Dzisiaj ktoś strzelał do bezbronnych ludzi w Utrechcie (Holandia)

2019-03-18 13:37 (Reuters,AP/PAP) Holandia/ Agencja do walki z terroryzmem: strzelanina w kilku miejscach w Utrechcie (krótka7)

Szef holenderskiej agencji do walki z terroryzmem poinformował o strzelaninach w kilku miejscach w Utrechcie, w środkowej Holandii. Napastnik, który w poniedziałek otworzył ogień w tramwaju w tym mieście, wciąż jest na wolności – dodano.

Siły antyterrorystyczne otoczyły budynek znajdujący się niedaleko miejsca, gdzie doszło do ataku w tramwaju. Policja poinformowała, że prowadzi pościg za napastnikiem z użyciem “wszelkich możliwych środków”. (PAP)

2019-03-18 14:00 (AFP,Reuters/PAP) Holandia/ Policja: 1 zabity, wielu rannych w ataku w Utrechcie (opis)

Jedna osoba zginęła, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek w ataku z użyciem broni palnej w tramwaju w Utrechcie w środkowej Holandii. Napastnik wciąż jest na wolności. Policja twierdzi, że atak mógł mieć podłoże terrorystyczne.

Napastnik otworzył ogień w tramwaju w jednej z dzielnic mieszkalnych w zachodniej części Utrechtu. Na miejsce zdarzenia przybyły służby ratownicze i policja, do akcji skierowano m.in. trzy śmigłowce.

Premier Holandii Mark Rutte wyraził głębokie zaniepokojenie i poinformował o kryzysowym posiedzeniu rządu zwołanym z powodu strzelaniny.

W następstwie ataku w prowincji Utrecht władze ogłosiły najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego. Poziom zagrożenia został podniesiony w szkołach, meczetach, a także w komunikacji miejskiej.

Holenderska policja poinformowała, że zwiększono środki bezpieczeństwa na lotniskach oraz w głównych budynkach administracji publicznej w całym kraju.

Policja przekazała, że prowadzi pościg za napastnikiem z użyciem “wszelkich możliwych środków”. Siły antyterrorystyczne otoczyły budynek znajdujący się niedaleko miejsca, gdzie doszło do ataku w tramwaju.

Tymczasem szef holenderskiej agencji do walki z terroryzmem poinformował o strzelaninach w kilku miejscach w Utrechcie; więcej szczegółów na razie nie podano.

Władze miejskie zwróciły się do mieszkańców, żeby nie opuszczali domów, informując że nie można wykluczyć incydentów i że policja poszukuje sprawcy. (PAP)

2019-03-18 14:45 (Reuters,AP,AFP,dpa/PAP) Holandia/ Policja w Utrechcie ostrzega przed 37-letnim Turkiem (krótka)

Policja w Utrechcie poinformowała w poniedziałek, że w związku ze strzelaniną tego dnia w tramwaju w tym mieście, poszukuje 37-letniego mężczyzny urodzonego w Turcji. Policja ostrzega przed Gokmanem Tanisem i prosi, aby się do niego nie zbliżać.

Na Twitterze policja opublikowała także zdjęcie mężczyzny.

W wyniku ataku, do którego doszło w poniedziałek przed południem, śmierć poniosła jedna osoba, a kilka zostało rannych. (PAP)

2019-03-18 18:41 (Reuters,AP/PAP) Holandia/ Policja: zatrzymano mężczyznę podejrzanego o atak w Utrechcie (krótka)

Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o dokonanie w poniedziałek przed południem ataku w tramwaju w Utrechcie – poinformował w poniedziałek wieczorem na konferencji prasowej szef policji w tym mieście w środkowej Holandii.

Holenderski nadawca NOS podał, że policja zatrzymała Turka podejrzanego o atak. (PAP)

2019-03-18 20:14 (Reuters,AFP/PAP) Holandia/ Zatrzymano sprawcę ataku w Utrechcie (opis)

Zatrzymano Gokmena Tanisa, 37-letniego mężczyznę tureckiego pochodzenia podejrzanego o dokonanie w poniedziałek przed południem ataku w tramwaju w Utrechcie – poinformował wieczorem na konferencji prasowej szef policji w tym mieście.

W strzelaninie zginęły trzy osoby, a pięć zostało rannych – podał burmistrz tego miasta w środkowej Holandii Jan van Zanen.

