Tam, gdzie kiedyś powstawały VIS-y, ma być centrum usług biznesowych – to dowód upadku, a nie rozwoju Polski

2018-12-26 08:00 (PAP) Radom/ Tam, gdzie kiedyś powstawały VIS-y, ma być centrum usług biznesowych

W pierwszej połowie 2019 r. Agencja Rozwoju Przemysłu ma ogłosić przetarg dotyczący rewitalizacji zabytkowego obiektu Fabryki Broni “Łucznik”. W budynku, w którym kiedyś produkowano legendarne pistolety VIS, ma postać centrum usług biznesowych.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka ARP Ilona Kachniarz, rewitalizacja głównego budynku fabryki jest na etapie zamykania uzgodnień koncepcyjnych.

“Mamy wybranego wykonawcę koncepcji projektowej, jak również główne założenia w postaci programu funkcjonalno-użytkowego”– powiedziała rzeczniczka. Dodała, że ostatnim elementem jest uzyskanie warunków zabudowy dla planu inwestycyjnego. “Pozwoli to na zamknięcie etapu koncepcyjnego i przystąpienie do właściwej fazy projektowej” – zaznaczyła Kachniarz.

ARP zamierza w pierwszej połowie 2019 r. ogłosić przetarg na opracowanie projektu budowlanego. “Następnym etapem będą prace budowlane, a po ich zakończeniu nastąpi komercjalizacja inwestycji” – zapowiedziała rzeczniczka.

Cały proces ma być przeprowadzony z zachowaniem walorów historycznych i architektonicznych zabytkowego budynku. Zgodnie z planami ARP w dawnej fabryce zostanie udostępnione 14 tys. metrów kw. powierzchni biurowej.

Rewitalizacja dawnej Fabryki Broni w Radomiu to pierwszy etap “Programu Fabryka”, do którego zostało wytypowanych 38 polskich miast. Celem działań ARP jest wsparcie miast średniej wielkości, by dzięki nowej przestrzeni biurowej, lokowały w nich swoją działalność firmy sektora nowoczesnych usług biznesowych czy spółki skarbu państwa. Radom jest pierwszym z miast, w których będą prowadzone tego rodzaju działania inwestycyjne.

Według najnowszego raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), Radom ma szansę w najbliższych latach znacząco poprawić swoją pozycję na mapie nowoczesnych usług biznesowych. Dziś w Radomiu funkcjonuje 15 centrów usług dla biznesu, które dają zatrudnienie 1,9 tys. osób. Zdaniem ekspertów miasto to aktywnie zabiega o przyciągnięcie nowych inwestorów. ABSL szacuje, że zatrudnienie w branży usług biznesowych w Radomiu 2025 r. może wzrosnąć do 5 tys. osób.

Budynek główny Fabryki Broni wybudowano w 1925 roku. Obok niego powstały także budynki: kotłowni i polerowni, obróbki łoza, strzelnica, studnia artezyjska, wieża ciśnień, domy robotnicze, dom majstrów, dom urzędniczy, łaźnia i magazyn objętościowy. W 1927 r. fabryka zakończyła budowę większości obiektów. W roku 1935 w radomskiej fabryce uruchomiono seryjną produkcję legendarnych pistoletów VIS. Do wybuchu wojny Fabryka Broni dostarczyła Ministerstwu Spraw Wojskowych blisko 40 tys. sztuk tej broni.

Od 2014 r. “Łucznik” funkcjonuje w nowej siedzibie, wybudowanej i wyposażonej za ponad 100 mln zł. Pofabryczne obiekty przy ul. Przemysłowej w Radomiu stoją puste. Kilkakrotnie próbowano je sprzedać. Na przetargi nie wpływały jednak oferty. (PAP)

Święta się kończą, trzeba brać się znowu za pisanie o tym co jest prawdą. Otwieram serwis PAP i widzę depeszę o tym co czym już wcześniej pisałem we wpisie pt. W budynkach po Fabryce Broni “Łucznik” biura i usługi – oto symbol upadku Polski.

