Z cyklu broń ratuje życie: we Francji broń ratuje życie, ale prokurator robi co może aby tak nie było

Znalazłem wiadomość z Francji o tym jak broń uratowała zdrowie może nawet życie i to całej rodzinie. Przy okazji dowiedziałem się, że w związku z pragnieniem ratowania życia przy pomocy broni, francuski prokurator zrobił człowiekowi, który odważył się wyciągnąć broń do brony, poważne kłopoty.

Francja, Villers-le-Lac, 27 listopada 2018 r. Gdy mieszkaniec Villers-le-Lac przebywał na budowie swojego domu, zatelefonowała do niego przerażona córka, która mówiła, że agresywni sąsiedzi grożą matce. Jednym z nich był kryminalista wcześniej karany.

Mężczyzna natychmiast wrócił do mieszkania. Próbował uspokoić napastników, próbował wypchnąć ich z mieszkania, zamknąć drzwi, prosił ich aby wyszli przed blok mieszkalny. Nic nie pomagało. Wreszcie mężczyzna zadzwonił na policję i poszedł po strzelbę, którą miał w domu. Panowie przestępcy dopiero po tym fakcie uspokoili się.

Policja przybyła już już po 20 minutach. Oskarżony o przestępstwo został przestrzegający prawa obywatel, który użył strzelby do odstraszenia napastników.

Przed sądem bronił się, że trzymał strzelbę za lufę, chciał jej użyć jako pałki. Napastnicy byli od dłuższego czasu kłopotliwymi sąsiadami, którzy urządzili  piekło od momentu gdy tam zamieszkali.

Prokurator domagał się ukarania Francuza, bo jego zdaniem uprawniał sport strzelecki, miał broń w domu, a strzelba którą miał w ręku była załadowana i została wycelowana w panów pokrzywdzonych. Oskarżony , zdaniem oskarżyciela publicznego, powinien był wiedzieć, że nikomu nie wolno grozić bronią palną. Ponadto prokurator twierdził, że oskarżony jest impulsywny.

Oskarżyciel domagał się kary więzienia w zawieszeniu, zakazu posiadania broni przez 5 lat, a panowie pokrzywdzeni domagali się 1500 euro, za krzywdę jakiej doznali.

Obrońca Francuza twierdził przed sądem, że nie można wycinać z tego zdarzenia jedynie fragmentu dotyczącego strzelby, że trzeba widzieć atak napastników oraz to, że jeden z nich to kryminalista karany za używanie przemocy. Domagał się uniewinnienia klienta.

Sąd wydał wyrok uniewinniający uznając, że był to przypadek samoobrony.

Wiem, że dla ludzi, którzy posiadają poczucie sprawiedliwości ta sprawa jest przerażającym przykładem tego jak wynaturzona jest Europa. Pamiętajcie wszakże, że to wydarzyło się naprawdę, o tu można sobie sprawdzić: estrepublicain.fr.

Gdyby ktoś kiedyś w Polsce chciał użyć broni do obrony własnej, może być pewny, że co najmniej taki spotka go scenariusz. Zostanie oskarżony, a prokurator nie dostrzeże faktu użycia broni do obrony własnej. Wycięty zostanie fragment rzeczywistości, tak jakby nie było niczego wcześniej.

Pamiętacie może jak pan Ziobro na całą Polskę mówił, że będą wytyczne dla prokuratorów jak należy stosować przepisy o obronie koniecznej, aby  broniącym się Polakom nie działa się krzywda? Gdyby ktoś nie odnotował tego faktu, to można sobie przeczytać o tym w moich wpisach, np pt. Weszły w życie zmiany obrony koniecznej, bezpieczniej można bronić się w domu ale gdzie są obiecane wytyczne dla prokuratorów?

Pytałem o te wytyczne i jest odpowiedź, z której wynika, że wytyczne nie są już potrzebne. 🙂

Moim zdaniem oznacza to, że będzie jak było, a jak było można przeczytać we wpisie pt. Przerażający obraz obrony koniecznej w praktyce.

Rządząca tzw. dobra zmiana polega mniej więcej na tym, że publicznie opowiadają bajki, lud się emocjonuje, a jak było tak jest i nic się nie zmieni. Musi przecież być coś do obiecywania przed kolejnymi wyborami.

Porównajcie teraz, znienawidzoną przez niektórych oszołomów Amerykę, z tym co dzieje się na europejskim kontynencie. Różnice są zasadnicze. Może warto ruszyć głową i zastanowić się, czy przypadkiem nie jest to za sprawą wartości jakimi posługują się Amerykanie i czy nie warto naśladować tego co daje te skutki, które widać za oceanem?

W komentarzu pomijam ciekawe wątki, jak czas reakcji policji i niewątpliwe zainteresowanie wyznawaną religią przez panów napastników, sądową tresurą obywatela, aby bał się bronić, bo będą poważne kłopoty. Moim zdaniem to też ważne tematy.

Pamiętajcie proszę o wsparciu Fundacji Trubun.org.pl. Moje możliwości oddziaływania na przestrzeń publiczną, są miarą waszego zaangażowania i wsparcia.