W Polsce przestępcy posiadają nielegalnie broń – przykład z Legnicy

Dożywocie grozi mężczyźnie, który w miniony weekend strzelał przed dyskoteką w Bolesławcu. Policjanci w wyniku podjętych działań zatrzymali 29-latka. Mężczyzna już usłyszał 5 zarzutów, grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności. Decyzją sądu trafił na 3 miesiące do aresztu.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu wspólnie z kolegami z Wydziału Kryminalnego z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, przy wsparciu dolnośląskich kontrterrorystów,  zatrzymali mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa.

Do zdarzenia doszło w weekend w Bolesławcu przed jedną z dyskotek. W wyniku nieporozumienia z obsługą lokalu 29-letni mieszkaniec powiatu lubińskiego wyciągnął z samochodu broń i oddał 4 strzały. Jeden z pocisków ranił 27-letniego mężczyznę. W wyniku intensywnych działań policjanci ustalili osoby, które brały udział w strzelaninie przed dyskoteką.

Na podstawie zebranych materiałów dowodowych ustalono, że strzelał 29-latek który został zatrzymany w Legnicy. Dodatkowo w mieszkaniu, w którym przebywał mężczyzna wraz z kolegami, policjanci zabezpieczyli środki odurzające w postaci metamfetaminy i marihuany. Zatrzymany był wcześniej karany m.in. za przestępstwa narkotykowe oraz przeciwko mieniu.

Podejrzany 29-letni mieszkaniec powiatu lubińskiego usłyszał zarzut potrójnego usiłowania zabójstwa, narażenie na niebezpieczeństwo osób znajdujących się w jego pobliżu w chwili oddawania strzałów oraz posiadania bez zezwolenia broni palnej za co grozi mu kara dożywotniego więzienia. Mężczyzna trafił do aresztu na 3 miesiące.

(źródło dolnoslaska.policja.gov.pl)

2019-06-02 17:06 (PAP) Dolnośląskie/ W Bolesławcu postrzelono ochroniarza dyskoteki; policja szuka sprawcy

Ochroniarz jednej z dyskotek w Bolesławcu (Dolnośląskie) został w nocy z soboty na niedzielę postrzelony przed lokalem, w którym pracował. Mężczyzna przebywa w szpitalu; policja poszukuje sprawcy.

Jak powiedziała PAP Monika Kaleta z biura prasowego dolnośląskiej policji, w nocy z soboty na niedzielę, nieznany sprawca postrzelił ochroniarza jednej z dyskotek w Bolesławcu. „Mężczyzna trafił do szpitala. Jego stan jest stabilny” – powiedziała.

Policja poszukuje sprawcy zdarzenia. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu. (PAP)

2019-06-06 11:22 (PAP) Dolnośląskie/ Areszt dla 29-latka, który przed dyskoteką postrzelił ochroniarza

Na trzy miesiące aresztował sąd 29-letniego mężczyznę, który w sobotę postrzelił przed jednym z lokali w Bolesławcu ochroniarza dyskoteki. Mężczyzna usłyszał zarzuty m.in. potrójnego usiłowania zabójstwa; grozi mu dożywocie.

W nocy z soboty na niedzielę w Bolesławcu przed jedną z dyskotek oddano strzały z borni palnej. Jeden z pocisków ranił ochroniarza lokalu.

Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu Anna Kublik-Rościszewska, policja zatrzymała w tej sprawie 29-letniego mieszkańca Legnicy. Miał on przed dyskoteką w Bolesławcu oddać cztery strzały w broni palnej; jeden z nich ranił ochroniarza.

“W mieszkaniu, w którym przebywał mężczyzna wraz z kolegami, policjanci zabezpieczyli środki odurzające w postaci metamfetaminy i marihuany. Zatrzymany był wcześniej karany m.in. za przestępstwa narkotykowe oraz przeciwko mieniu” – poinformowała rzeczniczka.

Jak dodała, mężczyźnie postawiono zarzuty potrójnego usiłowania zabójstwa, narażenie na niebezpieczeństwo osób znajdujących się w jego pobliżu w chwili oddawania strzałów oraz posiadania bez zezwolenia broni palnej. Decyzją sądu 29-latek został aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu dożywocie. (PAP)

To kolejny dowód na to, że w Polsce przestępcy posiadają nielegalnie broń. Narkotyki i nielegalna broń często idą w parze. Jest tak niezależnie od surowości przepisów o dostępie do broni palnej, bo dostęp do broni palnej na podstawie ustawy o broni i amunicji jest wyłącznie dla przestrzegających prawa obywateli.

 U nas często pojawia się fałszywe myślenie, że jak przestępca posiada broń palną, to aby zapobiegać zjawisku trzeba zaostrzyć przepisy o dostępie do broni palnej. Takie traktowanie sprawy to wielkie nieporozumienie. Powyższe depesze PAP najlepszym tego dowodem. Pan przestępca miał broń i ani myślał mieć pozwolenia. Gdyby zaostrzyć przepisy o dostępie do broni, pan przestępca i tak by miał broń, bo on ani myślał mieć pozwolenia.

Jakie to oczywiste, a jednocześnie jakże w Polsce ten prosty mechanizm jest zafałszowany. Ta sfałszowana rzeczywistość nie jest jedynie niewinnym nieporozumieniem. To bardzo niebezpieczne dla bezpieczeństwa publicznego zjawisko. W oparciu o ten błędny sposób myślenia tworzy się surowe przepisy o dostępie do broni palnej, zwiększając przewagę przestępców nad prawymi obywatelami.

W tej sprawie policjantom, i chwała im za to, udało się złapać łobuza. Złapali go ale po tym jak już usiłował – używając nielegalnej broni – zabić. Przepisy prawa powinny uprzywilejowywać przestrzegającego prawa obywatela względem przestępcy. Skoro przestępcy posiadają broń palną, powinni mieć możliwość jej posiadania również praworządni Polacy.

 

Wspierajcie Fundację Trybun.org.pl. Moje możliwości oddziaływania na przestrzeń publiczną, są miarą waszego zaangażowania i wsparcia. Trwa realizacja akcji billboardowej. Po podliczeniu i do pełnego pokrycia kosztów akcji potrzebne jeszcze około 700 zł.