Nowy pistolet dla żołnierzy Wojska Polskiego VIS 100

20 000 sztuk 9-mm pistoletów samopowtarzalnych VIS 100 trafi już wkrótce na wyposażenie Wojska Polskiego. 4 grudnia br. podpisana została umowa na zakup tej broni, a dostawy planowane są już od 2019 roku.

Dzięki nowemu kontraktowi możliwe będzie stopniowe ujednolicanie uzbrojenia indywidualnego żołnierzy z jednoczesnym wycofywaniem z eksploatacji  przestarzałych  pistoletów wojskowych kalibru 9 mm Makarow.

– Wczoraj podpisaliśmy umowę z zakładami Łucznik w Radomiu na dostawę dla Wojsk Obrony Terytorialnej dwudziestu tysięcy pistoletów Ragun. Aby uczcić ten wyjątkowy rok, zdecydowałem o nadaniu tej broni nazwy VIS 100, która nawiązuje do chlubnych, przedwojennych tradycji – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas ogłoszenia decyzji o dostawie nowej broni. Dodatkowo szef MON wręczył dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej symboliczny certyfikat zmiany nazwy pistoletu.

Dostawy uzbrojenia rozpoczną się w drugiej połowie 2019 roku, a ostatnie partie trafią na wyposażenie sił zbrojnych w 2022 roku.

W Wojskach Obrony Terytorialnej szkoleniem ogniowym z wykorzystaniem nowego pistoletu zostaną objęte całe stany osobowe, jednak trafi on na wyposażenie kadry dowódczej oraz żołnierzy pełniących służbę na wybranych specjalności wojskowych.

***

Pistolet VIS 100 to nowa konstrukcja wyprodukowana w Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu. Nazwa nawiązuje do pistoletu wz. 35 Vis, produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936-1939. Liczba 100 jest odniesieniem do wprowadzenia broni w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Pistolet jest wynikiem rozwijanej od 2013 roku konstrukcji PR-RAGUN i stanowi element indywidualnego systemu walki Tytan.

(źródło mon.gov.pl)

To oficjalna wiadomość z MON. Potwierdziło się co pisałem w ślad za  Militarnym Magazynem MILMAG we wpisie pt. Pistolet PR-15 Ragun czyli VIS 100 z Fabryki Broni “Łucznik” Radom ma trafić na wyposażenie Wojska Polskiego.

Mam nadzieję, że w związku z produkcją dla wojska pistolet trafi także na rynek cywilny. Zapytam o to Fabrykę Broni “Łucznik” Radom, zobaczymy czy i co mi, a właściwie wam, odpiszą. Zadałem trzy pytania:

1 Czy w związku z podpisaniem umowy na dostawę do wojska pistoletów VIS 100 Fabryka Broni „Łucznik” Radom zamierza również sprzedawać pistolety VIS 100 na rynku cywilnym?

2 W razie odpowiedzi pozytywnej na pytanie 1, proszę o wskazanie orientacyjnego terminu, w którym pistolety VIS 100 mogłyby trafić na rynek cywilny?

3 Proszę o wskazanie na jaką kwotę skalkulowana została jednostkowa cena pistoletu VIS 100 na potrzeby kontraktu o jakim pisze MON w wiadomości z dnia dzisiejszego?

Jak pisałem za tą decyzję trzeba chwalić. Tylko szczerze pisząc mało. 20 tysięcy pistoletów VIS to straszliwie mała ilość, jak na czas w którym ta broń ma być produkowana. MON podaje ostateczny termin 2022  rok.

Powtarzam, może to ktoś decyzyjny przeczyta, podstawa sukcesu to rynek cywilny. Rynek cywilny broni palnej w Polsce ma aktualnie gigantyczne możliwości, tylko trzeba chcieć. Trzeba chcieć to dostrzec, trzeba chcieć nieco utemperować niektórych nierozumnych policjantów z KGP i trzeba chcieć nieco zmienić przepisy. Te trzy sprawy mogą dać niewyobrażalną prosperitę dla producenta broni palnej.

Jak podaje Magazyn Militarny MILMAG wprowadzenie pistoletu Vis 100 do amunicji 9 mm x 19 do uzbrojenia pozwoli na wycofanie z eksploatacji przestarzałych P-64 i P-83 zasilanych nabojem 9 mm x 18. Jest to broń, która nie spełnia wymagań współczesnego pola walki. Powinien je zastąpić bezkurkowy P-94 (Prexer WIST-94) dostosowany do zgodnej ze standardem NATO amunicji 9 mm x 19, jednak bardzo szybko uznano broń za niespełniającą oczekiwań Sił Zbrojnych. W 2007 Wojsko Polskie zaprzestało zakupów tej konstrukcji. Od tamtej pory trwał też proces poszukiwania następcy, połączony z modyfikacją WIST-ów.