Niezmiennie trwam przy przekonaniu, że rozwój jest wówczas gdy powstają fabryki, a nie biura. To pisowskie pieprzenie o nowoczesnych usługach to zwyczajna ściema. Rozwój to fabryki, wytwarzanie dóbr materialnych, a nie usługi niezależnie od tego jak by były nowoczesne.

Przy okazji symboliczna sprawa, że zamiast fabryki pistoletów będzie w Radomiu miejsce do drukowania na papierze różnych nowocześnie wymyślonych napisów. Nowoczesne usługi! No mówię wam, sukces niebywały. Po co komu pistolety – bezpieczeństwo i dobrobyt napiszą nam na komputerach i wydrukują przepięknie, w ramach jakiejś nowej urzędniczej usługi.

 

Uzupełnienie 27.12.2018 r. Z  niedowierzaniem czytam komentarze komentatorów na tyle leniwych, że nie zapoznających się uprzednio z komentowanym wpisem. Komentowanie tytułu zawsze wydawało mi się komiczne, ale w tej sprawie wprowadza zamieszanie. Przykład intelektualnego lenistwa:

Dlaczego lenistwa? Powód jest oczywisty i opisany we wpisie przywołanym powyżej pt. W budynkach po Fabryce Broni “Łucznik” biura i usługi – oto symbol upadku Polski.

Cytat z tego wpisu:

Obecna Fabryka Broni “Łucznik” – Radom nie ma instytucjonalnych związków z wcześniej istniejącą Fabryką Broni. Fabrykę Broni w Radomiu wymyślono w 1922 roku i niezwłocznie przystąpiono do budowy. Fabryka istniała do 1939 roku. Zaraz po zajęciu miasta przez Niemców w 1939 roku zarząd komisaryczny nad fabryką przejął przedstawiciel firmy Steyr – Daimler – Puch, fabryka nadal funkcjonowała, produkując pistolety VIS. Po 1945 r. firma na tej samej bazie materiałowej nadal funkcjonowała. W 1951 roku została przemianowana na Zakłady Metalowe im. gen. “Waltera”. W tzw. wolnej Polsce Fabryka Broni w Radomiu nazywała się Zakłady Metalowe “Łucznik” spółka akcyjna i była to cały czas ta sama fabryka, istniejąca w tym samym miejscu, w tych samych halach produkcyjnych. W 2000 roku fabryka broni, a instytucjonalnie Zakłady Metalowe “Łucznik” s.a., fabryka istniejąca w na bazie organizacyjnej fabryki przedwojennej, ogłosiła upadłość – zbankrutowała. Upadłość trwała aż do 2016 roku, a spółka, czyli ta pierwotna fabryka broni, istniejąca do chwili wykreślenia z rejestru pod nazwą Zakłady Metalowe Łucznik s.a.,  zakończyła swoje prawne istnienie 21 grudnia 2016 roku. Obecna Fabryka Broni “Łucznik” – Radom została założona w 2000 roku od przysłowiowego zera, bez jakichkolwiek związków z fabryką przedwojenną, bo to co przed wojną wybudowano i przez kilkadziesiąt lat służyło to produkcji broni w Radomiu sprzedał syndyk. Taka jest, smutna moim zdaniem, rzeczywistość.

Zatem, nikt się nigdzie nie przeprowadzał. Stare zabudowania nie były nigdy własnością obecnej Fabryki Broni. Obecna Fabryka Broni w Radomiu nie ma żadnych związków instytucjonalnych z poprzednią Fabryką Broni, która zaliczyła upadłość, a jej byt został prawnie zakończony przez wykreślenie ze stosownych rejestrów.

Dziękuje za uwagę i proszę o czytanie tego co piszę przed komentowaniem.