Węgry wymienią broń strzelecką w armii na pistolety i karabinki produkowane na licencji Czeskiej Zbrojovki

2019-01-03 12:04 (PAP) Węgry/ Prasa: żołnierze dostaną nowe pistolety i karabinki

Węgierscy żołnierze otrzymają nowe pistolety, karabinki i pistolety maszynowe. Zostaną one wyprodukowane na Węgrzech na czeskiej licencji – poinformował w czwartek dziennik „Magyar Hirlap”.

„Stara broń osobista żołnierzy armii węgierskiej zostanie wymieniona na pistolety P-07 i P-09, karabinki Bren-2 i pistolety maszynowe Scorpion EVO-3, wyprodukowane na czeskiej licencji” – napisał dziennik dodając, że pierwsze egzemplarze broni zostały już uroczyście przekazane siłom zbrojnym.

Według gazety ma zostać wyprodukowanych co najmniej 100 tys., a być może nawet 140 tys. sztuk broni, co może potrwać od trzech do czterech lat.

W marcu ubiegłego roku poinformowano, że Węgry będą produkować broń ręczną dla piechoty. Porozumienie w sprawie wytwarzania tej broni w fabryce w Kiskunfelegyhaza na południu Węgier podpisali w Budapeszcie szefowie węgierskiej spółki HM Arzenal Zrt. oraz Czeska Zbrojovka Export, Roland Kranicz i David Hoefer.

Minister obrony Węgier Tibor Benkoe powiedział, że produkcja będzie odbywać się dwuzmianowo, a nowe uzbrojenie otrzymają nie tylko żołnierze, ale również inne węgierskie służby.

„Magyar Hirlap” napisał, że nie ma dokładnej informacji o cenie broni, ale pewnym miernikiem może być to, że nieautomatyczne Scorpiony EVO-3 można kupić – zależnie od ilości – za sumę zaczynającą się od 2500 euro.

Kranicz nie wykluczył, że produkowana w Kiskunfelegyhaza broń będzie mogła być sprzedawana także na innych rynkach. Dodał, że potrzebna do produkcji stal na razie musi być kupowana za granicą.

Według dziennika możliwe, że w przyszłości na Węgrzech będzie także produkowana broń snajperska Czeskiej Zbrojovki.

W grudniu poinformowano, że siły zbrojne Węgier nabyły 16 wielozadaniowych śmigłowców wojskowych H225M Airbusa. Zapowiadając wcześniej kupno maszyn resort obrony oświadczył, że „priorytetowym celem rządu Węgier jest zagwarantowanie Węgrom i ich ludności bezpieczeństwa, w czym istotną rolę odgrywa armia węgierska”, w związku z czym trwa wzmacnianie sił zbrojnych i rozwój ich potencjału.

Ministerstwo dodało, że w celu rozwijania sił powietrznych zdecydowano niedawno o kupnie samolotów Zlin, które można wykorzystywać do szkolenia pilotów i innych zadań wojskowych. Powiększono też flotę powietrzną o maszyny A319 Airbusa.

Prezydent Janos Ader zapowiedział w zeszłym roku, że Węgry do 2024 roku osiągną wymagany przez NATO poziom 2 proc. PKB wydatków na obronę.

Broń, armia, zbrojenia, karabiny, pistolety, produkcja broni – to moim zdaniem dzisiaj najważniejsze zadania państwa. Nie socjalizm, nie zasiłki i zapomogi, nie dopłaty do czynszu, nie budowa komunalnych mieszkań, nie tworzenie państwowych holdingów hotelowych i spożywczych, a to co napisałem.

Z tego co widzę w ten kraj, to w Polsce mało kto rozumie. Niestety będzie z tego powodu bardzo mocna dupa Polaków bolała.