był etatowym pistoletem na uzbrojeniu oficerów i podoficerów Wojska Polskiego.

Cena detaliczna 16.000 PLN brutto.

(źródło fabrykabroni.pl)

Mam zaświadczenia uprawniające do nabycia broni, mam też pieniądze w ilości wystarczającej na zapłacenie ceny, ale nie kupię tego pistoletu i wy też tego nie róbcie. Wzywam was,  w imię dążenia do normalności, aby Polska z ten kraj znowu stała się Polską dla zwykłych Polaków.

Niech im zardzewieją w magazynie te pistolety, aż ktoś tam zrozumie, że to nie tak ma w Polsce być, że  50 wybranych z pełnym portfelem może coś mieć, a tysiące mogą tylko zazdrośnie się gapić! Pistolet VIS ma być dla każdego, w ilości i w cenie rozsądnej.

Osobiście ofertę radomskiej fabryki traktuję w kategoriach kpiny z oczekiwań Polaków, w najlepszym przypadku ponurego żartu. Gdy przeczytałem to za ile i ile ma być sprzedanych pistoletów VIS, poczułem się wręcz urażony i to nie tylko moje zdanie.

Oto motywy jakie sprawiają, że myślę co napisałem.

Jesteśmy Polakami, którzy zostali bardzo okrutnie potraktowani przez historię. Niewiele mamy legend dotyczących broni strzeleckiej, a jedną z nich jest pistolet VIS. Jesteśmy Polakami, a Polacy niegdyś byli dumnym narodem, w którym normalne było to, że w polskim domu była jakaś broń.

Dosłownie dopiero od kilku lat przeciętny Polak może mieć pozwolenie na  broń. Wcześniej broń była zarezerwowana dla kasty panów, lub dla przypadkowo uprzywilejowanych. Dzisiaj jest tak, że każdego roku przybywa kilkanaście tysięcy pozwoleń na broń. Każdego roku tysiące Polaków czekają aż będą mogli posiadać legendarną polską broń.

Jakiś czas temu na własne uszy słyszałem od prezesa Fabryki Broni, że w 2018 roku będą produkowane VIS-y w cenie istotnie niższej niż 8000 zł. Tyle kosztował VIS na 95 rocznicę Fabryki w Radomiu, bo to rozmowa była przy tej okazji. Dzięki Bogu mija 2018 roku, a VIS-ów brak.

W wielu rozmowach słyszałem westchnienia do pistoletu VIS. Chcielibyśmy mieć VIS-a, bo tak nam coś w polskiej duszy podpowiada. Niestety, odzewu na to brak. Naprawdę bym nie narzekał, gdyby Fabryka z Radomia produkowała VIS-y i każdy mógłby je kupić w przyzwoitej cenie, a raz na jakiś czas, dla uczczenia doniosłych rocznic, pojawiałyby się krótkie serie w szczególnej oprawie.

Propozycja sprzedaży kilkudziesięciu pistoletów na 100 rocznicę niepodległości, za cenę niezwiązaną z wartością broni, nie mieści się w mojej głowie. Nawet numery nie są jakieś szczególne. Na siłę trzeba się przekonywać, że numer 201801 ma jakiś związek z 100 rocznicą odzyskania niepodległości. Pięćdziesiąt pistoletów w 100 rocznicę – nawet nie 100 – nie wiem czy płakać czy się śmiać.

Fabryko Broni zamiast być fabryką, stałaś się butikiem z drogimi gadżetami. To nie jest dobry kierunek rozwoju. nawet z punktu widzenia ekonomicznego lepiej jest sprzedawać tysiące egzemplarzy przyzwoitym zyskiem, niż kilkadziesiąt sztuk wielokrotnym przebiciem. Nam nie są potrzebne drogie gadżety, dla wybranych, dla szczęśliwców z wypchanym portfelem, nam jest potrzebny na sprzedaż polski VIS w cenie odpowiedniej dla zwykłego Polaka.


