Już drugi policjant w tym miesiącu zastrzelił się z broni służbowej – czy to powód aby policjantom ograniczyć dostęp do broni?

2019-03-15 22:21 (PAP) Opole/ Martwy policjant znaleziony w samochodzie

Zwłoki funkcjonariusza policji znaleziono w piątek wieczorem w samochodzie przy ulicy Dubois w Opolu. Jak informuje biuro prasowe KW Policji w Opolu, na miejscu zdarzenia jest prokurator i ekipa dochodzeniowo-śledcza.

Jak poinformował PAP Przemysław Kędzior z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, ciało funkcjonariusza komisariatu z Opola znaleziono w samochodzie zaparkowanym przy ulicy w centrum miasta. Policja nie podaje szczegółów zdarzenia.

“Na miejscu jest prokurator, który wspólnie z naszą grupą dochodzeniowo-śledczą wyjaśnia teraz wszystkie okoliczności tego zdarzenia” – poinformował Kędzior. (PAP)

PAP upudrował wiadomość, bo portal polsatnews.pl podaje: Policja dostała zawiadomienie o strzałach na ul. Dubois w Opolu. Funkcjonariusze na miejscu znaleźli w jednym z samochodów mężczyznę z raną postrzałową głowy. Jak się okazało, to policjant.

Ten nieistotny fragment z w depeszy PAP nie istnieje… taka forma zawiadamia, z jednoczesnym unikaniem istotnych szczegółów. Zwyczajne dziadostwo.

We wpisie dosłownie sprzed kilku dni pt. W Polsce broń palna nie służy do popełniania samobójstw, opisywałem poprzedni w tym miesiącu przypadek samobójstwa z użyciem broni służbowej, też w wykonaniu policjanta.

Minął tydzień i jest kolejny policjant z dziurawą głową, z powodu posiadania broni  służbowej… Oczywiście, że posiadanie broni służbowej nie było w związku z samobójstwem. To nie broń szepcze do ucha, że warto sobie palnąć w łeb, bo będzie widowisko.

Celowo przywołuję przypadek policjanta. W Polsce jest nieco ponad 100 tys. policjantów, którzy może nie wszyscy, ale uznajmy, że co do zasady noszą broń. No strzeli się ten czy inny w głowę, ale co z tego? Jaki to ma związek z posiadaniem przez pozostałe 100 tys minus dwóch policjantów broni służbowej?

W prawie mówi się o związku przyczynowym. Związek przyczynowy jest kategorią obiektywną i należy go pojmować jako obiektywne powiązanie ze sobą zjawiska nazwanego “przyczyną” ze zjawiskiem określonym jako “skutek”. Racjonalni ludzie, wprowadzają dla potrzeb odpowiedzialności prawnej odpowiedzialności tylko za normalne, typowe, występujące zazwyczaj następstwa działania lub zaniechania, z których szkoda wynikła. Odpowiedzialność ogranicza się tylko do wskazanych normalnych (adekwatnych) następstw.

Oczywiste jest jak 2 x 2 to 4, że z faktu posiadania broni nie wynika ani samobójstwo ani zbrodnia jakakolwiek. Tu nic dodać się nie da, tu potrzebny jest trzeźwy rozum.

Manipulowanie nastrojami społecznymi oczywiście nie posługuje się związkiem przyczynowym. Do manipulacji potrzebne są emocje oraz ktoś/coś na kogo można zwalić odpowiedzialność. W zależności o zaplanowanych celów mogą być to różne ktoś/coś.

Gdy rządzą ludzie o lewicowym wynaturzeniu, a społeczeństwo jest przyzwyczajone do bycia ogłupianym, tam gdzie pojawia się śmierć, czasem zbrodnia z użyciem broni palnej, nierozumni lub celowo działający ludzie całą złość zrzucają na martwy (broń) przedmiot, przypisując mu jakieś mityczne moce zabijania.

Ten zabieg jest potrzebny do zakazania posiadania  broni palnej, bo śmierć, tragedie, samobójstwa z tego powodu nie znikną.

Nie zawsze jednak tak jest, że broń stawia się obok śmierci. Jak widzicie na przykładzie depeszy PAP, precyzyjnym ruchem społecznego chirurga usunięto informację o strzałach i ranie postrzałowej głowy. Dzisiaj w depeszach PAP króluje wiadomość o socjopacie z Christchurch, który był legalnym posiadaczem broni. Strzał z broni służbowej we własną głowę przez policjanta, nie pasuje do przekazu dzisiaj obwiązujących emocji.

Gdy policjant strzela sobie w głowę, póki co nikt nie wpada na pomysł zakazania posiadania broni policjantom. Gdy posiadacz licencji na broń strzela do innych, od razu znajdują się tacy, co chcą wszystkim innym legalnym posiadaczom broni utrudnić jej posiadanie.

Walka na emocje trwa… bo przecież to nie jest walka na argumenty.