Iran prowadzi testy rakiet balistycznych zdolnych do rażenia celów w Izraelu i Europie

2018-12-02 22:36 (PAP) Iran: nie przerwiemy swego programu rakietowego

Rzecznik irańskiej armii gen. Abdolfazl Szekarczi oznajmił, że Iran nie przerwie swego programu rakietowego i będzie kontynuował testy. Jest to odpowiedź na oświadczenie sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, który oskarżył Teheran o złamanie rezolucji ONZ.

Pompeo napisał w oświadczeniu, że Iran wypróbowuje pocisk balistyczny średniego zasięgu zdolny do przenoszenia kilku głowic, co narusza rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ.

“Próby rakiet (…) są przeprowadzane w celach obrony kraju i odstraszania i będziemy to kontynuowali” – oznajmił gen. Szekarczi, cytowany przez półoficjalna agencję Tasnim. Nie zaprzeczył przy tym ani nie potwierdził, czy Iran przeprowadził próbę nowej rakiety.

“Będziemy kontynuowali zarówno rozwijanie, jak i testowanie rakiet. To jest poza ramami negocjacji (nuklearnych) i jest częścią bezpieczeństwa narodowego, na które nie musimy prosić o pozwolenie” – dodał.

Wcześniej rzecznik MSZ Iranu Bahram Kasemi stwierdził, że program rakietowy Iranu ma charakter obronny i nie jest objęty zakazem. “Żadna rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nie zakazuje prób z pociskami w Iranie” – podkreślił.

Zarzucił Stanom Zjednoczonym “powoływanie się na rezolucję, którą same naruszyły, wycofując się jednostronnie z obowiązującego porozumienia nuklearnego”.

Pompeo oskarżył w sobotę irański rząd o to, że wypróbowując pocisk balistyczny średniego zasięgu, zdolny do osiągnięcia celów w Europie i każdego punktu na Bliskim Wschodzie, złamał rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Według sekretarza stanu USA irańska próba “narusza rezolucję 2231 Rady Bezpieczeństwa, która zakazuje Teheranowi podejmowania jakichkolwiek działań związanych z pociskami balistycznymi, włącznie z wystrzeliwaniem pocisków, do których budowy wykorzystano tę technologię”.

Wcześniej doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton napisał na Twitterze: “Iran wypróbowuje pociski balistyczne zdolne dotrzeć do Izraela i Europy. Tej prowokacji tolerować nie możemy”.

Stany Zjednoczone, wycofując się z wielostronnego porozumienia atomowego z Teheranem w 2015 roku, nałożyły na Iran nowe sankcje w celu ograniczenia irańskich programów zbrojeniowych i wpływów Iranu na Bliskim Wschodzie. (PAP)


2018-12-02 10:26 (Reuters,Media/PAP) USA oskarżają Iran o test pocisku balistycznego; Teheran nie zaprzecza

Irańskie MSZ nie zaprzeczyło twierdzeniom sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, który oskarżył Teheran o przeprowadzenie testu pocisku balistycznego średniego zasięgu i złamanie rezolucji ONZ. Program balistyczny nie jest wbrew rezolucji ONZ – dodało MSZ Iranu.

“Irański reżim właśnie dokonał testu pocisku balistycznego średniego zasięgu, który jest zdolny do przenoszenia wielu głowic bojowych. Pocisk ten ma zasięg pozwalający na uderzenie w niektóre obszary Europy i cały Bliski Wschód. Test ten narusza rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ (numer) 2231” – napisał Pompeo w oświadczeniu opublikowanym z datą sobotnią na stronie Departamentu Stanu.

W rezolucji nr 2231 z 2015 roku wezwano władze w Teheranie do powstrzymania się od prac nad rakietami balistycznymi zaprojektowanymi, by przenosić broń jądrową.

W swoim komunikacie szef amerykańskiej dyplomacji ostrzegł, że program balistyczny Iranu się rozwija. “Jeśli nie powrócimy do odstraszania (Teheranu – PAP), zwiększamy ryzyko eskalacji w regionie” – podkreślił Pompeo. Jednocześnie wezwał Iran do natychmiastowego przerwania wszelkich działań związanych z pociskami balistycznymi zdolnymi do przenoszenia broni nuklearnej.

W reakcji na oświadczenie rzecznik MSZ Iranu Bahram Kasemi, cytowany przez irańską agencję informacyjną IRNA, oświadczył w niedzielę, że “irański program balistyczny jest z natury defensywny”. “Nie ma rezolucji Rady Bezpieczeństwa (ONZ), która zakazywałaby Iranowi programu balistycznego i testów balistycznych” – zaznaczył rzecznik.

Nie potwierdził przeprowadzonego testu ani nie zaprzeczył informacji podanej przez Pompeo.

W listopadzie dowódca sił powietrznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Amir Ali Hadżizadeh po raz kolejny zadeklarował, że Iran zwiększył zasięg swoich pocisków balistycznych typu ziemia-woda do 700 km, dzięki czemu Teheran może zaatakować amerykańskie bazy wojskowe w Afganistanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Katarze, a także lotniskowce USA w Zatoce Perskiej.

Potencjał balistyczny Iranu pozostaje pod ścisłą kontrolą Strażników Rewolucji. W 2008 r. Iran pokazał pociski typu ziemia-woda o zasięgu 290 km. Prawdopodobnie program rakietowy – który według Teheranu ma charakter wyłącznie defensywny – został od tamtego okresu znacznie rozwinięty. Teheran nigdy nie zgodził się na negocjacje z USA w sprawie irańskich prób balistycznych.

Uważa się, że jedną z głównych przyczyn wypowiedzenia w maju przez prezydenta USA Donalda Trumpa porozumienia nuklearnego z Iranem było to, że nie obejmowało ono programu budowy pocisków balistycznych oraz nie powstrzymało irańskiego zaangażowania militarnego w Syrii, Jemenie, Libanie i Iraku. (PAP)

Nie jest bezpiecznie gdy żyjący nienawiścią do Żydów Irańscy ajatollahowie mogą prowadzić testy rakietowe. Tylko kwestią czasu będzie zapakowanie do rakiety głowic i próba ich wysłania w kierunku Izraela, a może i w jakieś inne miejsce na świecie.

Oczywiście ludzie obłąkani z nienawiści do Żydów i Izraela będą przekonywali, że nic się nie dzieje.

Po przeczytaniu tych depesz chyba nikt rozumny nie ma wątpliwości, że program rakietowy nie pojawił się wczoraj, a Amerykanie postąpili słusznie okładając reżim ajatollahów sankcjami.

Moim zdaniem Amerykanie powinni czym prędzej zastosować rozwiązanie militarne na terenie Syrii, z rozciągnięciem tego planu na Irański reżim. To moje zdanie, że bez łupnięcia pięścią w stół nic się z tymi szaleńcami nie da zrobić.

Im dłużej trwała będzie taka sytuacja, że nie ma stanowczych rozwiązań, tym trudniej będzie zrobić porządek z islamskim reżimem Iranu. Czas na rozwiązanie militarne, może z tego powodu Trump zawiesił broń w sporze handlowym z Chinami… Za moment wszystko się okaże.