Vis 100 to samopowtarzalna konstrukcja bazująca na szkielecie ze stopu aluminium z kurkowym mechanizmem uderzeniowym. Broń dostosowana jest do mocowania dodatkowych akcesoriów na umieszczonej w przedniej części szkieletu szynie montażowej. Vis 100 pozbawiony jest zewnętrznych bezpieczników nastawnych, jedynym manipulatorem jest dźwignia zwalniacza kurka ulokowana w tylnej części zamka.

Kto miał w ręku pistolet MAG i weźmie do ręki VIS-a 100 szybko się zorientuje, że to konstrukcyjnie bardzo podobna do siebie broń. VIS 100 jest jedna o poziom lepszy, nieco mniejszy. Osobiście jestem pod wielkim wrażeniem tej broni.

2018-12-05 13:27 (PAP) MON: 20 tys. pistoletów VIS 100 trafi wkrótce do żołnierzy Wojska Polskiego

20 tys. pistoletów VIS 100 dostaną wkrótce żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej . Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak poinformował o zawarciu umowy na ich zakup z zakładami Łucznik w Radomiu. Pierwsze dostawy w ramach tej umowy zostały zaplanowane na przyszły rok.

Zakupione pistolety to 9-mm samopowtarzalne VIS 100 (RP-15 Ragun). Szef resortu obrony poinformował w środę, że umowa na ich zakup została podpisana dzień wcześniej. Pistolety mają trafić do najmłodszego rodzaju wojsk w siłach zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej.

“Wczoraj podpisaliśmy umowę z zakładami Łucznik w Radomiu na dostawę dla Wojsk Obrony Terytorialnej dwudziestu tysięcy pistoletów Ragun. Aby uczcić ten wyjątkowy rok (stulecie niepodległości – PAP), zdecydowałem o nadaniu tej broni nazwy VIS 100, która nawiązuje do chlubnych, przedwojennych tradycji” – powiedział minister Mariusz Błaszczak, podczas ogłoszenia decyzji o dostawie nowej broni.

Błaszczak w środę przedstawił podsumowanie działalności kierownictwa MON i Sił Zbrojnych RP w trakcie trzech lat rządów PiS. Podczas tego wystąpienia szef MON wręczył gen. Wiesławowi Kukule, dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, symboliczny certyfikat zmiany nazwy pistoletu RP-15 Ragun na VIS 100.

W komunikacie MON dotyczącym zawarcia umowy na Visy 100 podkreślono, że dzięki temu zakupowi możliwe będzie stopniowe ujednolicanie uzbrojenia indywidualnego żołnierzy z jednoczesnym wycofywaniem z eksploatacji przestarzałych pistoletów wojskowych kalibru 9 mm Makarow.

Dostawy pistoletów rozpoczną się w drugiej połowie 2019 r. Ostatnie partie trafią na wyposażenie sił zbrojnych w 2022 r. W WOT szkoleniem ogniowym z wykorzystaniem nowego pistoletu mają zostać objęte wszyscy żołnierze. Jednak zakupiona broń trafi na wyposażenie kadry dowódczej i żołnierzy pełniących służbę na wybranych specjalnościach wojskowych.

W środę szef resortu obrony podtrzymał wcześniejsze deklaracje resortu, dotyczące wielkości WOT. “Planujemy, że będzie to łącznie 53 tys. żołnierzy” – zapewnił Błaszczak. Dodał też, że obecnie w wojskach tych służy 17 tys. żołnierzy. Szef MON zaprzeczył również ostatnim doniesieniom medialnym o zmniejszeniu docelowej liczebności formacji WOT do liczby 20 tys. żołnierzy. “Nie wygaszamy WOT” – zapewnił.

Pistolet VIS 100 to nowa konstrukcja wyprodukowana w Fabryce Broni “Łucznik” w Radomiu. Nazwa nadana tej broni przez Błaszczaka nawiązuje do pistoletu wz. 35 Vis, produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936-1939. Liczba 100 jest odniesieniem do wprowadzenia broni w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Pistolet jest wynikiem rozwijanej od 2013 r. konstrukcji PR-RAGUN i stanowi element indywidualnego systemu walki Tytan – poinformowano w komunikacie MON. (PAP)


Uzupełnienie 5.12.2018 r. godz. 19,09. Jest odpowiedź pani rzecznik prasowej radomskiej Fabryki Broni na pytania, które sformułowałem: