Karabinek GROT S w sprzedaży dla posiadaczy pozwoleń na broń

2018-12-03 10:16 (PAP) PGZ: karabinek GROT w wersji do strzelania sportowego

Do sprzedaży trafia partia karabinków Grot w wersji dla strzelców sportowych oraz kolekcjonerów – poinformowała w poniedziałek Polska Grupa Zbrojeniowa, do której należy produkująca Grota Fabryka Broni Łucznik w Radomiu.

“Fabryka Broni Łucznik – Radom sp. z o.o. wyprodukowała kilkaset samopowtarzalnych karabinków MSBS Grot S16-M1. Broń ta jest przeznaczona głównie dla strzelców sportowych oraz kolekcjonerów, którzy tworzą rynek cywilny w Polsce. Część karabinków o numerach od 1 do 100 jest edycją limitowaną nawiązującą do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości”– podała PGZ.

Grot S jest uzupełnieniem rodziny karabinków MSBS (Modułowy System Broni Strzeleckiej) Grot, w które są wyposażone Wojska Obrony Terytorialnej. Jak informuje PGZ, konstrukcja karabinka niemal w pełni odwzorowuje karabinek automatyczny pod względem obsługi i umożliwia prowadzenie skutecznego ognia do odległości 500 metrów w zależności od przyrządów celowniczych.

Standardowo karabinek jest wyposażony w mechaniczne przyrządy celownicze umieszczone na szynie montażowej standardu Picatinny. Szyna umożliwia montaż różnego rodzaju optoelektronicznych przyrządów celowniczych.

Karabinek jest dostosowany dla strzelców prawo- i leworęcznych dzięki umieszczeniu wszystkich manipulatorów (dźwignia przeładowania, zatrzask zamka, zatrzask magazynka, przełącznik rodzaju ognia) z lewej i prawej strony karabinka.

Karabinek MSBS Grot S16 FB-M1, podobnie jak jego automatyczna wersja, jest konstrukcją modułową, co pozwala na jej szybkie serwisowanie i wymianę podzespołów takich jak np. moduły kolby czy mechanizmu spustowego – zaznaczyła PGZ.

Karabinek, powstały w ramach programu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej, to nowa konstrukcja, opracowaną wspólnie przez Fabrykę Broni i Wojskową Akademię Techniczną.

Rodzina karabinków znanych pod skrótem MSBS otrzymała wspólną nazwę Grot upamiętniającą gen. dyw. Stefana Roweckiego “Grota” – komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i AK, jednego z twórców podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierza 1939 r., legionistę.

Umowę na dostawę pierwszej partii ponad 50 tys. karabinków podpisano w 2017 r. na kieleckich targach zbrojeniowych. Uroczyste przekazanie karabinka Grot odbyło się 30 listopada ub. r., w grudniu pierwsza partia tysiąca sztuk trafiła do żołnierzy. W pierwszej kolejności broń weszła na uzbrojenie brygad obrony terytorialnej.(PAP)

Jak podaje Magazynu Militarnego MILMAG pierwsza transza wyprodukowanych w Radomiu cywilnych Grotów została podzielona na dwie partie: karabinki o numerach SP00001-SP00100 (z wyłączeniem trzech sprzedanych wcześniej przedstawicielom redakcji magazynów strzeleckich SP00071, SP00076 i SP00085) i modele o numerach SP00101-SP00300. Pierwsza setka karabinków zostanie specjalnie oznaczona. To laserowo nanoszony grawer na prawej stronie komory zamkowej: 100 GROTÓW / NA 100-LECIE niepodległości, nawiązujący do rocznicy przypadającej w 2018. Po lewej znalazł się stylizowany naramiennik z generalskim wężykiem u dołu i napisem GROT wewnątrz. Producent ustalił cenę za modele z zakresu numeracji od SP00001 do SP00100 na 12 000 zł, a na karabinki o wyższych numerach seryjnych na 8700 zł.

Prawie roczne o późnienie ale jest. To dobrze. Cena może nie jest bardzo atrakcyjna, ale zgodnie z zasłyszanymi opiniami ekspertów, jak na tego rodzaju karabin, nie jest to cena wygórowana. Szczerze pisząc sam bym wydał te prawie 9000 zł i karabin kupił. Chyba tak zrobię w najbliższym czasie.

W ostatnim czasie dwie dobre wiadomości, ta i o pistolecie VIS 100, jedna zła o pistolecie VIS na 100 lecie niepodległości. Nie wolno dać chwili  odpoczynku panom za biurkami, bo oni bardzo słuchają i czytają co o nich Polacy piszą. Komentujcie zatem sprawiedliwie, gdy trzeba gańcie, gdy trzeba pochwalcie.

W uzupełnieniu wpisu jeszcze powyższa galeria zdjęć oraz wiadomość ze strony PGZ:

Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. wyprodukowała kilkaset samopowtarzalnych karabinków MSBS GROT S16-M1. Broń ta jest przeznaczona głównie dla strzelców sportowych oraz kolekcjonerów, którzy tworzą rynek cywilny w Polsce. Część karabinków o numerach od 1 do 100 jest edycją limitowaną nawiązującą do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

GROT S jest uzupełnieniem rodziny karabinków MSBS GROT, stanowiących obecnie wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej. Konstrukcja karabinka niemalże w 100 procentach odwzorowuje karabinek automatyczny w zakresie obsługi, co pozwala użytkownikom rozwijać swoje umiejętności i pasje strzeleckie. Karabinek posiada lufę 16 calową o skoku 7 cali, co pozwala prowadzić skuteczny ogień do odległości 500 metrów w zależności od posiadanych przyrządów celowniczych. Standardowo karabinek wyposażony jest w mechaniczne przyrządy celownicze umieszczone na szynie standardu Picatinny znajdującej się na komorze zamkowej. Szyna powyższa umożliwia montaż szerokiej gamy przyrządów optoelektronicznych poprawiających komfort i zakres prowadzonych strzelań.

Karabinek jest bronią w pełni dostosowaną dla strzelców prawo i lewo ręcznych poprzez umieszczenie wszystkich manipulatorów (dźwignia przeładowania, zatrzask zamka, zatrzask magazynka, przełącznik rodzaju ognia) z lewej i prawej strony karabinka. Karabinek MSBS GROT S16 FB-M1 podobnie jak jego automatyczna wersja jest konstrukcją modułową, co pozwala na jej szybkie serwisowanie i wymianę podzespołów takich jak np. moduł kolby, moduł mechanizmu spustowego.

Jest to konstrukcja opracowana tak, by spełniała polskie przepisy dotyczące wprowadzania broni  na rynek cywilny. W przyszłości Fabryka Broni będzie wsłuchiwać się w uwagi i sugestie użytkowników i wspólnie z nimi wprowadzać dalsze udoskonalenia karabinka samopowtarzalnego, tak aby jak najpełniej był on dostosowany do ich potrzeb i wymagań.

Jeszcze kilka zdjęć ze strony fabrykabroni.pl