Wenezuela ma teraz czas na działanie, a nie na dialog z socjalistycznym tyranem Maduro – rząd PiS po stronie tyrana, gdyż nie uznał Juana Guaido

2019-02-01 20:49 (Reuters/PAP) USA/ Pence o Wenezueli: czas na działanie, nie dialog

Wypowiadając się o sytuacji w Wenezueli, wiceprezydent USA Mike Pence wezwał w piątek do działania i obalenia władzy prezydenta Nicolasa Maduro. Podkreślił, że “nie jest to czas na dialog”.

“To nie jest czas na dialog. To czas na działanie” – oświadczył Pence podczas wiecu na zamieszkanej przez wiele osób pochodzenia wenezuelskiego Florydzie. “Nadszedł czas, by zakończyć dyktaturę Maduro raz na zawsze” – apelował.

2019-02-02 15:04 (Reuters,AP/PAP) Wenezuela/ Generał sił powietrznych uznał Guaido za tymczasowego prezydenta

Wysokiej rangi generał wenezuelskich sił powietrznych ogłosił w sobotę na nagraniu opublikowanym na Twitterze, że uznaje lidera opozycji Juana Guaido za tymczasowego prezydenta kraju.

Generał Francisco Yanez, członek naczelnego dowództwa sił powietrznych, wezwał innych wysokiej rangi wojskowych do podjęcia takiej samej decyzji. Według Yaneza “90 procent” sił zbrojnych Wenezueli jest przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro.

Yanez, który na stronie internetowej dowództwa figuruje jako szef planowania strategicznego, to pierwszy wenezuelski generał, który uznał Guaido za tymczasowego prezydenta.

Generał wezwał też rodaków do wzięcia udziału w sobotnich protestach przeciwko rządom Maduro, którego nazwał dyktatorem. “Przejście do demokracji jest nieuchronne” – wskazał na nagraniu.

Według Associated Press Yanez nie należy już do ekipy Maduro. W rozmowie telefonicznej z tą agencją Yanez odmówił udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy przebywa w Wenezueli. Agencja dodzwoniła się do niego na kolumbijski numer. Naczelne dowództwo sił zbrojnych Wenezueli na Twitterze oskarżyło Yaneza o zdradę – pisze Reuters.

2019-02-02 15:35 (dpa,Media/PAP) Wenezuela/ Guaido apeluje przed protestami: wyjdźmy razem na ulice

Na kilka godzin przed zapowiedzianymi na sobotę protestami przeciwko władzy prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro lider opozycji w tym kraju i szef parlamentu Juan Guaido wezwał swoich rodaków do “wyjścia razem na ulice”.

“Ze wsparciem międzynarodowej społeczności wyjdziemy razem na ulice” – napisał na Twitterze Guaido.

Na sobotę demonstracje przeciwko Maduro zapowiedziano również poza granicami Wenezueli, m.in. w USA, Hiszpanii, Peru, Meksyku oraz Argentynie.

Mieszkańcy Wenezueli  załatwią swoje sprawy dobrze, gdy Maduro stanie przed sądem, później przed plutonem egzekucyjnym, albo ucieknie do Chin czy do Rosji, no ostatecznie na Kubę. Widać też wyraźnie, że ci ludzie są naprawdę zdeterminowani.

Za każdym razem gdy czytam o Wenezueli widzę jak na dłoni w zdarzenia, które miały miejsce w przeciągu kilku lat, które pokazują po co tak naprawdę rząd rozbraja obywateli. W Wenezueli przez kilka lat wprowadzono generalny zakaz posiadania broni w efekcie czego broń mają wyłącznie przestępcy i rządowi oprawcy. Lud jak niewolnicy, jest przy pomocy karabinów terroryzowany do poddania posłuszeństwu nieludzkiego rządu.

Nie myślcie, że u nas taki scenariusz jest niespotykany. W Wenezueli wszystkiego tego dokonali troskliwi socjaliści. W Polsce rządzą też troszczący się o nas wyznawcy idei socjalistycznych.

Tak na marginesie zastanawiam się cały czas z jakiego socjalistyczni władcy Polski do dnia dzisiejszego nie uznali Juan Guaido za legalnego przywódcę Wenezueli. Czyżby to była podświadoma jedność z socjalistycznym przywódcą Maduro? Nie mam pojęcia w co gra socjalistyczny PiS, ale jestem coraz bardziej zadziwiony. Wyprowadzam też z tego wniosek, że rząd PiS jest po stronie tyrana, gdyż nie uznał Juana Guaido. Uznanie Guaido jest warunkiem opowiedzenia się po właściwej stronie tego starcia. Trwanie w bierności to stanie po stronie aktualnych “legalnych” władz socjalistycznego tyrana Wenezueli.

 

2019-02-04 16:00 (PAP) Czaputowicz: Polska uznaje Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli (opis)

Polska uznaje Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli – ogłosił w poniedziałek w Brukseli w ślad za szeregiem krajów unijnych minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Czaputowicz poinformował, że Polska jest w grupie krajów, które uznały Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli. “Oświadczenie zostało już zaakceptowane. Lada moment zostanie ogłoszone jako komunikat MSZ” – powiedział.

Dodał, że wcześniej toczyły się rozmowy o tym, czy w sprawie Wenezueli będzie to stanowisko całej UE, czy pewnej grupy krajów członkowskich. “Wygląda na to, że konsensusu nie udało się osiągnąć. W związku z tym państwa będą wydawać takie deklaracje. My, tak jak zapowiedziałem, uznajemy pana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli” – wskazał.

Zaznaczył, że sytuacja w Wenezueli jest napięta. “Trwają protesty. Legitymacja jest po stronie Zgromadzenia Parlamentarnego. Prezydent tymczasowy, a więc taki, który ma doprowadzić do przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Tak to postrzegamy. Chodzi o to, aby była instytucja, która doprowadzi do tych wyborów, żeby one były demokratyczne i żeby Wenezuelczycy mogli wyrazić w sposób nieskrępowany swoją wolę w procesie wyborczym” – wskazał.

Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Portugalia, Austria, Dania i Łotwa, a także Niemcy, Holandia i Litwa jako pierwsze kraje UE uznały w poniedziałek Guaido, lidera opozycji i szefa parlamentu Wenezueli, za tymczasowego prezydenta tego państwa.