W 2019 roku obywatele stanu Oklahoma będą mieli prawo noszenia broni bez pytania o zgodę urzędnika

Gdy czytam jakie problemy mają Amerykanie, zazdroszczę im tych niedogodności. Chciałbym aby w Polsce Polacy musieli borykać się z takimi trudnościami w związku z prawem posiadania i noszenia broni.

Portal ammoland.com przedstawia zestaw informacji o tym jak wygląda sprawa uchwalania stanowej ustawy o prawie do konstytucyjnego noszenia broni w stanie Oklahoma.

Konstytucyjne noszenie broni (Constitutional Carry) polega na tym, że w stanie gdzie obowiązuje takie prawo, obywatel może nosić broń jawnie i w ukryciu, bez potrzeby uzyskiwania licencji (pozwolenia) władz stanowych.

Prawo nazywa się konstytucyjne, bo amerykańska Konstytucja w Drugiej Poprawce stanowi: prawo ludzi do posiadania i noszenia broni nie może być naruszone. Konserwatywni Amerykanie wywodzą z tego zapisu wniosek, że każdy praworządny Amerykanin ma prawo do posiadania i noszenia broni, a władza nie może go naruszać. To zaś nasuwa wniosek, że o tym czy Amerykanin może nosić broń nie decyduje władza/rząd. Władza/rząd ma obowiązek prawa do noszenia broni nie naruszać. Źródłem tego prawa jest Stwórca.

Aktualnie prawa przewidujące Constitutional Carry posiadają stany: (od 2003 r.) Alaska, (od 2010 r.) Arizona, (od 2011 r.), Wyoming, (od 2013 r.) Arkansas, (od 2015 r.) Kansas i Maine, (od 2016 r.), Idaho, Missouri, Wirginia Zachodnia i Mississippi, (od 2017 r.) New Hampshire i Północna Dakota. Wiele wskazuje, że wkrótce takie prawo będzie obowiązywało w Południowej Dakocie, co opisywałem we wpisie pt. Amerykanie z Południowej Dakoty czekają na prawo noszenia broni do obrony własnej, zgodnie z którym nie trzeba będzie prosić o pozwolenie władzy.  Okazuje się, że podobnie jest w Oklahomie.

W kwietniu 2018 r. Izba Reprezentantów stanu Oklahoma uchwaliła ustawę przewidującą Constitutional Carry. Taką samą ustawa uchwalił Senat stanu Oklahoma w maju 2018 r. W tym samy miesiącu gubernator Mary Fallin zawetowała ustawę. Chociaż pani gubernator była z partii republikańskiej i nikt nie spodziewał się jej weta, zrobiła to. Zawetowała ustawę, która cieszyła się wielką popularnością obywateli. Nieco na ten temat pisałem we wpisie pt. W stanie Oklahoma będzie można nosić broń krótką bez pozwolenia.

Na szczęście pani gubernator nie mogła ponownie kandydować, a nowy kandydat Republikanów Kevin Stitt, w trakcie kampanii wyborczej w wyborach na gubernatora stanu oświadczył, że podpisze ustawę gwarantującą konstytucyjne noszenie broni.

Podpisałbym to. Jestem konstytucyjnym konserwatystą. Popieram pierwszą poprawkę, drugą poprawkę i uważam, że najlepszą obroną przed złym facetem z bronią, jest dobry facet z bronią. – powiedział Kevin Stitt.

Kevin Stitt został wybrany gubernatorem stanu Oklahoma. Republikanie mają większość w obu izbach stanowej legislatury. Senator Nathan Dham zapowiada, że zawetowana ustawa ustawiająca Constitutional Carry w stanie Oklahoma zostanie ponownie uchwalona.

Tak na marginesie napiszę wam, że senator Nathan Dham, gorący zwolennik prawa wolnych ludzi do posiadania i noszenia broni jest ewangelicznym chrześcijaninem. Wspominam o tym, bo zaczynam coraz bardziej widzieć to, że prawem ludzi do broni na tym upadającym świecie, zajmują się dość często ewangeliczni chrześcijanie. To nie jest przypadek i o tym pisałem i mówiłem wiele razy.

Jak czytacie, Amerykanie ze stanu Oklahoma mają problemy ze swoim konstytucyjnym prawem noszenia broni. Bardzo  bym chciał mieć podobne problemy w Polsce. Niestety w Polsce czekają nas zupełnie inne problemy. W Polsce globaliści (nowocześni komuniści) z PiS już wkrótce będą nas kompletnie rozbrajać. Pewnie zrobią to w imię wolności, sprawiedliwości społecznej, solidarności, europeizowania Polski – takie aktualnie mają hasła w swoim słowniku propagandy.

Na koniec taka myśl mi przyszła do głowy. Jaka może być wspólnota idei pomiędzy konserwatystami z USA, a “konserwatystami” z PiS? Żadna, bo przecież oni wyznają odmienne ideały. W Ameryce konserwatyzm znaczy to co powinien oznaczać, wolność słowa, prawo do broni, itp. W Polsce PiS konserwatyzm oznacza klęczenie przed świętymi obrazami i socjalizm w praktycznym stosowaniu.

Polacy obudźcie się! Na koniec króciutki klip z Chicago: