Zorganizowani przestępcy bez przeszkód posiadają nielegalnie broń, pomimo restrykcyjności ustawy o broni i amunicji

2019-01-25 09:57 (PAP) Dolnośląskie/ Rozbito grupę przestępczą zajmującą się przemytem tytoniu i spirytusu

Policjanci oraz funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego rozbili grupę przestępczą, zajmującą się przemytem tytoniu i spirytusu, która działała na terenie kilku województw. Zatrzymano 27 osób, z czego 19 zostało tymczasowo aresztowanych. Dwie osoby podejrzane w tej sprawie to policjanci.

Śledztwo w sprawie działalności grupy prowadzi Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. W wynik tego śledztwa zatrzymano 27 osób. Tworzyli oni zorganizowaną grupę przestępczą, działającą na terenie województwa łódzkiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i opolskiego – podała w piątek w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Zdaniem śledczych grupa, łamiąc prawo celne i podatkowe, zajmowała się wprowadzaniem do obrotu na terytorium Unii Europejskiej znacznych ilości wyrobów tytoniowych i spirytusowych. Członkowie grupy mieli też zajmować się praniem brudnych pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej.

Grupa miała dokonywać oszust polegających na niepłaceniu podatków i nieujawnianiu izbom skarbowymi i celnym przedmiotu lub podstawy opodatkowania z tytułu produkcji i wprowadzania do obrotu handlowego na terytorium UE znacznych ilości wyrobów tytoniowych i spirytusowych. Zdaniem prokuratury pieniądze pochodzące m.in. z nieodprowadzone podatku akcyzowego był inwestowane za pośrednictwem firm należących do członków grupy w nieruchomości, kosztowności i luksusowe auta nabywane na członków rodziny i osoby postronne.

Zdaniem śledczych wprowadzane do obrotu wyroby tytoniowe i alkohol pochodziły z produkcji prowadzonej przez członków grupy. „Produkcja ta była prowadzona bez wymaganego wpisu do rejestru producentów wyrobów tytoniowych oraz wpisu do rejestru działalności w zakresie wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych. Grupa wytwarzała znaczne ilości zarówno papierosów oznaczonych podrobionymi zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych koncernów tytoniowych jak i marek nowatorskich, krajanki tytoniowej oraz wyrobów alkoholowych” – podała prokuratura.

Członkowie grupy trudnili się też przemytem papierosów i alkoholu spoza państw UE.

„Grupa popełniła też szereg przestępstw korupcyjnych związanych z nadużyciem uprawnień wynikających z pełnionej funkcji, przestępstw związanych z wyrobem, handlem i posiadaniem broni palnej i amunicji bez zezwolenia oraz przestępstw związanych z kłusownictwem i dystrybucją mięsa w skutek niego pozyskanego” – przekazał prokuratura.

Prokuratura Krajowa podał, że wśród podejrzanych jest też dwóch policjantów, którzy mieli “aktywnie uczestniczyć w popełnianiu przestępstw skarbowych”. Postawiono im też zarzuty niedopełnianie obowiązków lub przekraczanie uprawnień.

Zdaniem prokuratury Skarb Państwa w wyniku działalności grupy stracił kilkadziesiąt milionów złotych. W ramach śledztwa prokuratura zajęła mienie i nieruchomości należące do członków grupy w łącznej kwocie 13 mln zł.

Łącznie zatrzymano 27 osób, z czego 19 zostało tymczasowo aresztowanych. Prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań. (PAP)

Zagrożenie ze strony tej grupy przestępczej polegało na tym, że była wrośnięta w strukturę państwa. Zarzuty nadużycia uprawnień i udział w grupie policjantów właśnie o tym świadczy.

Przestępcy posiadali broń, handlowali bronią, a w tym czasie kompletnie zidiociali lewicowi politycy i służący im urzędnicy przekonywali Polaków, że restrykcyjność ustawy o broni  amunicji jest powodem dla którego broni  nie posiadają przestępcy.

No to przedstawiam enty raz dowód na to, że surowość ustawy o broni i amunicji nie ma żadnego związku z posiadaniem broni przez kryminalistów.

Życie nieustannie toczy się według tych samych reguł. Gdy ktoś ustanawia restrykcyjne prawo zakazujące posiadania broni, efekt jest zawsze ten sam – praworządny człowiek jest rozbrojony, przestępca jak chce to ma broń.