Referendum w Szwajcarii – szwajcarski głos w sprawie unijnego prawa do broni zabrzmi już wkrótce

Szwajcarzy zagłosują w sprawie unijnego prawa dotyczącego broni

18 stycznia upływa okres zbierania podpisów potrzebnych do zwołania referendum w sprawie zaostrzenia prawa do broni. Niezbędna ilość podpisów została już zebrana.

Szwajcarscy wyborcy prawdopodobnie zagłosują w maju w sprawie zaostrzenia prawa do broni. Przeciwnicy zmian szwajcarskiego prawa do broni zebrali 50 000 podpisów pod wnioskiem o zwołanie referendum.

Zebrane podpisy organizacja Schiessen Schweiz zamierza przekazać do Kancelarii Federalnej w połowie stycznia. Termin oficjalnie upływa w dniu 18 stycznia 2019 r.

“Oburzenie strzelców, posiadaczy broni i kolekcjonerów w kwestii tej ustawy jest bardzo duże” – twierdzi członek rady narodowej SVP i współprzewodniczący komitetu referendalnego, Werner Salzmann. W następstwie ataków terrorystycznych w Paryżu w listopadzie 2015 r. UE zaostrzyła przepisy dotyczące broni w państwach członkowskich.

3 miliony sztuk broni palnej w Szwajcarii

Deklarowanym celem dyrektywy była poprawa wymiany informacji, ograniczenie nielegalnego handlu bronią i ograniczenie dostępu do szczególnie niebezpiecznej broni. Szwajcaria musi wprowadzić zmiany do końca maja 2019 r., w przeciwnym razie zostanie wykluczona ze współpracy Schengen.

Komisja referendalna, która reprezentuje 14 stowarzyszeń, postrzega uchwalony przez parlament szwajcarski projekt ustawy jako zagrażający wolności i suwerenności Szwajcarii. Jej zdaniem mija się on z celem jakim ma być zwiększenie bezpieczeństwa.

Według szacunków w Szwajcarii jest obecnie 2,5 do 3 milionów sztuk broni palnej. Oznacza to, że co trzeci mieszkaniec ma broń.

(źródło amp.20min.ch tłumaczenie Yvette Sara Malczewska-Höfler)

Szwajcarzy mają referendum, w socjalistycznej Polsce kogo obchodzi głos Polaków. Najważniejsze jest podporządkowanie polskiego prawa brukselskim oczekiwaniom.

Suwerenność – przecież mamy suwerenność, jest hymn, jest godło, jest flaga – są symbole, czego jeszcze oczekujecie?

W tym roku w socjalistycznej Polsce, skrajnie lewicowy rząd PiS-u, przygotuje takie przepisy, że będziemy zgrzytali ze złości zębami. Ogłoszony projekt będzie pod hasłem bezpieczeństwa, a przecież pod tym hasłem można dopuścić się wszelkiej niegodziwości w przepisach prawa.