Prokurator Generalny: badania lekarskie i psychologiczne dla myśliwych co 5 lat niezgodne z Konstytucją, ale…

W dniu 21 maja 2018 roku grupa posłów zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego zmianą ustawy prawo łowieckie. O złożeniu skargi konstytucyjnej zawiadamiałem we wpisie pt. Poseł Bartosz Józwiak zawiadamia o złożeniu skargi do Trybunału Konstytucyjnego na nowelę Prawa łowieckiego. O sprawie zmiany ustawy o broni i amunicji w zakresie badań lekarskich i procedowaniu przez pisowski Sejm i Senat w sposób naruszający Konstytucję, pisałem w wielu  wpisach, kto zainteresowany odsyłam do nich. Wyświetlą się po kliknięciu tutaj.

Dzisiaj przeglądając internet w poszukiwaniu losów tej sprawy, bo przecież  Trybunał Konstytucyjny, który miał działać naprawdę wspaniale po pisowskich nowelizacjach, zakopał temat i nie bardzo się nim interesuje. No ale cóż… trwa socjalistyczna rewolucja w Polsce i sprawy są jej podporządkowane. Przeglądając dokumenty w sprawie znalazłem wreszcie stanowisko Prokuratora Generalnego, czyli pisowskiego urzędnika.

Wyobraźcie sobie, że Prokurator Generalny złożył swoje stanowisko, będące odpowiedzią na skargę konstytucyjną, dopiero 26 lutego 2019 roku. Czy pisowska prokuratura potrzebowała grubo ponad pół roku aby łaskawie odpisać na skargę konstytucyjną w sprawie nowelizacji prawa łowieckiego. Jak bardzo  jest o olewanie  sprawy niech świadczy to, że np. Rzecznik Praw Obywatelskich swoje stanowisko zaprezentował w czerwcua 2018 r. Stanowisko prokuratora jest dłuższe niż skarga. 60 stron, może obszerność pisma wyjaśnia czas potrzebny na jego opracowanie. 🙂 No tak, taką wersję trzeba przyjąć.

W stanowisku Prokuratora Generalnego od strony 52 jest o nowelizacji ustawy o broni  amunicji. Urząd ten wprost przyznaje, że znowelizowany przepis art. 15 ust. 4 ustawy o broni i amunicji jest niezgodny z konstytucją z uwagi na wady postępowania legislacyjnego. Wady te opisałem ze szczegółami we wpisie Senacka poprawka dotycząca badań dla myśliwych – zmiany ustawy o broni i amunicji – została uchwalona z rażącym naruszeniem Konstytucji. Sama skarga konstytucyjna te argumenty powiela, bowiem w tej części ja, nie chwaląc się 🙂 , ją pisałem.

Prokurator Generalny przepisuje na kolejnych 8 stronach przeróżne uczone wywody z wyroków TK i na koniec stwierdza:

Gdyby Trybunał Konstytucyjny podzielił wniosek zawarty w punkcie drugim petitum niniejszego stanowiska i stwierdził niekonstytucyjność zaskarżonej normy, konieczna będzie interwencja legislacyjna ustawodawcy.
Względy bezpieczeństwa oraz porządku publicznego uzasadniają bowiem merytoryczną trafność zakwestionowanej regulacji, która wymaga jednak wprowadzenia jej do porządku prawnego z poszanowaniem konstytucyjnego trybu stanowienia prawa.

Czyli. Wprawdzie przepis jest lipnie wprowadzony, ale powinien być bo tak chce skrajnie lewicowa klasa polityczna (PiS i koalicjancie tego towarzystwa), która uważa, że co 5 lat trzeba badać posiadaczy broni, bo bez tego badania będzie niebezpiecznie. Dotychczas było tak, że badań co 5 lat  dla myśliwych nie było, dalej jest tak, że dla innych posiadaczy broni tych badań co 5 lat nie ma (poza posiadaczami broni w celu  ochrony osobistej) i żadne zagrożenia nie objawiły się. Tzn. są zdaniem pisowskich kacyków, ale ich nie widać – no tak trzeba rozumieć fakt, że pomimo niebadania co 5 lat posiadaczy broni nikt do nikogo nie strzela. Posiadacze broni palnej są skrajnie spokojną grupą ludzi, ale są jednocześnie niebezpieczni gdy nie zostaną co 5 lat przebadani.

Zawiadamiam abyście wiedzieli co w trawie piszczy.