Nawet depeszę PAP sobie Fabryka Broni zafundowała. Taka sama jak cena pistoletu – obłędna. Zwróćcie uwagę na tytuł oraz na ten “powrót na rynek” w ilości 50-ciu sztuk. Kraj z dykty i makulatury…

 

2018-11-27 14:12 (Polska Grupa Zbrojeniowa/Zlecone) Legendarny VIS wraca na rynek (Centrum Prasowe)

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. wyprodukowała okolicznościową serię pistoletów VIS wz. 35 w oparciu o oryginalną, przedwojenną dokumentację. Broń, uznawana za jedną z najlepszych polskich konstrukcji, dostępna jest w limitowanej edycji 50 sztuk.

Każdy z pistoletów posiada okolicznościowy grawerunek, przedstawiający proporzec kawalerii II RP z 1939 roku oraz napis „100 lat Niepodległej”. Ponadto, każdy z pistoletów opatrzony jest indywidualnym numerem seryjnym, w przedziale 201801 – 201850.

Pistolet VIS wz. 35 został skonstruowany przez wybitnych polskich inżynierów – Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego na początku lat 30. XX wieku. Egzemplarz prototypowy wykonano w 1930 r. w Fabryce Karabinów w Warszawie. Składał się z 48 elementów i otrzymał oznaczenie WiS wz.1931 od pierwszych liter nazwisk jego twórców, które później zmieniono na VIS – od łacińskiego terminu „vis” (siła). W lutym 1932 roku pistolet otrzymał polski patent nr 15567, a następnie podjęto decyzję o przyjęciu go do uzbrojenia WP jako automatyczny pistolet 8-strzałowy VIS kal. 9 mm konstrukcji PWU.

Produkcja seryjna ruszyła w 1936 roku i w ciągu 3 lat na wyposażenie wojska trafiło blisko 50 000 sztuk.

Pistoletu VIS używano we wszystkich formacjach. W miarę rozwoju produkcji sukcesywnie przydzielano go poszczególnym wojskowym jednostkom. W czerwcu 1938 VIS był już w jednostkach pancernych, w kawalerii i lotnictwie. Następnie broń otrzymywała piechota, łączność i artyleria. Pistolet był używany także w marynarce wojennej i Korpusie Ochrony Pogranicza.

Dzięki doskonałemu wykonaniu i znakomitym parametrom, VIS stał się etatowym pistoletem na uzbrojeniu oficerów i podoficerów Wojska Polskiego i jednym z najlepszych wojskowych pistoletów na świecie. Był produkowany w latach 1936–1944 w Fabryce Broni w Radomiu jako pistolet samopowtarzalny o lufie ruchomej i zamku zaryglowanym, działający na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. Pistolety VIS miały bardzo staranne wykończenie i były noszone w skórzanych futerałach, wyposażonych w dwie kieszonki na zapasowe magazynki.

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł. Dzięki wykorzystaniu potencjału polonizacji technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ oferuje innowacyjne produkty zwiększające bezpieczeństwo. PGZ oferuje m.in. system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem „Poprad” i radarem „Soła”; przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe „Grom” i „Piorun”; przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski bardzo bliskiego zasięgu „Pilica”; system bezzałogowych statków powietrznych PGZ-19R; kołowy transporter opancerzony „Rosomak”; samobieżny moździerz „Rak”; system artyleryjski z samobieżną armatohaubicą „Krab”; indywidualne wyposażenie żołnierza z karabinkami „Beryl” oraz „Grot”. PGZ posiada także kompetencje w zakresie projektowania, budowy oraz wyposażania okrętów. Ponadto, PGZ modernizuje i serwisuje pojazdy, samoloty, śmigłowce, okręty (także sprzęt byłego ZSRR). W najbliższych latach PGZ będzie rozwijała technologie kosmiczne i satelitarne oraz cybertechnologie.

Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. jest wiodącym producentem i dostawcą broni na rynki krajowe i zagraniczne, głównym producentem broni dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz na rynek cywilny. Fabryka Broni jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), lidera polskiego przemysłu i jednego z największych koncernów obronnych w Europie. Fabryka Broni jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Spółka zatrudnia obecnie ponad pół tysiąca pracowników.

Źródło informacji: Polska Grupa Zbrojeniowa

UWAGA: Za materiał opublikowany przez Centrum Prasowe PAP odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. (Centrum Prasowe)