Początkowo holenderskie władze obawiały się, że doszło do kolejnego zamachu terrorystycznego, i rano wprowadzono stan podwyższonego alertu. Przez niemal cały poniedziałek wzmocniona była ochrona lotnisk, obiektów rządowych i innych ważnych budynków, a zwłaszcza meczetów. Władze Utrechtu zaleciły, aby dzieci nie szły do szkoły, a wszyscy w miarę możliwości “pozostali w domach”.

Po zatrzymaniu napastnika odwołano stan podwyższonej gotowości.

Nadal nie wiadomo, jakie były pobudki zabójcy. Premier Holandii Mark Rutte powiedział: “Prowadzimy dochodzenie, czy atak miał podłoże terrorystyczne”. Publiczna Telewizja NOS poinformowała, że Tanis mógł zaatakować kobietę należącą do jego rodziny i osoby, które próbowały ją chronić.

Podczas konferencji prasowej prokurator Rutger Jeuken podał, że zatrzymany mężczyzna miał wcześniej zatargi z prawem i był aresztowany, ale nie ujawnił dodatkowych szczegółów.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że turecki wywiad bada, czy sprawca dopuścił się mordu z pobudek osobistych, czy też atak miał podłoże terrorystyczne. (PAP)

Piszę: dzisiaj KTOŚ strzelał w Utrechcie, bo tak naprawdę nie ma znaczenia kto. No z pochodzenia Turek, pewnie z urodzenia muzułmanin, tylko co z tego?! Nie każdy pospolity mord w wykonaniu kogoś urodzonego kulturze islamskiej jest motywowany religijnie. Dajmy tym ludziom nie być religijnymi fanatykami, a pozwólmy im być zwyczajnymi przestępcami.

Moim zdaniem to w istocie zwykły mord. I nie ma żadnej możliwości  na zapobiegnięcie w przyszłości tego rodzaju złu. Będzie temat pieczony w mediach i w internecie. Będzie wiał z internetu strach. Nawet się nie zastanawiam czy pan morderca miał legalnie czy nielegalnie broń.

Moim zdaniem wszystko by wyglądało zupełnie inaczej, gdyby zwykły przeciętny obywatel mógł mieć ze sobą broń. Wszystkie, absolutnie wszystkie tego rodzaju przestępstwa trwałby zaledwie chwilę, ofiar by było niewspółmiernie mniej, gdyby przestrzegający prawa obywatele mogli mieć przy sobie broń i używać jej w obronie własnej.

Na dzisiaj nie mam nic więcej do dodania, tytułem komentarza.

 

To jednak był atak islamskiego terroru

2019-03-19 13:40 (Reuters,AP,dpa/PAP) Holandia/ Prokuratura: brak dowodów, że napastnik z Utrechtu znał swoje ofiary

Holenderska prokuratura nie znalazła do wtorku żadnych dowodów, iż sprawca poniedziałkowego ataku z użyciem broni palnej w Utrechcie znał wcześniej swoje ofiary. Prokuratura podejrzewa motyw terrorystyczny.

Prokuratura poinformowała, że sposób przeprowadzenia ataku oraz notka zostawiona w samochodzie sprawcy wskazują, że miał on podłoże terrorystyczne. Podkreślono jednak, że inne motywy również są rozważane w śledztwie.

Tymczasem krewni ofiar nie wierzą, że atak miał podłoże terrorystyczne – informuje turecka agencja Anatolia.

Głównym podejrzanym jest przetrzymywany w areszcie 37-letni mężczyzna tureckiego pochodzenia Gokmen Tanis. Mężczyzna otworzył w poniedziałek przed południem ogień w tramwaju w Utrechcie. Zabił trzy osoby. Według holenderskiej prokuratury w ataku raniono siedem osób, z czego trzy ciężko.

Początkowo holenderskie władze obawiały się, że doszło do kolejnego zamachu terrorystycznego i rano wprowadzono stan podwyższonego alertu. Przez niemal cały poniedziałek wzmocniona była ochrona lotnisk, obiektów rządowych i innych ważnych budynków, a zwłaszcza meczetów.

We wtorek holenderska policja poinformowała, że w związku z poniedziałkowym atakiem – poza głównym podejrzanym – zatrzymano jeszcze dwie osoby. (PAP)